Filharmonia Bałtycka wita nowego dyrektora

pfb-dyrektorzy

Ernst van Tiel i George Tchitchinadze, fot. Łukasz Głowala, Trójmiasto.pl

W najbliższy piątek 17 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się zapewne jedno z najbardziej poruszających widowisk sezonu. Podczas koncertu „Harmonijne zmiany, inspirujące wspomnienia” nastąpi symboliczna zmiana na stanowisku Dyrektora Artystycznego Orkiestry – Ernst van Tiel przekaże batutę George’owi Tchitchinadze’mu.

Holenderski Maestro od dziesięciu lat współpracował z PFB, od pięciu lat będąc Dyrektorem Artystycznym Orkiestry. Jego celem stało się „odpoważnienie” muzyki poważnej – pokazanie, że utwory symfoniczne mogą być rozrywką i pasją każdego z nas. Od momentu urzędowania Ernsta van Tiela mieliśmy okazję częściej uczestniczyć w widowiskach muzyki filmowej czy musicalowej w Ołowiance. Muzyk nieustannie podnosił również prestiż Filharmonii za granicą, prezentując możliwości polskiej orkiestry m. in. podczas tournée po Chinach, amerykańskiej trasy jubileuszowej czy sztokholmskiego Baltic Sea Festival. Po licznych osiągnięciach PFB pod jego batutą, Maestro postanowił zrezygnować ze stanowiska na rzecz naglących obowiązków zawodowych.

george-tchitchinadze

George Tchitchinadze, fot. Gela Megrelidze

Nowy dyrektor, George Tchitchinadze, rozpoczął swoją przygodę z muzyką w 1998 roku jako dyrygent Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. Kariera nabrała wówczas rozpędu – trzy lata później został Dyrektorem Muzycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Japonii, następnie prowadził Państwową Orkiestrę Symfoniczną Azerbejdżanu i Syryjską Orkiestrę Symfoniczną w Damaszku. To tylko nieliczne z sukcesów gruzińskiego Maestro – widowiska pod jego batutą są cenione przez krytyków oraz melomanów na całym świecie. Jest uważany za jednego z najlepszych współczesnych dyrygentów.

Gruziński dyrygent znany jest nie tylko z muzycznego kunsztu. Wielu odbiorców jest pod wrażeniem jego wrażliwości w stosunku do członków orkiestry oraz słuchaczy. Jako nowy Dyrektor Artystyczny PFB w liście skierowanym do trójmiejskich melomanów pisze: „Z wielką przyjemnością wybiorę dla Państwa dzieła największych kompozytorów historii ludzkości, zaproszę najlepszych solistów i dyrygentów, aby mogli wnieść piękno i światło do Państwa życia. (…) Chciałbym także dotrzeć do uczniów i studentów, pacjentów szpitali, mieszkańców domów seniora i pracowników fabryk. Chciałbym, aby Orkiestra dotarła do wszystkich mieszkańców (…)”. Muzyk wyraża również zafascynowanie historią Gdańska. Podkreśla, że czuje się związany z Polską poprzez podobieństwo jej dziejów z przeszłością Gruzji: „Sprawia to, że w Polsce – a w szczególności w Gdańsku – czuję się jak w domu”.

Witamy w domu i z niecierpliwością oczekujemy nowych aranżacji, które dostarczą trójmiejskiej widowni w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej kolejnych muzycznych wzruszeń, uniesień i refleksji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *