„Amazing Grace: Aretha Franklin” w kinie Helios!

Według wielu ekspertów Aretha Franklin mogła poszczycić się najlepszym wokalem na świecie. Nieznany do tej pory zapis występu „Królowej soulu” będzie można obejrzeć 11 grudnia w kinie Helios w Alfa Centrum.

Aretha (Louis) Franklin przyszła na świat w marcu 1942 roku w Memphis (USA), a swoją muzyczną karierę rozpoczęła już w drugiej połowie lat 50-dziesiątych, gdy ukazała się jej pierwsza płyta „Songs Of Faith”. Śpiewała głównie gospel, lecz to po zmianie charakteru piosenek na jazzowy z elementami pop-u, solistka zyskała międzynarodowy rozgłos.

Jeszcze przed 1970, przylgnął do niej przydomek „Królowa soulu”. Fani tego typu muzyki na pewno kojarzą takie utwory jak „Think”, „Chain of fools”, „I say a little prayer”, czy „Respect”. Za ten ostatni otrzymała dwie nagrody Grammy (łącznie w swojej karierze zdobyła aż 18 tych prestiżowych statuetek). Jako pierwsza kobieta została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame, a jej nazwisko uplasowano na pierwszym miejscu listy 100 największych wokalistów wszech czasów według magazynu „Rolling Stone”. Współpracowała z takimi artystami jak George Michael, czy Annie Lennox. Zmarła w wieku 76 lat w 2018 roku.

„Amazing Grace” jest filmem dokumentalnym, stworzonym na podstawie nieopublikowanego do tej pory zapisu obrazu Sydneya Pollacka z występu piosenkarki. Franklin, podczas dwóch styczniowych nocy w 1972, nagrywała na żywo album w kościele w Los Angeles. Śpiewała wtedy do afroamerykańskiej publiczności, choć na widowni zjawili się wokalista i perkusista The Rolling Stones, Mick Jagger oraz Charlie Watts. Film, poza ukazaniem niezapomnianego koncertu, opowiada o ogromnym wkładzie Afroamerykanów w kulturę amerykańską lat 60. i 70.

Do obejrzenia dzieła Alana Elliotta zachęcają wysokie oceny od m.in. „The Guardian”, czy „Total Film”. Seans filmu odbędzie się w ramach projektu „Kino Konesera” 11 grudnia o godz. 18:30 w kinie Helios w Alfa Centrum w Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 3 =