Wybory Rektora UG. Debata kandydatów i zakończenie kampanii

W miniony poniedziałek odbyła się wspólna debata kandydatów na stanowisko Rektora Uniwersytetu Gdańskiego. Była ona podsumowaniem prowadzonej kampanii wyborczej. Spotkanie miało miejsce w nietypowych okolicznościach. Ze względu na panujące obostrzenia sanitarne, kandydaci odpowiadali na pytania za pośrednictwem platformy MS Teams.

Zakończyła się kampania wyborcza na stanowisko rektora uczelni w kadencji 2020-2024. O urząd ubiega się dwóch kandydatów – prof. Krzysztof Bielawski i prof. Piotr Stepnowski. Podsumowaniem działań, mających przekonać wyborców do swojego programu była debata, która została zorganizowana w Internecie. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 13.00. Poprowadziła je Dorota Hebel z Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej UG. Na początku kandydaci dokonali autoprezentacji, podczas której była możliwość dodatkowego przedstawienia pewnych elementów swojego programu. Następnie profesorowie odpowiadali na pytania społeczności akademickiej. Zapytania odnoszące się do programu wyborczego składane były anonimowo do organizatorów przed debatą.

Tematyka pytań obejmowała wiele aspektów funkcjonowania uczelni. Między innymi wybrzmiały kwestie polityki kadrowej i płacowej nauczycieli akademickich oraz pracowników niebędących wykładowcami, poprawy jakości kształcenia czy też wymiany pokoleniowej w administracji i polityki rozwojowej. Kandydaci otrzymali pytanie dotyczące pierwszego działania w swojej kadencji. Obaj elektorzy uznali zgodnie, że najważniejszym zadaniem na początku nowych rządów będzie natychmiastowa odbudowa dobrego imienia uczelni, a także poprawa wizerunku w kontekście niechlubnych zdarzeń związanych z nierzetelnością naukową byłego rektora. Pojawiły się również idee utworzenia uniwersyteckiego centrum komunikacji informacji, promocji i marketingu, jak również miejsca, które chroniłoby własność intelektualną UG. Zadaniem takiej instytucji byłoby także systemowe zapobieganie nierzetelności naukowej. Wypowiadając się na zadane tematy kandydaci okazywali zgodność i jednomyślność odpowiedzi w przedstawianych zagadnieniach.

Na zakończenie debaty kandydaci podziękowali sobie za udział w kampanii wyborczej i dialog. W mowie końcowej padły również słowa uznania i dumy z pracowników oraz studentów uniwersytetu.

Kandydaci na Rektora Uniwersytetu Gdańskiego w poniedziałkowe popołudnie odwiedzili też Radio MORS. W wywiadzie udzielanym redaktorowi Maciejowi Goniszewskiemu opowiedzieli o przebiegu kampanii wyborczej oraz o swoim programie wyborczym. Podczas wizyty w MORS-ie prof. Piotr Stepnowski oraz prof. Krzysztof Bielawski odpowiedzieli też na pytania nadesłane do radia. Podczas obu wywiadów padło wiele bardzo ważnych pytań na przeróżnych płaszczyznach. Obaj kandydaci zadeklarowali wsparcie dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dla rozwoju infrastruktury sportowej. Obaj kandydaci zaprezentowali też swoje pomysły na zmiany i poprawę wizerunku uczelni oraz nawiązywali do swoich postulatów zawartych w programach. Na koniec obaj kandydaci odnieśli się także do kwestii pandemii i tego, kiedy ich zdaniem powrócimy do normalnej nauki. Obaj wyrazili nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − trzynaście =