„Jesteśmy ludźmi z różnych środowisk, których łączy chęć do działania” – wywiad z członkami Stowarzyszenia Forum Młodzieży Polskiej

Obserwując sytuację społeczną w Polsce w ostatnich tygodniach, najważniejsze zdaje się być nie to, co oczywiste, a to, czego nie widać – czyli dialog. Nie umiem rozstrzygnąć, czy jest to jedynie wynikiem braku dobrej woli po obu stronach konfliktu, czy problem jest o wiele głębszy, bo sięgający podstaw, czyli systemu edukacji. W pierwszym przypadku możliwości oddolnej zmiany są niezwykle ograniczone, w drugim – zmiana właśnie nadchodzi… Przed państwem Artur Banachowski i Szymon Tasiemski, którzy opowiedzą o Stowarzyszeniu Forum Młodzieży Polskiej.

Artur Banachowski – prezes Stowarzyszenia Forum Młodzieży Polskiej. Uczeń klasy maturalnej w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kolbergera w Gdańsku.

Szymon Tasiemski – członek zarządu Stowarzyszenia Forum Młodzieży Polskiej. Uczeń klasy maturalnej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Zapytam wprost, co jest celem Stowarzyszenia Forum Młodzieży Polskiej?

Artur Banachowski: Naszym celem jest kompleksowe wsparcie polskiego systemu edukacji, w szczególności w kwestii młodzieżowej przedsiębiorczości oraz kultury debaty publicznej.

Szymon Tasiemski: Skupiamy się na dialogu ponad podziałami, który jest pozbawiony negatywnych emocji. Przyświeca nam idea forum aktywizującego młodzież, na razie głównie trójmiejską, do uczestnictwa w życiu społecznym.

Jaka jest struktura waszej organizacji?

Szymon: Wydaje mi się, że to, co nas wyróżnia spośród wielu organizacji młodzieżowych, to fakt zarejestrowania Forum Młodzieży Polskiej w Krajowym Rejestrze Sądowym, co rzecz jasna oznacza, że posiadamy statut i określoną prawem strukturę.

Artur: Na czele stoi zarząd: prezes, dwóch wiceprezesów i członek zarządu. Pracę zarządu nadzoruje komisja rewizyjna. Mamy również sąd koleżeński, rozsądzający konflikty między członkami. Taka ścisła struktura jest nam potrzebna z uwagi na charakter działań stowarzyszenia. Obejmujemy swoim zasięgiem całą Polskę – poszczególne województwa posiadają własnych koordynatorów, którzy aktywizują swoje województwo, bo my jako zarząd – z racji ograniczeń czysto ludzkich i logistycznych – nie możemy być wszędzie.

Ilu członków posiada wasze stowarzyszenie?

Artur: Jest to około 50 osób, jeżeli mówimy o osobach, które złożyły stosowaną deklarację i należną do naszej struktury. Współpracuje też z nami szereg wolontariuszy, którzy nie są stałymi członkami Stowarzyszenia.

Zanim przejdziemy dalej, wróćmy do początków. Jak powstał pomysł założenia stowarzyszenia?

Artur: Pewnego wieczoru Patryk, Igor [wiceprezesi – przyp. Red.] Szymon i ja rozmawialiśmy o systemie edukacji w Polsce i znaleźliśmy luki, które postanowiliśmy wypełnić. Chcieliśmy wesprzeć system i założyliśmy stowarzyszenie. Od razu przeszliśmy do pisania statutu. W czerwcu tego roku złożyliśmy do sądu wniosek o wpisanie do KRS, w sierpniu zostaliśmy zarejestrowani. Tę dyskusję, którą wtedy prowadziliśmy, chcemy rozszerzać na wszystkie szkoły i zapraszamy do niej młodych ludzi z całego kraju.

Szymon: Takim „duchem” naszego działania zawsze była otwartość na kreatywnych młodych ludzi. Ja się nie znałem z chłopakami wcześniej, poznaliśmy się właśnie poprzez działalność społeczną. Jesteśmy ludźmi z różnych środowisk, których łączy chęć do działania.

Jakie akcje udało wam się dotychczas przeprowadzić? Jak je oceniacie?

Szymon: Przed drugą falą zakażeń prowadziliśmy prelekcje w szkołach, lecz niestety koronawirus pokrzyżował nam wiele planów. Jednym z nich była duża konferencja, którą chcieliśmy przeprowadzić we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Gdańska. Miała dotyczyć przedsiębiorczości, nauki komunikacji i operatywności. Skala oraz formuła tej akcji bardzo mi się podobała i to ją najlepiej bym ocenił, gdyby udało się ją zrealizować. Lockdown to uniemożliwił, ale projekt czeka na lepsze czasy i na pewno do niego wrócimy.

Artur: Ogólnie, projekty piszemy na początku roku, bo wtedy też możliwe jest uzyskanie dotacji. Skupiamy się na warsztatach, konferencjach i prelekcjach, ale nie zamykamy się na sugestie i rozwój. Chcemy rozszerzać naszą działalność i podejmować różne tematy, lecz w obecnych czasach skupiamy się głównie na realizacji celów statutowych.

Już o tym wspominaliście, ale jeszcze dopytam – jakie macie plany na przyszłość?

Szymon: Myślę, że na razie jesteśmy w początkowym stadium – porównuję to do poczwarki, która dopiero weszła w kokon i w przyszłości ma stać się pięknym motylem. Rozpoczęliśmy działalność stosunkowo niedawno i od początku utrudniał ją COVID-19. Sytuacja pandemiczna zablokowała wiele akcji i zdecydowanie nie sprzyja pozyskiwaniu członków. Gdy już myślimy o przyszłości naszego stowarzyszenia, wydaje mi się, że każdy ma trochę inne wizje. Marzy mi się, żeby Forum było taką Agorą, na której młodzi ludzie będą mieli możliwość działania.

Artur: Co miesiąc ustalamy cele krótkoterminowe, rzecz jasna mamy również plany na przyszłość. Cały czas chcę rozszerzać zasięg oddziaływania Stowarzyszenia, nauczać przedsiębiorczości i kultury debat.

W jaki sposób można nawiązać z wami współpracę?

Artur: Najprościej napisać do nas na Facebooku albo na naszego maila. Zapraszamy również wszystkich do dołączenia do Stowarzyszenia, jako członek albo jako wolontariusz.

Przypuśćmy, że chcę zostać waszym wolontariuszem. Czego mogę się spodziewać? Czym mnie przywitacie?

Szymon: Wolontariusz zostanie przywitany formularzem (śmiech). Następnie, zależnie od sytuacji, zostanie podłączony do akcji, którą już organizujemy. Takim przykładem naszej działalności może być akcja #WSPIERAJSENIORA czy warsztaty w szkołach, które prowadziliśmy.

Artur: U nas każdy znajdzie swoje miejsce, zależnie od zdolności i umiejętności, które posiada. Jeżeli myślisz o prawie czy administracji, mamy dział dokumentacji, w którym będziesz mógł rozwijać zainteresowania. Jeżeli jesteś urodzonym mówcą, czeka na ciebie dział prelegentów. Rodzaj działań, których będziesz się podejmował, w dużej mierze zależy od tego, w czym chcesz się realizować.

Co chcielibyście przekazać Czytelnikom, a zarazem potencjalnym przyszłym członkom Forum Młodzieży Polskiej?

Szymon: Chciałbym z całego serca zaprosić wszystkich do współpracy z nami, niezależnie od wyznawanych poglądów i wizji działań. Staramy się być jak najbardziej apolityczni, otwarci i z niecierpliwością i nadzieją czekamy na nowych członków.

Artur: Ja chciałbym zachęcić do ogólnie pojętnej aktywności społecznej, bo jest to niezwykle rozwijające i fajne doświadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *