Historia New York Fashion Week w pigułce

Fashion week

Zazwyczaj trwa 7-9 dni i gromadzi wszystkie najważniejsze osobistości świata mody w jednym mieście. O czym mowa? Oczywiście – Fashion Week. Tym razem opowiemy wam o tym, który właśnie odbywa się w Nowym Jorku!

 Fashion Week organizowany jest dwa razy w roku – w lutym i we wrześniu. To seria pokazów największych domów mody. Nowy Jork to jedno z czterech miast na świecie, uważanych za „stolice mody” i w którym tego typu eventy się odbywają. Do pozostałym należą: Mediolan, Paryż i Londyn.

 

 

Polska ekipa na NYFW - JEMERCED i MAFFASHION

Polska ekipa na NYFW – JEMERCED i MAFFASHION. Źródło: instagram @maffashion

Fashion Press Week został stworzony w 1943 roku przez Eleanor Lambert – jedną z czołowych postaci w historii mody. Jest ona autorką między innymi Międzynarodowej Listy Najlepiej Ubranych (International Best Dressed List).

W 1994 roku zmieniono nazwę na New York Fashion Week (NYFW), a zaledwie dziesięć lat później partnerem wydarzenia został Olympus, w związku z czym nazwa ponownie się zmieniła na Olympus Fashion Week. Podobne zdarzenia miały miejsce w 2007 roku, gdy sponsorem akcji została firma Mercedes. Obecnie wydarzenie znowu funkcjonuje pod szyldem NYFW.

Jak dostać się na pokaz? Marzeniem każdej osoby związanej z modą jest zajęcie miejsca przy wybiegi. Cóż. Spełnienie tego marzenia nie jest łatwe. Na każdy pokaz mody wymagana jest specjalna akredytacja albo zaproszenie od danego projektanta. W Polsce na wybrane pokazy wybierają się dziennikarze największych magazynów modowych albo blogerki.

Na ulicach Nowego Jorku od kilku sezonów możemy zauważyć i Polaków. Od jakiegoś czasu „polska ekipa” jest doceniana przez zagraniczną prasę. Stylizacje Jessiki Mercedes czy Maffashion są ukazywane na portalach takich jak: Vogue, Harper’s Bazaar czy Elle. Dziewczyny przy okazji często promują polskich projektantów, ubierając ich kreacje na wydarzenia, na które są zapraszane. Kilka dni temu autorka portalu jemerced.com (na zdjęciu) została sfotografowana w swetrze i kurtce od polskiego duetu MMC.

Polska marka MISBHV podczas tegorocznego NYFW.

Polska marka MISBHV podczas tegorocznego NYFW. Źródło: instagram @jemerced.

A jakie marki zobaczyliśmy na NYFW? Podczas tego tygodnia mody swoje kolekcje zaprezentowali m.in. Calvin

Klein, Lacoste, Alexander Wang, Victoria Beckham, Michael Kors, Marc Jacobs, a także kontrowersyjny

Kanye West z jego kolekcją Yeezy Season 5. I tym razem zszokował swoich fanów i publiczność, gdy nie wpuścił mediów, również tych z akredytacją, na swój wczorajszy pokaz. Same projekty zebrały jednak pozytywne opinie.

Także już drugi raz z rzędu podczas NYFW jedna (i jedyna!) z polskich marek zaprezentowała swoją kolekcję – MISBHV. Marka zaczynała od projektów bluz, a dzisiaj ich ubrania możemy kupić w największym w Polsce centrum handlowym z markami high fashion – Vitkac. Jesteśmy dumni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *