Kreatywny prezentowy recycling, czyli sposoby na niechciane prezenty

niechciany prezentOtwierasz prezent, a tam niemodny sweter, kolorowe skarpety do kolan albo perfumy, których zapachu nie znosisz. Co wtedy? Zapewne uśmiechasz się grzecznie i dziękujesz za prezent, ale w głowie już szukasz pomysłu, co z nim zrobić. Kiedy wymiana albo zwrot nie wchodzi w grę, warto prezenty wykorzystać w kreatywny sposób.

Ubrania przerób po swojemu

Najpowszechniejszym świątecznym prezentem są ubrania. To jednak dość ryzykowny pomysł, bo można nie trafić z rozmiarem, stylem czy kolorem. Kiedy dostaniesz coś, co ci się nie podoba, jest za ciasne lub po prostu nie potrzebujesz kolejnego swetra, możesz takie ubranie przerobić. Wystarczy trochę cierpliwości i podstawowe umiejętności w posługiwaniu się igłą i nitką, a z niechcianego swetra czy skarpetek wyczarujesz rękawiczki. Z kilku różnych materiałów możesz też zrobić ciepły patchworkowy koc. Nudne koszulki czy spodnie? Kup farbki do tkanin i stwórz ubrania, które oddadzą twój charakter. Kolorowe, wzorzyste skarpetki będą oryginalnym prezentem dla najmłodszych, kiedy wypchasz je watą, uformujesz na kształt misia i ozdobisz, np. cekinami czy guzikami.

Kosmetyki udręka nie tylko kobiet

Kolejny prezent, którego lepiej nie dawać. No ale stało się, zostaliśmy obdarowani szamponem do włosów, perfumą czy balsamem do ciała. Problem pojawia się, kiedy żadnej z tych rzeczy nie było w naszym liście do św. Mikołaja. Jest jednak kilka sposobów, aby wykorzystać niechciane kosmetyki. Szampon do włosów spisze się jako mydło do rąk. Można w nim też prać delikatne tkaniny albo wykorzystywać do mycia luster (nie będą wtedy zaparowywać). Krem, który na Twojej skórze się nie sprawdził, posłuży do zabezpieczania skórzanych mebli czy butów (ale tylko tłusty!). Pędzle do makijażu z naturalnego włosia, posmarowane raz na jakiś czas odżywką do włosów, posłużą na dłużej. Cienie do powiek czy róż do policzków wystarczy wymieszać z bezbarwnym lakierem, aby powstały unikatowe kolory.

Eksperymentuj

Niechciany prezent możesz też przerobić na inne sposoby. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Nie musisz wykorzystywać całego prezentu, przydatne mogą być poszczególne jego części. Ze szklanych opakowań, słoików, butelek, flakonów możesz zrobić stroiki świąteczne przy użyciu wstążek, kleju na gorąco, bombek, waty, brokatu itp. Możesz wykorzystać je też do przechowywania np. gwoździ, śrubek czy przypraw. Wystarczy że wieczka takich słoików przykręcisz lub mocno przykleisz do spodu deski, którą zamocujesz w dowolnym miejscu. Pozostało teraz nasypać do słoików drobiazgów i przykręcić je do deski. Przyjaciel nie trafił z płytą? Potnij ją na małe kawałeczki i ozdób nimi drewnianą ramkę, starą skrzynkę na biżuterię, doniczkę, stolik, a nawet buty. Satysfakcja ze zrobienia czegoś własnoręcznie gwarantowana.

Nie wyrzucaj niechcianego prezentu, daj mu drugie życie. Nie musi być wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem. Czasami potrzeba tylko kilku wstążek lub koralików, aby wyczarować oryginalny gadżet. Warto się bawić i szukać kreatywnych rozwiązań. Możesz do przerabiana prezentu zachęcić dzieci, a wtedy na pewno otrzymasz niepowtarzalne dzieło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − dziewięć =