Filmowo o udziale Kaszubów w Bitwie Warszawskiej

Wejherowskie Centrum Kultury przygotowało film, który przybliży udział mieszkańców Kaszub i Pomorza w Bitwie Warszawskiej. Premiera produkcji przygotowanej we współpracy z IPN oraz Muzeum Ziemi Puckiej miała miejsce 11 listopada. Przez cały czas dostępna jest na stronie internetowej WCK.

Za pomocą filmu opowiedzieli o udziale Kaszubów w Bitwie Warszawskiej. W tegoroczne Święto Niepodległości odbyła się premiera filmu „Kaszubi i Pomorze w walce z bolszewikami” przygotowanego przez Wejherowskie Centrum Kultury. Do realizacji projektu zaproszono Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Ziemi Puckiej. Udział w nim wzięło Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Pułk Czarnieckiego z Wejherowa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 147 Pułk Piechoty „Gwardia Twierdzy Boyen”, Stowarzyszenie Pomarenk z Jastarni, a także oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Jastarni.

Celem projektu było uświadomienie lokalnej społeczności tego, w jaki sposób w Bitwę Warszawską zaangażowana była nie tylko armia, ale także ludność cywilna. W ramach niego odbyła się rekonstrukcja historyczna, na podstawie której zrealizowano zdjęcia do filmu. Zrealizowana produkcja stanowić ma materiał edukacyjny, który wspomoże pedagogów w przekazywaniu wiedzy o tych wydarzeniach.

– Przygotowany przez nas film ma na celu ukazanie zaangażowania mieszkańców Pomorza, w tym kaszubskich rybaków, a także żołnierzy w to wydarzenie. Wierzymy, że obudzi on wśród młodzieży poczucie dumy z przodków, którzy wykazali się nie lada hartem ducha, heroizmem i odwagą. Prawdziwi superbohaterowie są bowiem nie tylko na ekranach kin, czy kartach komiksów. Mogą okazać się nimi również nasi pradziadowie, czy prababcie – czytamy na stronie Wejherowskiego Centrum Kultury.

Reżyserem filmu jest Jolanta Rożyńska, dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury. Jak informuje instytucja, zdjęcia trwały zaledwie kilka dni. Realizowane były między innymi na plaży w Helu. Rekonstrukcji oraz zdjęciom towarzyszył plener malarski, w ramach którego prace tworzyli lokalni artyści.

Film „Kaszubi i Pomorze w walce z bolszewikami” dostępny jest na stronie internetowej Wejherowskiego Centrum Kultury oraz na kanale YouTube instytucji.

Realizacja projektu możliwa była dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *