FILMOTYWY#8 – Cudze filmy chwalicie, swoich nie znacie cd.

Czas zaznajomić się z kolejną dawką prawdziwych perełek polskiej sztuki filmowej! Tym razem kilka propozycji z jednym z najbardziej rozchwytywanych i uznanych polskich aktorów Bogusławem Lindą. 

Niewielu polskich artystów może poszczycić się mianem idola zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia. Popularność Bogusława Lindy mimo upływu czasu, ciągle rośnie. Ostatnio można go było zobaczyć chociażby w „Powidokach ” Andrzeja Wajdy czy „Pitbullu ”„Kobietach mafii ” w reżyserii Patryka Vegi. Tymczasem Bogusław Linda ma na swoim koncie bardziej znaczące role i to one tak naprawdę przyniosły mu sławę. Poniżej przedstawiam trzy produkcje z jego udziałem, które określa się mianem kultowych.

„Kroll ” film z 1991 roku w reżyserii Władysława Pasikowskiego

Głównym bohaterem jest Marcin Kroll (Olaf Lubaszenko). Jest on żołnierzem służby zasadniczej. Gdy dowiaduje się o tym, że żona zdradza go z jego najlepszym przyjacielem, postanawia zdezerterować z jednostki i zemścić się. Postępek Krolla zbiega się w czasie z samobójstwem innego żołnierza, nad którym się znęcano. Kadra oficerska boi się skandalu, dlatego dowództwo postanawia na własną rękę odszukać dezertera, zanim zainteresuje się nim prokuratura wojskowa. Poszukiwaniami zajmują się porucznik Arek (Bogusław Linda) i kapral Edward Wiaderny (Cezary Pazura). Film ten wbrew pozorom dotyka wielu wrażliwych tematów, chociażby zdrady najbliższych. Z dzisiejszej perspektywy nie można powiedzieć, że jest to arcydzieło, jednak produkcja zasługuje na wyróżnienie ze względu na kreacje bohaterów.

„Psy ” film z 1992 roku w reżyserii Władysława Pasikowskiego

Głównym bohaterem jest Franz Maurer (Bogusław Linda) były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, który zaczyna pracę w policji. W starym systemie zrobił karierę dzięki żonie córce ministra. Teraz próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Zostaje skierowany do walki ze zorganizowaną przestępczością. Przez to spotyka starych znajomych z SB, między innymi dobrego przyjaciela Olo Żwirskiego (Marek Konrad), który trudni się przemytem narkotyków. „Olo ” kradnie też nową dziewczynę Franza, co sprawia, że przyjaźń zamienia się w nienawiść. Wyrzucony z pracy za nieudaną akcję, postanawia rozprawić się z byłym kompanem. W filmie wystąpili również: Cezaru Pazura, Janusz Gajos oraz Zbigniew Zapasiewicz. Na uwagę zasługują świetne dialogi. Zwrot „Bo to zła kobieta była ” jest uznawany za kultowy i przeszedł do mowy potocznej. Bardzo ważnymi elementami produkcji są też zdjęcia Pawła Edelmana i muzyka Michała Lorenca. Jest to doskonała propozycja dla fanów kina akcji.

„Sara ” film z 1997 roku w reżyserii Macieja Ślesickiego

Film opowiada historię dwojga zakochanych w sobie ludzi Sary (Agnieszka Włodarczyk) i Leona (Bogusław Linda). Leon jest byłym komandosem, zatrudnienie znajduje u gangstera (Marek Perepeczko). Jego zadaniem jest ochrona córki mafiosa, Sary. Na początku dziewczyna do swojego nowego stróża odnosi się grubiańsko i nie chce z nim współpracować. Dopiero gdy Leon osłania ją własnym ciałem przed kulami napastników, zmienia zdanie. Niedługo potem wyznaje mu uczucia i zaczyna ich łączyć coś więcej. Niestety ojciec dziewczyny zaczyna coś podejrzewać. Leon musi wybrać pomiędzy miłością a lojalnością do pracodawcy. „Sara” to prawdziwe kino akcji o mafijnych porachunkach z romantycznym wątkiem. Pełno w nim świetnych dialogów. Mimo iż sceny strzelanin i pogoni nie są na najwyższym poziomie, film ten broni się bardzo dobrą grą aktorską. W produkcji wzięli udział również: Cezary Pazura, Paweł Burczyk, Krzysztof Kiersznowski. To klasyk, który powinni obejrzeć wszyscy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 4 =