Książę ekstrawaganckiego tonu – Prince Rogers Nelson

PrinceEkstrawagancki styl, zachowanie i niesamowity głos – to za to kochały go miliony. Amerykański muzyk, producent muzyczny i aktor odszedł od nas w wieku 57 lat. Mowa o pionierze dźwięku Minneapolis  – Prince Rogers’ie Nelsonie.

Prince Rogers Nelson urodził się 7 czerwca 1958 roku w Minneapolis w stanie Minnesota, USA. Piosenkarz, kompozytor, producent muzyczny i aktor – Prince łączył szeroką gamę stylów od funku, po rock, R&B, soul, kończąc na psychodelii oraz popie. Jego inspiracją muzyczną był Jimi Hendrix. Na scenie muzycznej zadebiutował w 1978 płytą „For You”, która została wydana dzięki zawarciu umowy z firmą Warner Bros. Na początku lat 90. wszedł w konflikt z tą wytwórnią, gdyż podpisany kontrakt był niewygodny i niekorzystny pod względem finansowym dla artysty. Cała ta sytuacja spowodowała zmianę pseudonimu Nelsona na The Artist Formerly Known as Prince, czy po prostu The Artist. Do pierwotnej nazwy powrócił po wywiązaniu się z zobowiązań wobec wytwórni w 2001 roku.

Sławę na światową skalę zdobył krążkiem „1999”, wydanym w 1982 roku. W latach 80. rywalizował z Michaelem Jacksonem o tytuł „Króla popu”. Ostatecznie walkę przegrał na polu komercyjnym, ale wielu uważa, że w kwestii artystycznej to on dominował. Do takiej opinii przyczynił się ogromny sukces albumu „Purple Rain” (1984), który sprzedał się w 13 milionach egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych. Spędził również 24 tygodnie na pierwszym miejscu na liście Billboard 200. Płyta była ścieżką dźwiękową filmu o tym samym tytule. „Purple Rain” przyniósł Prince’owi Oscara. Piosenki z filmu szybko pojawiły się na listach przebojów na całym świecie. Przewodnie wykonanie zajęło drugie miejsce na spisie Billboard 100 Hot.

W 1999 roku podpisał kontrakt z inną wytwórnią – Arista Records. Artysta wydał wówczas płytę „Rave Un2 Joy Fantastic”. W celu promocji nowego krążka zaczął udzielać hurtowej ilości wywiadów, co do tej pory mu się nie zdarzało. Pojawił się również na MTV Total Request Live. Kilka miesięcy później Warner Bros wydała zbiór niepublikowanych utworów nagranych przez Prince’a w dotychczasowej karierze.

bee43290-ea16-0133-800d-0e31b36aeb7fW lutym 2004 roku wystąpił na gali Grammy Awards wraz z Beyonce, gdzie wykonał swoje największe przeboje. W tym samym roku został również wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, czyli muzeum rock&rolla i rocka, honorującego artystów, którzy wnieśli znaczny wkład w dane gatunki muzyki.

Do jednych z najbardziej zapamiętanych występów Prince’a zalicza się koncert podczas Super Bowl 4 lutego 2007 roku. W trakcie wykonywania „Purple Rain” spadł deszcz, a stadion „utonął” w fioletowym świetle. Widowisko przeszło do historii jako „jeden z najwybitniejszych występów na żywo”. W 2010 roku muzyk został umieszczony przez magazyn „Time” na liście „100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie”.

Po śmierci Freddiego Graya, w maju ubiegłego roku i późniejszych zamieszek, wydał piosenkę zatytułowaną „Baltimore” w hołdzie zmarłemu. Artysta przygotował też dla niego koncert, podczas którego namawiał fanów do noszenia koloru szarego ku pamięci Graya.

Prince w czasie trwania swojej kariery wydał 49 albumów, zdobył 7 nagród Grammy, Oscara, Złotego Globa, sprzedał ponad 100 milionów płyt. Jednak za jego największe osiągnięcie można uznać miliony podbitych serc fanów.

Artysta zmarł 21 kwietnia 2016 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *