Świąteczna pomoc – lista zbiórek i fundacji

źródło: pexels.com

Sklepy udekorowano już świątecznymi lampkami, w asortymencie pojawiły się świąteczne słodycze i mnóstwo ozdób choinkowych do wyboru. To znak, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Czas niezwykle wyjątkowy dla nas wszystkich. Czas spotkań w gronie najbliższych, czas prezentów, ale także czas zadumy.  

W tym przedświątecznym szale zakupów, gotowania i innych przygotowań znajdźmy chwilę, żeby pomyśleć o potrzebujących, dla których święta wyglądają zupełnie inaczej. Ten wyjątkowy okres przed Bożym Narodzeniem to także okres intensywnej działalności wielu fundacji, próbujących podarować innym magię świąt. Oto lista aktualnych świątecznych akcji i zbiórek, tych ogólnokrajowych, jak i trójmiejskich, które można wesprzeć w tym roku: 

Zbiórka charytatywna w Ciuciubabka Café: 
Gdyńska kawiarnia Ciuciubabka Café po raz kolejny organizuje zbiórkę. Tym razem na rzecz Fundacji Kobietom Na Pomoc, wspierającą kobiety w ciąży, młode matki i ich rodziny. Zbierają dla nich 

 • Podstawowe kobiece kosmetyki  
 • Środki czystości do domu  
 • Trwała żywność  
 • Słodycze  
 • Pieluszki dla dzieci w każdym rozmiarze 

Drugą instytucją, dla której zostaną przygotowane paczki jest Hospicjum Dziecięce Gdynia Bursztynowa PrzystańDla nich potrzebne są: 

 • Jednorazowe rękawiczki nitrylowe rozmiar S i M  
 • Maseczki jednorazowe  
 • Pieluchy SEMI 1  
 • Pieluchy dziecięce 4  
 • Myjki jednorazowe  
 • Podkłady jednorazowe 90 x 60  
 • Strzykawki 50 ml do pompy infuzyjnej  
 • Mleko Bebiko 2 i 3 i Nutramigen 3  

Artykuły z tych list należy dostarczyć do 14 grudnia do kawiarni, która znajduje się na ulicy Piłsudskiego 30 w Gdyni.  

Wydarzenie na Facebooku  

E-mail do organizatora: agnieszka@ciuciubabkacafe.pl 

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom:  

Caritas Polska zaprasza do zakupienia wykonanych przez nich świec, które mogą zaświecić na naszych wigilijnych stołach. Środki z ich sprzedaży przekazywane będą w tym roku dla najmłodszych potrzebujących. Tym razem akcja skupia się na udostępnieniu najuboższym środków do korzystania ze zdalnej edukacji. Ponadto 10 gr z każdej sprzedanej świecy zostanie przekazane na pomoc dzieciom z obszarów Bliskiego Wschodu dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Świece można zakupić we wszystkich placówkach Caritasu Archidiecezji Gdańskiej oraz parafiach. Pełna ich lista znajduje się na stronie fundacji.  

Akcję można wesprzeć także finansowo. W tym celu należy wysłać SMS o treści WIGILIA 
na nr 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT) lub przelewem:  

Numer konta:
CARITAS POLSKA
ul. Okopowa 55
01-043 Warszawa 

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 

Szlachetna Paczka:  

źródło: szlachetnapaczka.pl

Jest to ogólnopolska inicjatywa organizowana przez Stowarzyszenie Wiosna, niosąca pomoc rodzinom, które znalazły się w ciężkiej sytuacji materialnej. Co roku wolontariusze Szlachetnej Paczki tworzą listę potrzebnych rzeczy od żywności po odzież czy sprzęt AGD. Dzięki temu udaje się stworzyć paczki odzwierciedlające potrzeby, co daje szanse na realne poprawienie sytuacji danej rodziny.  

Akcję można wspomóc na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest właśnie przygotowanie owej paczki. Na stronie, do 12 grudnia wybiera się rodzinę ze swojego miasta, następnie zbiera przedmioty z listy potrzeb, które znajdą się w środku. Paczki należy dowieźć do magazynu w dniach 12-13 grudnia. Poza tym można również wesprzeć organizację poprzez dokonanie wpłaty jednorazowej lub comiesięcznej. W tym celu na stronie znajduje się specjalny formularz 

Chętni do pomocy z województwa pomorskiego mogą skontaktować się ze Szlachetną Paczką przez:  

Facebooka 

Telefon: 607 464 701
E-mail: pr.pomorskie@wiosna.org.pl 

Przedświąteczna zrzutka dla domów dziecka: 

Agencja reklamowa Mintbay.pl przygotowała w tym roku zbiórkę darów oraz pieniędzy dla najbardziej potrzebujących trójmiejskich Domów Dziecka i Placówek Opiekuńczo WychowawczychPotrzebne jest w zasadzie wszystko, można zatem przywozić chemię gospodarczą, zabawki, ubrania (tylko nowe), słodycze, akcesoria do sprzątania, artykuły papiernicze, kosmetyki itp. Zbierane są rzeczy nowe, ale także używane o ile są niezniszczone i w dobrym stanie. Do akcji dołączył się także sklep Kids Concept, gdzie zorganizowano punkt zbiórki. Znajduje się on na ulicy  Morskiej 174 w Gdyni i czynny jest od 9 do 17. Dary należy przekazać do 11 grudnia, aby organizatorzy mieli czas rozwieźć je po placówkach do świąt. Równolegle funkcjonuje również zbiórka pieniędzy na portalu zrzutka.pl 

Kontakt do organizatorów: 

Telefon: 601 529 425 

E-mail: pomagam@mintbay.pl 

Wigilia dla osób potrzebujących i dotkniętych kryzysem bezdomności:  

Ze względu na sytuację pandemiczną w tym roku nie będzie mogła odbyć się tradycyjna kolacja wigilijna dla ubogich. Organizatorzy Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Górka” zdecydowali się jednak zorganizować alternatywną opcję. We współpracy z Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta będą tworzyć paczki dla mieszkańców noclegowni i użytkowników Autobusu SOS. W związku z tym zbierają fundusze dla przedsięwzięcia. Przelewu można dokonać poprzez portal zrzutka.pl  

Podaruj Misia:  

Już 6 grudnia startuje 15 edycja akcji Podaruj Misia organizowana przez Fundację TVN. W jej ramach można zakupić specjalnego pluszowego misia, którego strój został zaprojektowany przez duet znanych projektantów i gwiazd. W tym roku do wyboru jest: Miś Małgosia stworzony przez  Paprocki&Brzozowski oraz Małgorzatę Rozenek-Majdan, Miś Gosia zaprojektowany przez Łukasza Jemioła i Małgorzatę Sochę, Miś Magda zaprojektowany przez Gosię Baczyńską i Magdalenę Boczarską oraz Miś Mateusz stworzony przez Tomasza Ossolińskiego i Mateusza Gesslera. Pluszaki dostępne są do kupienia na Allegro, oraz w sklepach sieci Rossmann. Można je kupić także stacjonarnie w Warszawie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *