„Solidarność naszą bronią” – relacja z Międzynarodowego Strajku Kobiet w Gdańsku

8 marca to data wyjątkowa nie tylko ze względu na Dzień Kobiet. Dzisiaj w wielu krajach odbyły się masowe manifestacje w walce o równość i prawa kobiet. Feminiści i Feministki, a także „Dziewuchy” wszystkich płci, bo między innymi tak pieszczotliwie określano uczestniczących w strajku, zebrali się w „Miasteczku strajkowym” w centrum Gdańska. 

Na Podwalu Grodzkim vis-a-vis Dworca Głównego w Gdańsku zebrało się wiele organizacji, wśród nich organizatorzy – Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa, ale również przedstawiciele Amnesty International, Nowoczesnej, Razem, Tolerado, KOD region Pomorze. Razem z protestującymi żądano m.in utrzymania standardów opieki okołoporodowej, dofinansowania in vitro, badań prenatalnych najnowszej generacji, rzetelnej edukacji seksualnej, niezależnej komisji ds. pedofilii w Kościele. Jedną z ważniejszych z poruszanych kwestii była równości płac dla obu płci, skutecznego ściągania alimentów i karania dłużników alimentacyjnych, zabezpieczenia rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi czy też kwestie wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej.

Na facebookowym wydarzeniu utworzonym przez FeBRę czytamy: „Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca jest w Polsce realizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych, a także niezrzeszonych, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet. (…)
Ogólnopolski Strajk Kobiet wpisał się w serię protestów kobiecych w różnych państwach – niedługo po nas na ulice wyszły m. in. Koreanki i mieszkanki wielu krajów Ameryki Łacińskiej. Uważamy, że kobiety są siłą, która może powstrzymać marsz populizmu i neofaszyzmu przez świat – jesteśmy przecież wszędzie. W koalicji Międzynarodowego Strajku Kobiet biorą udział kobiety z prawie 30 państw, planując na 8 marca 2017 r. masowe, solidarne, zróżnicowane działania pod hasłem Solidarność naszą bronią”.

Strajk spotkał się z zainteresowaniem przechodniów, którzy niejednokrotnie zatrzymywali się słuchając osób wypowiadających się. W tzw. „Hyde Parku” głos mógł zabrać każdy zainteresowany. Wśród osób uczestniczących byli zarówno kobiety i mężczyźni, młodzi i seniorzy, wszyscy z uśmiechem na twarzy, pełni zapału i energii oraz poglądów o których nie bali się mówić głośno. Na osoby chętne czekał również krwiobus, do którego ochotników nie brakowało. Uczestników rozgrzewały nie tylko przemówienia, ale również muzyka, m.in. pasujący kontekstem do wydarzenia utwór Renaty Przemyk „Babę zesłał Bóg”.

Po Strajku odbyła się trzynasta już Manifa organizowana przez Trójmiejską Akcję Kobiecą oraz koncert charytatywny w klubie B90 w Gdańsku pod hasłem „Solidarność jest Kobietą!”, na którym wystąpiły artystki zaangażowane w działalność feministyczną i w czasie którego przeprowadzona była zbiórka pieniędzy na Centrum Praw Kobiet.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Fot. Monika Rakoczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *