Zostań Terytorialsem

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie kraju, masz zapał i chęć zostać Terytorialsem – zgłoś się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, właściwej dla Twojego miejsca zameldowania. 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej prowadzi nabór, w którym właśnie ty możesz rozpocząć swoją wojskową karierę.

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej i jak mogę do nich dołączyć?

Wojska Obrony Terytorialnej tzw. WOT, to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych RP, zaraz obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. O przyjęcie do WOT mogą ubiegać się zarówno rezerwiści jak i osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Pierwszym krokiem jednych i drugich powinien być kontakt z Wojskową Komendą Uzupełnień. Ochotnicy, którzy chcieliby wstąpić do 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej mogą zgłaszać się do właściwej terytorialnie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Elblągu, Ostródzie, Ełku, Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie.

Kto może zostać Terytorialsem i w jaki sposób?

Kandydat do WOT musi posiadać obywatelstwo polskie,  mieć ukończone 18 lat, być zdrowy psychicznie i fizycznie. Nie może być karany oraz nie może pełnić innego rodzaju służby wojskowej. Wniosek o powołanie do TSW (Terytorialna Służba Wojskowa) można pobrać ze strony internetowej Terytorialsów. Witryna została zaprojektowana z myślą o kandydatach. Ochotnicy, którzy chcieliby wstąpić do WOT mogą zgłaszać się do WKU, gdzie uzyskają informacje o warunkach służby w WOT, zasadach naboru czy też niezbędnych wymaganiach jakie musi spełnić kandydat do WOT.

Jak przebiega szkolenie?

Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących TSW 
w Wojskach Obrony Terytorialnej, został wdrożony innowacyjny, trzyletni system szkolenia. System ten jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić pogodzenie życia osobistego 
i zawodowego ze służbą wojskową. Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.

Pierwsze skierowane jest do osób, które nie miały wcześniej styczności z wojskiem. W trakcie 16 dni szkolenia, duży nacisk kładzie się m.in. na bezpiecznie i efektywnie posługiwanie bronią.

Szkolenie 8-dniowe uzupełniające skierowane jest do osób, które wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych.

Oba te szkolenia są tylko przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów.

Nabór

Aktualnie prowadzony jest nabór na szkolenie 16-dniowe w okresie 2 – 17 luty 2019. Wszystkich potencjalnych ochotników zameldowanych na terenie woj. Warmińsko-Mazurskiego, odsyłamy na stronę internetową WOT po więcej informacji.

Dołączamy także rozmowę z zastępcą dowódcy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Sławomirem Bukackim, który tłumaczył dlaczego szkolenia kierowane są właśnie do studentów.

Jeśli nie możesz wziąć udziału w tym naborze, nie przejmuj się – kolejne prowadzone będzie w okresie letnim. Obserwuj nas by być na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 8 =