Jacy naprawdę są muzułmanie? Rozmowa z przyjacielem z Egiptu

Fot. archiwum prywatne Ibrahima

Poznaliśmy się w zeszłym roku na stronie do wymiany językowej. Po kilku dniach przerzuciliśmy się na Messengera, gdzie jak dotąd wymieniliśmy setki wiadomości na naprawdę zróżnicowane tematy. Tu już dawno przestało chodzić tylko o naukę angielskiego. Nigdy nie spotkaliśmy się w żywo, jednak jesteśmy przyjaciółmi. Rozmawiamy o wszystkim, także o sprawach niewygodnych czy kontrowersyjnych. Zawsze emanuje szacunkiem, życzliwością i poczuciem humoru. Ma też ogromny dystans do siebie. Chociaż nie piszemy ze sobą regularnie, każde z nas wie, że w razie potrzeby może wygadać się drugiej osobie. Tak, wciąż nie dowierzam, jak wiele mamy wspólnego i jak niezwykłym człowiekiem jest pochodzący z Egiptu Ibrahim Mowad. Tym razem rozmawialiśmy na temat jego wiary i stereotypów z nią związanych… 

Jaką rolę odgrywa w Twoim życiu wiara?

Religia to sposób na wyjaśnienie tego, czego nie rozumiemy. Wiele rzeczy jest poza zakresem ludzkiego rozumienia. Nasze istnienie i to, jak się znaleźliśmy na świecie, może być wyjaśnione za pomocą religii. Ona pomaga nam odnaleźć sens życia. Kroczenie drogą wiary pomaga nam określać granice, odróżniać dobro od zła. Kieruje także ludzi na właściwą ścieżkę – ścieżkę pomagania innym, robienia dobrych rzeczy dla ludzkości. Wreszcie, religia uczy odpowiedzialności za swoje czyny. Poza tym praktykowanie jakiejś formy religii pomaga człowiekowi znaleźć drogę do oczyszczenia umysłu i ćwiczenia cierpliwości. Utrzymywanie dyscypliny wzmacnia nas wobec przeciwności losu i uczy jak wybierać dobro, a odrzucać zło.

Ile razy dziennie się modlisz?

Modlę się pięć razy dziennie – o świcie, około południa, około 14:30, o zachodzie słońca oraz około 18:00.

Których zasad islamu jest Ci najtrudniej przestrzegać?

Jak dla mnie, w islamie nie ma nic trudnego. W pełni zgadzam się ze wszystkimi zasadami.

Czy mógłbyś opowiedzieć nam o Ramadanie? Jak dokładnie wygląda? Jak długo trwa?

Ramadan jest dla muzułmanów najświętszym miesiącem roku – prorok Mahomet miał powiedzieć: „Kiedy zaczyna się Ramadan, bramy nieba są otwarte, bramy piekła zamknięte, a złe duchy spętane łańcuchami”. Muzułmanie wierzą, że podczas tego właśnie miesiąca Bóg objawił Mahometowi pierwsze wersy Koranu, świętej księgi islamu, podczas nocy zwanej „Nocą Mocy” (po arabsku: Laylat al-Qadr). Podczas trwania całego miesiąca Ramadanu muzułmanie poszczą każdego dnia od świtu do zachodu słońca. Ma to być czas duchowej dyscypliny – głębokiego zastanowienia nad naszą relacją z Bogiem, dodatkowej modlitwy, zwiększonej dobroczynności i hojności, intensywnego studiowania Koranu. Pomimo trudu, z jakim wiąże się całomiesięczny post, większość muzułmanów, włącznie ze mną, właściwie z wytęsknieniem oczekuje Ramadanu i jest nieco zasmucona, kiedy dobiega on końca. Jest po prostu coś naprawdę szczególnego w świadomości, że dziesiątki milionów muzułmanów na całym świecie doświadczają tych samych napadów głodu, pragnienia i zawrotów głowy, i że jesteśmy w tym wszyscy razem.

Czy masz w Egipcie jakichś przyjaciół, którzy są chrześcijanami? Jak wygląda ich codzienne życie w kraju, gdzie islam jest religią dominującą?

Tak, mam chrześcijańskich przyjaciół w Egipcie. Jesteśmy w doskonałej komitywie. Żadnej dyskryminacji, żadnego sekciarstwa. Szanujemy się nawzajem. Niektórzy z moich przyjaciół chrześcijan poszczą podczas Ramadanu i obchodzą święta razem ze mną. Podczas nich dzielimy się jedzeniem z naszymi chrześcijańskimi sąsiadami.

Jakie podobieństwa dostrzegasz między islamem a chrześcijaństwem?

Istnieje wiele podobieństw między tymi dwoma religiami. Na przykład w obu religiach zostało przekazane przesłanie, że jest tylko jeden prawdziwy Bóg, który stworzył świat i będzie Tym, który osądzi całą ludzkość po jej śmierci. Wtedy Bóg zadecyduje, czy dana osoba trafi do nieba, czy do piekła.

Czy kiedykolwiek rozważałeś przejście na inną wiarę?

Nie, jestem dumny z mojej religii i moja wiara jest mocna.

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś jakiejś dyskryminacji albo przemocy, w Internecie lub w kontakcie twarzą w twarz, z powodu swojej wiary?

Było jedno takie niemiłe doświadczenie na stronie internetowej do nauki języka angielskiego. Pewien użytkownik bez powodu zaczął obrażać proroka Mahometa. Zachowałem spokój i powiedziałem mu, że jeśli chce zostać moim przyjacielem, to powinien szanować mnie oraz religię, którą wyznaję.

Wielu ludziom muzułmanie kojarzą się z gwałtami czy nawet terroryzmem. Jakie są, Twoim zdaniem, przyczyny tak negatywnego stereotypu na Wasz temat?

Wszędzie na świecie spotkasz zarówno dobrych, jak i złych ludzi. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest, czy nie jest muzułmaninem. Zdarzają się także chrześcijańscy terroryści, jak na przykład sprawca zeszłorocznego zamachu w Nowej Zelandii. Głównym powodem negatywnego stereotypu dotyczącego muzułmanów są media – zobacz, jak przedstawia się muzułmanów w filmach.

Jak możemy zwalczać ten stereotyp?

Wszędzie w Europie, także przez Kościół, powinny zostać zorganizowane kampanie, które uświadamiałyby ludzi na temat islamu. Powinno się także wprowadzić prawo zakazujące obrażania muzułmanów i przedstawiania ich w filmach jako przestępców i terrorystów.

Bardzo dziękuję Ci za poświęcony czas. To była interesująca i inspirująca rozmowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *