Olej kokosowy – źródło zdrowia i piękna
4 min readUwielbiany przez wszystkich, którzy chociaż raz mieli z nim do czynienia. Dzięki swoim właściwościom, znalazł zastosowanie zarówno w kuchni, jak i pielęgnacji ciała. Jest sztandarowym składnikiem produktów medycyny naturalnej. Przedstawiamy najważniejsze właściwości oleju kokosowego.
Olej kokosowy to olej roślinny otrzymywany poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry- twardego miąższu orzechów palmy kokosowej. W postaci płynnej jest lekko żółty. Ma barwę białą. Topnieje w temperaturze 20-28 °C. .Spotykany najczęściej jako rafinowany, odkwaszany i wybielany. Najcenniejszy jest jednak w postaci nierafinowanej, pochodzącej z tłoczenia na zimno miąższu orzechów palmy kokosowej. Taki olej ma bogaty aromat oraz cenne wartości odżywcze i prozdrowotne, o wiele większe niż jakikolwiek inny tłuszcz spożywczy.
Olej kokosowy wspomaga odchudzanie
Unikalna kombinacja kwasów tłuszczowych a zwłaszcza trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT) stanowią szybkie źródło energii. Aby brzmiało to mniej enigmatycznie warto wytłumaczyć, iż oznacza to że są po prostu w inny sposób metabolizowane niż większość tłuszczów. Po dostaniu się do organizmu nie zostają zamienione w tkankę tłuszczową, lecz są od razu wykorzystywane do produkcji energii , przyśpieszając automatycznie tempo przemiany materii. W związku z tym olej koksowy powinny włączyć do diety osoby zmagające się z nadwagą i otyłością – zwłaszcza z otyłością brzuszną. Jest bardzo sycący, w związku z tym szybko i na długo zaspokaja głód, co może być receptą na przejadanie się lub podjadanie między posiłkami. Zaleca się spożywanie dwóch łyżek ( 30 ml) oleju dziennie.
Na zdrowie!
Otyłość brzuszna jest jedynie elementem domina, które może nieść za sobą wiele dolegliwości. W związku z tym, że olej kokosowy znacznie ją zmniejsza, wystrzega również organizm przed ryzykiem rozwoju chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, które tworzą tzw. zespół metaboliczny, zwiększający ryzyko powikłań w postaci chorób sercowo-naczyniowych (np. zawał serca).
Olej kokosowy usprawnia wydzielanie insuliny, a tym samym reguluje poziom cukru we krwi. W ten sposób zapobiega rozwojowi wyżej wspomnianej cukrzycy.
Co więcej, tłuszcz kokosowy nazywany jest często naturalnym antybiotykiem, ponieważ ponad połowa zawartych w nim kwasów tłuszczowych to kwas laurynowy, który ma silne właściwości antybakteryjne, antywirusowe i grzybobójcze. Pomaga on zatem pokonać wirusy powodujące grypę, opryszczkę, odrę. Chroni organizm przed infekcjami gardła oraz dróg moczowych. Zapobiega także paradontozie i próchnicy oraz wszelkim chorobom dziąseł. Zabija grzyby i drożdże powodujące grzybice.
Dobry pomysł na prezent dla Babci i Dziadka
Choroba Alzheimera charakterystyczna dla osób w podeszłym wieku, charakteryzuje się stopniowym spadkiem tempa metabolizmu glukozy w mózgu. Alternatywnym źródłem energii dla komórek mózgu mogą być tłuszcze, zwane ciałem ketonowym. Badania naukowe udowodniły, że podawanie trójglicerydów średniołańcuchowych zawartych w oleju kokosowym, chorym na Alzheimera poprawia ich stan zdrowia. Najlepiej przyjmować 4 łyżki, dwa razy dziennie zaczynając od mniejszych dawek. Kuracja olejem kokosowym pomaga także w chorobach Parkinsona i Huntingtona, na które najczęściej cierpią osoby starsze.
Zamiast rzepakowego – kokosowy
Olej kokosowy może być z powodzeniem stosowany zamiast masła i margaryny na kanapki. Dodany do napojów czy koktajli, zwiększa ich walory smakowe i sprawia, że stają się bardziej aksamitne w konsystencji. Stanowi alternatywę do różnego rodzaju przypraw w proszku, dodany do kawy czy deseru nadaje im delikatnego, kokosowego aromatu. Jest o wiele zdrowszym i smaczniejszym zamiennikiem tradycyjnego oleju do smażenia i przygotowywania potraw.
Domowe spa
Olej kokosowy można stosować jako krem do twarzy i jako balsam do ciała. Zmiękcza skórę zapobiegając jej przesuszeniu oraz łuszczeniu się. Przeciwdziała zmarszczkom oraz przebarwieniom. Regularnie stosowany, ujędrnia i rozświetla ciało. Zapobiega powstawaniu oraz pomaga pozbyć się istniejących już blizn oraz rozstępów. Chętnie sięgają po niego kobiety po ciąży, ponieważ pomaga skórze szybko wrócić do formy. Szybko się wchłania, nie pozostawiając lepkiej powłoki. W lecie można stosować go jako krem przeciwsłoneczny (skutecznie chroni przed promieniowaniem UV). Z kolei w okresie jesienno-zimowym ochroni cerę przed szkodliwych wpływem niskich temperatur. Stosowany na włosy, wzmacnia je – zwłaszcza włosy zniszczone, farbowane, rozdwajające się, wspaniale je odżywiając. Najlepiej jest nanieść go na włosy, odczekać co najmniej godzinę i zmyć. Im dłużej pozostawiony na włosach tym lepiej.
Przedstawiamy kilka propozycji maseczek do włosów na bazie oleju kokosowego:
3 łyżeczki oleju kokosowego + 1 łyżeczka oleju arganowego = odżywka na suche, zniszczone i wypadające włosy
1 łyżeczka oleju kokosowego + 1 łyżka naturalnego miodu (delikatnie podgrzewamy celem wymieszania) = odżywka niezbędna dla naprawy struktury włosów.
1 łyżeczka oleju kokosowego + 1 łyżeczka oleju lnianego + trochę miodu + żółtko = regularna pielęgnacja włosów
Kokos to nie tylko źródło wielu witamin, minerałów i błonnika, ale jednocześnie bardzo pożywny oraz leczniczy składnik pokarmowy. Spożywanie go jest bardzo korzystne dla zdrowia, a produkty z kokosu są tradycyjnymi, skutecznymi lekami w naturoterapii.
Niech będzie zdrowo, miło i smacznie!