Andrea Anastasi żegna się z Treflem Gdańsk

fot. Instagram @treflgdanskofficial

To już oficjalne: po prawie pięciu latach przyszedł czas na zmianę trenera w Treflu. W kolejnym sezonie PlusLigi drużyny Gdańskich Lwów nie poprowadzi włoski szkoleniowiec Andrea Anastasi. – Bardzo dziękujemy Andrei za wszystko, co zrobił dla gdańskiej siatkówki – mówi prezes klubu.

Andrea Anastasi jako zawodowy siatkarz zdobył wraz z reprezentacją Włoch złoty medal mistrzostw świata, mistrzostw Europy i Ligi Światowej. Grał na pozycji przyjmującego. Po zakończeniu kariery zawodniczej w 1993 rozpoczął pracę jako trener. Był uczniem legendy światowej siatkówki, Argentyńczyka Julio Velasco. W przeszłości prowadził męskie drużyny narodowe Włoch i Hiszpanii. Obecnie jest szkoleniowcem Belgów. Do Polski trafił, by objąć stery w reprezentacji, z którą w 2012 wygrał Ligę Światową. W Gdańsku pojawił się dwa lata później i poprowadził klub do największych sukcesów w historii. Trefl Gdańsk to drużyna, z którą Anastasi pracował najdłużej w swojej karierze trenerskiej.

Podczas kilku lat kadencji włoskiego szkoleniowca, siatkarze Trefla Gdańsk rozegrali wiele emocjonujących spotkań. W pamięci kibiców na pewno zostaną dwa mecze finałowe Pucharu Polski. W 2015 gdańszczanie pokonali 3:1 Asseco Resovię Rzeszów, a w poprzedniej edycji bez starty seta ograli wielką PGE Skrę Bełchatów. W europejskich rozgrywkach, również pod wodzą Włocha, Trefl sprawił kilka niespodzianek, pokonując faworyzowane drużyny. W tegorocznej edycji Ligi Mistrzów zespół znad morza zanotował najlepszy wynik w historii i był bardzo blisko wyeliminowania z dalszej gry giganta rosyjskiej Superligi – drużyny Zenitu Kazań. Tym dwumeczem, który rozstrzygnął się dopiero w złotym secie, zachwyciła się cała siatkarska Europa.

Gracze Trefla Gdańsk z Pucharem Polski 2018, fot. Instagram @treflgdanskoffficial

Gdańszczanie pod wodzą Andrei Anastasiego zdobyli wicemistrzostwo Polski (2015), brązowy medal PlusLigi (2018), dwa Puchary Polski (2015, 2018) i Superpuchar Polski (2015). Awansowali również do najlepszej 12 Ligi Mistrzów w 2016, a także do ćwierćfinału tych elitarnych zmagań w ostatniej edycji. W zeszłym roku władze miasta Gdańska uhonorowały trenera medalem za wybitne zasługi dla lokalnego sportu. – Bardzo dziękujemy Andrei za wszystko, co zrobił dla gdańskiej siatkówki. Za sukcesy, które drużyna zdobyła pod jego wodzą, a także za fakt, że Trefl Gdańsk stał się przez te pięć sezonów ważną marką na siatkarskiej mapie Polski – mówi prezes Trefla Gdańsk Dariusz Gadomski.

Andrea Anastasi podziękował kibicom, miastu i drużynie na swoim oficjalnym profilu na Instagramie:

 

 

 

Ostatnią okazją do spotkania z trenerem Anastasim w Gdańsku będzie mecz z kibicami, który odbędzie się  w czwartek, 11 kwietnia o godz. 18:00 w sali treningowej trójmiejskiej Ergo Areny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *