4 miliony dotacji celowej dla Uniwersytetu Gdańskiego

fot. Wikimedia Commons

Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy 4 miliony złotych na adaptację laboratorium, które stanie się drugim ośrodkiem badań nad koronawirusami w Polsce. 

17 listopada rektor Uniwersytetu Gdańskiego spotkał się z Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem. Podczas wizytacji, minister powiadomił o przyznaniu Uniwersytetowi Gdańskiemu 4 milionów dotacji celowej.

Dodatkowe pieniądze będą przeznaczone na rozwój infrastruktury w celu utworzenia laboratorium, w którym przeprowadzane będą badania nad koronawirusem SARS-CoV-2. Obiekt będzie drugim ośrodkiem badań nad koronawirusami w Polsce na poziomie bezpieczeństwa BSL 3+.

Wniosek o dotację przygotowany przez prof. dr hab. Krystynę Bieńkowską-Szewczyk został złożony już w lipcu. Dzięki pieniądzom podwyższony zostanie poziom bezpieczeństwa biologicznego jednego z laboratoriów. Naukowcy będą mogli przeprowadzać kolejne badania nad koronawirusami. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazuje, że rola badań nad patogenami ludzkimi roznoszonymi drogą powietrzną jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + 9 =