Gary Peacock, Marc Copland i Joey Baron w Klubie Żak

Peacock_Copland_Baron_A jakby tak majówkę spędzić na jazzowo? 8 maja (niedziela) w Klubie Żak wystąpi jazzowe trio: Gary Peacock, Marc Copland i Joey Baron.

Jazz kocha swoją bogatą przeszłość, ale akurat to konkretne trio nie brzmi jak stare utwory Billa Evansa czy kogokolwiek innego. Grupowa improwizacja jest bardziej przestrzenna, kołysanie bardziej elastyczne. Wszystko jest bardziej otwarte – przekonywał Kevin Whitehead z serwisu NPR Music.

Trójka ta jest faktycznie daleka od stereotypowego rozdziału ról pomiędzy poszczególnymi muzykami. Gary Peacock, Marc Copland i Joey Baron to trzy nazwiska, które znają nawet okazjonalni słuchacze jazzu. Wiodącą pozycję w zespole zajmuje Peacock, osiemdziesięcioletni kontrabasista, który współpracował między innymi z Milesem Davisem i Billem Evansem. Przez skromność nie pokusił się o występowanie pod szyldem Peacock Trio, aż do momentu wydania pierwszego albumu grupy – „Now This” – w ubiegłym roku.

Gary Peacock

Gary Peacock zapisał się na kartach historii jazzu jako muzyk, który współpracował z Milesem Davisem, Billem Evansem, Albertem Aylerem, a przez ostatnie trzy dekady nagrywał wraz z Keithem Jarrettem i Jackiem DeJohnette. Czas spędzony z tymi muzykami sprawił, że zaczęto go kojarzyć niemal wyłącznie z ich wspólną twórczością, więc niedługo przed osiemdziesiątymi urodzinami postanowił wyłamać się i powrócić na pierwszy plan.

Marc Copland

Marc Copland jest jednym z najbardziej wyróżniających się harmonicznych myślicieli jazzowego pianina, a jego pikantne akordy są gwarancją zatrzymania słuchaczy w oczarowaniu – emocjonalnie reagował dziennikarz Ottawa Citizen w relacji z koncertu tercetu jeszcze przed wydaniem album „Now This”.

Podobnie jak w przypadku Peacocka, także kariera Coplanda nabrała tempa po przeprowadzeniu się do Nowego Jorku. Występował u boku między innymi Chico Hamiltona czy Camerona Browna, a jego reputacja w zawrotnym tempie przyciągała kolejnych zainteresowanych. Wielu zachwalało styl Coplanda, lecz on sam pozostawał rozgoryczony własną techniką i zdecydował się porzucić publiczne wystąpienia na dłuższy czas, aby szkolić się w grze na fortepianie.

Joey Baron

Sześćdziesięcioletni perkusista Joey Baron jest w składzie odpowiedzialnym za stworzenie „Now This” młodzikiem, ale jego doświadczenie przy skrajnie odmiennych projektach jest bez porównania większa niż w wypadku kolegów z grupy. Współpracował z takimi postaciami, jak Dizzy Gillespie, Chet Baker, Stan Getz, Al Jarreau, Philip Glass, John Zorn czy nawet David Bowie. Baron od początku uczył się gry na instrumencie sam, a za wskazówki robiły mu radio oraz telewizja, wsłuchiwanie się i naśladowanie muzyków Jamesa Browna, Jimi’ego Hendrixa czy Arta Blakey’a. Ta dwubiegunowa fascynacja zarówno jazzem, jak i muzyką rockową pozwoliła Baronowi stworzyć unikalny styl, który słychać w jego własnym projekcie stworzonym przy współpracy z ludźmi o równie otwartych głowach – Johnem Medeskim oraz Markiem Ribotem.

Kiedy: 8 maja 2016 r,, godz. 20.00

Gdzie: Klub Żak, al. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk

Bilety: 50-100 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *