KMŚ w siatkówce mężczyzn 2018

Zwycięzcy turnieju – Trentino Volley | fot. Instagram @trentinovolley

Czternasty turniej o tytuł klubowego mistrza świata w siatkówce mężczyzn po raz drugi w historii odbył się w Polsce. W dniach 26 listopada – 2 grudnia w trzech polskich miastach – Rzeszowie, Płocku i Częstochowie, osiem najlepszych drużyn świata walczyło o tytuł i trofeum. Tytułu zdobytego rok wcześniej bronił rosyjski klub Zenit Kazań. 

O tytuł klubowego mistrza świata walczyły dwie polskie drużyny – PGE Skra Bełchatów (gospodarz turnieju) oraz Asseco Resovia Rzeszów, która wzięła udział w turnieju dzięki dzikiej karcie. Pozostali uczestnicy to Sada Cruzeiro (Brazylia), Zenit Kazań (Rosja), Khatam Ardakan (Iran), Fakieł Nowy Urengoj (Rosja), Cucine Lube Civitanova i Trentino Volley (oba kluby z Włoch).

Turniej składał się z dwóch rund, w trakcie których rozegrano 16 meczów. W każdej z dwóch grup (grupa A rozgrywała mecze w Płocku, a grupa B w Rzeszowie) znalazły się po 4 zespoły. Do fazy pucharowej awansowały po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup. PGE Skra (gr. A) nie wygrała żadnego meczu i pożegnała się z turniejem na etapie fazy grupowej. Irański klub Khatam Ardakan nie zdołał ugrać w turnieju nawet seta i zajął ostatnie miejsce w gr. B. Obrońca tytułu zdobytego w zeszłym roku był bardzo blisko awansu, ale miał więcej meczów przegranych i ostatecznie to Fakieł Nowy Urengoj przeszedł do fazy finałowej turnieju jako druga drużyna gr. A. Dwie porażki przekreśliły szanse na awans Sady Cruzeiro. W fazie grupowej Resovia uległa tylko drużynie Trentino, a oba włoskie kluby nie doznały w tej fazie turnieju żadnej porażki.

Z grupy A do dalszej fazy turnieju awansowały zespoły Cucine Lube Fakieł , a z grupy B Trentino Volley i Asseco Resovia. W fazie finałowej KMŚ rozegranej w Częstochowie odbyły się półfinały, mecz o 3. miejsce i finał.

Mecze półfinałowe w pewnym stylu wygrały drużyny Lube Civitanova i Trentino Volley, tworząc w ten sposób włoski finał turnieju.

Lube Civitanova – Asseco Resovia Rzeszów  3:1

Fakieł Nowy Urengoj – Trentino Volley  1:3

Resovia mimo walki nie była w stanie pokonać przeciwnika i zajęła w turnieju nielubiane przez sportowców 4. miejsce. Na podium znalazł się Fakieł, który mecz o 3. miejsce wygrał 3:1.

Finał turnieju rozegrano 2.12.2018 r.  i na żywo obserwowało go ponad 5,5 tys. kibiców. Lube Civitanova nawiązała walkę z przeciwnikiem tylko w drugim secie wygrywając go 25:22. Trentino Volley wygrało ten mecz 3:1 i zostało nowym klubowym mistrzem świata. Było to ich piąte zwycięstwo w historii tych rozgrywek.

Ostatniego dnia turnieju przyznano nagrody indywidualne:

MVP: Aaron Russell (Trentino Volley)

NAJLEPSZY ATAKUJĄCY: Cwetan Sokołow (Cucine Lube Civitanova)

NAJLEPSI ŚRODKOWI: Roberlandy Simón Aties, Dragan Stanković (obaj Cucine Lube Civitanova)

NAJLEPSI PRZYJMUJĄCY: Uroš Kovačević (Trentino Volley) , Dmitrij Wołkow (Fakieł Nowy Urengoj)

NAJLEPSZY LIBERO: Jenia Grebennikov (Trentino Volley)

NAJLEPSZY ROZGRYWAJĄCY: Simone Giannelli (Trentino Volley)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *