„Kto napisze naszą historię” – grupa Oneg Szabat w Kinie Konesera

Historia getta warszawskiego – to właśnie ją zobaczymy w Kinie Konesera już 28 stycznia. Dokumentalny film „Kto napisze naszą historię” na pewno poruszy nie jedną osobę, ale też uświadomi, jak wyglądało życie Żydów w trakcie II wojny światowej.

„Kto napisze naszą historię” to amerykańsko-polska produkcja, która ma przenieść widzów do 1940 roku. Właśnie wtedy powstała grupa Oneg Szabat, która bez użycia siły stawiła czoło nazistowskiej propagandzie. Zbiorowość składała się z dziennikarzy, naukowców i innych działaczy społecznych pochodzenia żydowskiego, a jej założycielem był Emanuel Ringelblum (Piotr Głowacki). Postanowili, że pomogą innym, robiąc to, co potrafią najlepiej – pisząc. Chcieli za wszelką cenę zachować prawdę o wydarzeniach z czasów wojennych i udało im się to, bo tzw. Archiwum Ringelbluma przetrwało do współczesnych czasów.

Film łączy archiwalne zapiski grupy Oneg Szabat z nowymi wywiadami, nieznanymi wcześniej nagraniami i inscenizacjami. Pozwala to widzowi przenieść się do warszawskiego getta i zobaczyć walkę jego mieszkańców z okupantem. Reżyserką dzieła jest Roberta Grossman, której doświadczenie obejmuje ponad czterdzieści produkcji dokumentalnych. Jest ona także autorką scenariusza, który został oparty na książce Samuela Kassowa pt. „Kto napisze naszą historię”.

Jeśli zaciekawiła Cię fabuła lub uwielbiasz historię, to zapraszamy do kina Helios w Galerii Alfa już 28 stycznia o godzinie 18:30.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 2 =