Uniwersytet Gdański społecznie zaangażowany

fot. Uniwersytet Gdański

Społeczna odpowiedzialność Uniwersytetu Gdańskiego” to nowa inicjatywa, dzięki której będzie można zobaczyć, jak uczelnia angażuje się w życie społeczeństwa i wpływa na zachodzące w nim zmiany.

Od 30 listopada na kanale Youtube oraz facebookowym fanpage’u Uniwersytetu Gdańskiego publikowana jest seria reportaży o różnorodnej tematyce. Na tę chwilę zamieszczono trzy z siedmiu odcinków: o pandemii koronawirusa, o tym, jaką rolę w świecie nauki odgrywają kobiety, a także o zmianach klimatycznych. Każdy z nich liczy około dziesięciu minut i, mimo skondensowanej formy, ukazuje wkład naukowców uniwersyteckich w kształtowanie się odpowiedzialności społecznej.

Forma filmów przyciąga uwagę odbiorców i pozwala lepiej przedstawić problemy, z którymi zmagają się na co dzień naukowcy, nie tylko w dobie walki z wirusem. Niewielu z nas zastanawia się, jak wyglądają działania na rzecz łamania stereotypów związanych z kobietami jako naukowczyniami. Nie ograniczają się one tylko do popularyzowania feminatywów, ale składa się na nie kooperacja wielu organów uniwersyteckich. Tak samo wygląda sytuacja z ciągłymi zmianami klimatu i wiążącymi się z nimi konsekwencjami. Wydawać by się mogło, że tylko przekształcanie się wielkich koncernów może przynieść poprawę. Natomiast w  reportażu dowiadujemy się, że każdy z nas może być jej elementem poprzez zmianę stylu życia czy konsumpcji energii. Dopiero wtedy będziemy w stanie zahamować wzrost temperatury i występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych. A co za tym idzie, pozwolić kolejnym pokoleniom na poznanie Naszej Planety.

Naukowcy i naukowczynie swoją postawą, charakteryzującą się dobrowolnym działaniem na rzecz pozytywnych zmian w najbliższym otoczeniu, dają przykład nie tylko studentom, ale inspirują mieszkańców miasta, województwa. To bardzo ważne w czasach, gdy brakuje autorytetów.

Nic tylko czekać na kolejne filmy – o tradycji regionalnej, odkryciach archeologicznych, o ochronie flory i fauny obszaru Morza Bałtyckiego i grze komputerowej Waterworks.

Projekt powstaje we współpracy z Saur Neptun Gdańsk. Wszystkie odcinki mają pojawić się do końca grudnia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + 7 =