5 filmów, które warto obejrzeć przed Gwiazdką

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym odczuwamy szczególną potrzebę obcowania z dobrem, ciepłem i miłością. Producenci filmowi są tego świadomi i co roku dostarczają nam niezliczoną ilość propozycji idealnych na ten okres w roku. Przedstawię Wam 5 filmów, które warto obejrzeć, bądź przypomnieć sobie w ten wyjątkowy czas. 

 

 

 

1. To wspaniałe życie 

Absolutny klasyk kina świątecznego z 1946 roku, niestety trochę zapomniany w dzisiejszym świecie. Porusza niezwykle ważną kwestię, jaką jest egzystencja człowieka w społeczeństwie. W ten magiczny czas Świąt skłania do refleksji, zmienia perspektywę patrzenia na świat, ale również nadaje wartości pojedynczym jednostkom. Główny bohater, George Bailey (James Stewart) w chwili największego kryzysu dostaje szansę zobaczenia alternatywnej rzeczywistości, w której się nigdy nie narodził. Dostrzega wtedy, jak wiele dobra dostarczył swojemu najbliższemu otoczeniu. To dodaje mu wiary i uświadamia, że każdy człowiek rodzi się z pewną misją do wykonania.

2. To właśnie miłość

Ten film znają chyba wszyscy. Brytyjska komedia romantyczna z 2004 roku z plejadą gwiazd w obsadzie, m.in. Hugh Grant, Emma Thompson, Colin Firth, Alan Rickman. Formuła przedstawia losy kilkunastu bohaterów, które mają miejsce na krótki czas przed Wigilią Świąt Bożego Narodzenia. Jednym wiedzie się lepiej, innym gorzej, ale wszystkie wydarzenia prowadzą do punktu kulminacyjnego, czyli właśnie świąt. To podczas nich zostają rozwiązane konflikty, a swój romantyczny finał mają nasi bohaterowie. Komedia ta w klasyczny sposób ukazuje, jak ważne jest spędzanie świąt z bliską osobą i że nikt w święta nie powinien być sam. Dodatkiem jest niezwykły soundtrack, który wprowadza w charakterystyczny nastrój romantyczno-świąteczny.

3. Holiday

Fabuła tego filmu dzieli się na pół. Poznajemy dwie przeciwstawne bohaterki, Amandę (Cameron Diaz) i Iris (Kate Winslet). Pierwsza z nich przebojowa, druga zamknięta w sobie. Wiodą zupełnie różne życia, Amanda w wielkiej willi w Los Angeles, natomiast Iris w drewnianym domku w angielskiej wiosce. Kobiety zamieniają się domami na okres Bożego Narodzenia i dzięki temu poznają nieznane im do tej pory style życia. Oprócz tego oczywiście na ich drogach pojawiają się wymarzeni mężczyźni. W filmie tym świąteczny klimat nie wylewa się z ekranu, natomiast to, co go cechuje to przede wszystkim poszukiwanie zmiany, tak samo w życiu, jak i w samym sobie.

4. W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju

Gwiazdka z Griswoldami to coś, co chyba każdy chciałby przeżyć. Niezwykle zabawna komedia pomyłek z przygotowaniami świątecznymi w tle. Klasyk lat 80. z niezapomnianą kreacją Chevy’ego Chase’a. Jako głowa licznej rodziny i gospodarz Świąt nieustannie usiłuje sprawić, aby nadchodzące Boże Narodzenie było perfekcyjne. Mamy do czynienia z wesołymi gagami, takimi jak np. dekorowanie domu lampkami świątecznymi, albo poszukiwania idealnej choinki. To przykład filmu, na którym można śmiać się do rozpuku razem z rodziną przy świątecznym stole.

5. Ekspres Polarny

Animacja z 2005 roku zrealizowana metodą wychwytywania ruchów kosztowała wytwórnię Warner Bros prawie 165 milionów dolarów. To produkcja pełna inspirujących cytatów, balansująca na granicach nostalgii i melancholii opowieść dla małych i dużych. Bohaterem filmu jest dorastający chłopiec, który powoli przestaje wierzyć w Św. Mikołaja. Zostaje zaproszony w niezapomnianą podróż Ekspresem Polarnym aż na Biegun Północny, do siedziby samego Św. Mikołaja. Podczas drogi poznaje życiowe wartości, dostaje odpowiedzi na nurtujące go pytania. Pozycja obowiązkowa dla dorastających dzieci, ale nie tylko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *