Czy na Uniwersytecie Gdańskim zamknęli już wszystko?

W pełni zdalna nauka stała się faktem. Jeszcze do niedawna część studentów mogła cieszyć się zajęciami stacjonarnymi w formie warsztatów prowadzonych w murach uczelni. Jednak rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 zmusiła rząd do wprowadzenia kolejnych obostrzeń, również co do funkcjonowania uniwersytetów. Studenci zostaną przykuci do ekranów na kolejne kilka miesięcy. Czy to znaczy, że na Uniwersytecie Gdańskim zamknęli już wszystko?

Życie studenckie to nie tylko nauka. Na Uniwersytecie Gdańskim działa wiele kół naukowych i organizacji. Do tej pory mogły one spotykać się stacjonarnie, by omawiać bieżące sprawy oraz organizować czy uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach. Sytuacja epidemiologiczna i obostrzenia dotyczące zgromadzeń utrudniły tego typu aktywności. Wiele kół zdecydowało się na spotkania online i organizowanie webinarów, a inne zawiesiły działalność. Redaktorzy CDN-u mają tę wygodę, że mogą pisać w każdym miejscu i o każdej porze. Jak natomiast wygląda praca członków Radia MORS oraz Neptun TV?

Wszyscy dobrze znamy Mega Otwarte Radio Studenckie i ich audycje prowadzone 24 godziny na dobę. „MORS działa normalnie, jest tylko mniej serwisów i audycji niż rok temu, bo przez pandemię mniej osób przebywa na uczelni”– relacjonuje Karol Treder, członek Radia MORS. Funkcjonowanie przed pandemią na pewno było dużo łatwiejsze. Sami członkowie uważali radio za drugi dom, do którego mogą udać się w każdej chwili, by dać upust swojej kreatywności. Tym razem muszą liczyć się z gorszą dostępnością. „Studio jest otwarte, z tą różnicą, że jeśli chcesz przyjść coś zmontować, nagrać to wcześniej musisz zaznaczyć to w Google Calendar, żeby zarezerwować termin. Poza tym raczej nie ma żadnych ograniczeń”. Co natomiast z osobami, które nie mogą działać stacjonarnie? „Można dogadać się m.in. z panem Maciejem, który jest też kierownikiem radia i pisać artykuły na stronę. Poza tym istnieje możliwość zabrania mikrofonu do domu” – mówi Karol. Członkowie mimo wszystko działają bardzo aktywnie. Oprócz dostarczania nam nowinek muzycznych i ciekawych audycji, niemal codziennie publikują nowe treści na swojej stronie. Obecnie ich najbardziej aktualną aktywnością będzie przeprowadzenie wywiadów na żywo z kandydatami na stanowisko rektora Uniwersytetu Gdańskiego – prof. dr hab. Krzysztofem Bielawskim oraz prof. dr hab. Piotrem Stepnowskim.

Co natomiast dzieje się w Międzywydziałowym Kole Naukowym Neptun TV? Ich działalność rozpoczęła się zaledwie rok temu, więc w gruncie rzeczy mieli niewiele czasu na wgłębienie się w pracę stacjonarną, a to właśnie na niej w głównej mierze się takowa opierała. Wykorzystywali uniwersytecką infrastrukturę jak nowoczesny sprzęt telewizyjny i studio nagraniowe, umożliwiające nie tylko realizację i montaż programów telewizyjnych, ale również transmitowanie na żywo. „Koło nadal funkcjonuje aktywnie. Kiedy byliśmy w strefie żółtej można było ze studia korzystać, teraz niestety jest to niemożliwe” – tłumaczy dr Konrad Knoch, opiekun Neptun TV. W planach mają robienie krótkich materiałów 1-minutowych, opisujących pozytywne zdarzenia w ciągu dnia, które mają za zadanie umilić nam lockdown. Niektórzy członkowie natomiast chcą przeprowadzać zdalne wywiady. Neptun TV cały czas szuka osób chętnych do działania, jednocześnie oferując pomoc w realizacji naszych pomysłów.

Zdecydowanie czasy nie należą do najłatwiejszych. Izolacja i ograniczenie kontaktów społecznych w ogromnym stopniu wpływa na życie studenckie i funkcjonowanie kół naukowych. Z wielu możliwości korzystać nie mogą, ale tym samym zmusza to członków do kreatywnego podejścia i dostosowania się do panującej sytuacji. Najważniejsza jest dalsza motywacja do pracy. Tego życzy redakcja CDN pozostałym organizacjom studenckim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *