„Kursk” – historia rosyjskiego okrętu w Kinie Konesera

Kino Konesera oferuje cotygodniową dawkę produkcji, które warte są uwagi widzów. Na połowę stycznia przypada „Kursk” – film przedstawiający wydarzenia z 12 sierpnia 2000 roku, kiedy jeden z rosyjskich okrętów zatonął.

Thomas Vintenberg jest reżyserem wielokrotnie nagrodzonym różnymi statuetkami. „Fester” i „Polowanie” to filmy, które wygrały w Cannes i otrzymały nagrodę Roberta od Duńskiej Akademii Filmowej. „Kursk” również ma szansę na zdobycie nagród, gdyż został nominowany do Marc’Aurelia i MFF w Toronto.

10 sierpnia 2000 roku okręt podwodny o nazwie Kursk rozpoczyna planowane od 10 lat ćwiczenia wojenne, w towarzystwie 30 okrętów i 3 łodzi podwodnych. Dwa dni później dochodzi do wybuchu. Po odpaleniu jednej z torped, okręt ląduje na dnie. Od tego momentu rozpoczyna się akcja ratunkowa na Morzu Barentsa. Z komunikatu wynika, że 23 z 118 marynarzy ma szansę na przeżycie. W walce o życie ocalałych liczy się każda sekunda, jednak niekoniecznie dla Rosjan, którzy nie chcą pomocy z Zachodu. Jak zakończy się 9-dniowe piekło ekipy Kurska?

Inspiracją do stworzenia filmu był bestseller „A Time to Die: The Untold Story of the Kursk Tragedy” Roberta Moore’a. Kogo zobaczymy w obsadzie? W żonę jednego z marynarzy wcieliła się Léa Seydoux, zaś Colin Firth odegrał rolę brytyjskiego komandora.

Jeśli uwielbiasz dramaty lub jesteś fanem ekranizacji wydarzeń historycznych, to w kinie Helios w Galerii Alfa będziesz mógł cofnąć się w czasie już 16 stycznia o 18:30.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − dziewięć =