Spotkanie z Islamem na UG

spotkania_z_islamem_-_zaproszenieJuż 31 marca na Uniwersytecie Gdańskim startuje cykl debat – Spotkania z Islamem. Będzie to okazja porozmawiania i zadania pytań na temat islamofobii i terroryzmu.

Uniwersytet Gdyński będzie gościł ekspertów i ekspertki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, którzy wprowadzą uczestników debat w najważniejsze zagadnienia dotyczącego Islamu. Celem spotkań będzie analiza zagadnień związanych z obecnością mniejszości muzułmańskiej w Europie. Organizatorzy szczególny nacisk kładą na zjawisko strachu przed islamem, które w ostatnich latach w coraz większym stopniu wpływa na kształt dyskursu publicznego w zachodnich społeczeństwach. W trakcie zajęć postarają się zrekonstruować historyczny, społeczno-ekonomiczny i polityczny kontekst tego zjawiska, a następnie postawić pytanie o to, co mówi ono o aktualnej kondycji Europy jako „wspóslnoty wyobrażonej”.

Analizę współczesnych form strachu przed islamem powiążą z ewolucją polityki imigracyjnej krajów europejskich, kryzysem ekonomicznym, konsekwencjami zachodnich interwencji militarnych w krajach muzułmańskich, a także przemocą oraz kontr-przemocą, dla której pożywką jest wyobrażenie „konfliktu cywilizacji”.

Wykłady będą miały formę półgodzinnych wystąpień. Debatę wprowadzającą poprowadzi dr hab. Bartłomiej Nowotarski z Uniwersytetu Warszawskiego. Po wystąpieniu odbędzie się dyskusja z udziałem imigrantów i imigrantek.

Spotkania organizowane będą w partnerstwie Ligi Muzułmańskiej, Urzędu Miasta Gdańska, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Europejskiego Centrum Solidarności.

Kolejne wykłady odbędą się: 19 kwietnia, 17 maja oraz 14 czerwca.

 

Gdzie: Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych

Kiedy: 31 marca 2016 r., godz.11:30

Wstęp: Wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 3 =