Dwa spojrzenia na YouTube: luty/marzec

Dwa spojrzenia na YouTubeNie da się ukryć, że filmy na YouTube przyciągają ogromną rzeszę widzów. Jednak w całej masie materiałów wideo trudno odnaleźć te warte uwagi. Dlatego po „Przeglądzie kanałów YouTube”, rozpoczynamy nowy cykl, w którym przedstawiamy subiektywny wybór interesującej twórczości youtuberów.

Zuzanna Tanajewska: Zacznijmy od aktualności. Trwa konkurs Gala Twórców 2015, kiedyś kojarzony tylko z blogosferą, ale w tym roku dodano nowe kategorie: Twórca Video Roku (podzielone na sześć podkategorii: Gaming, Lifestyle, Popularnonaukowe, Poradnikowe, Rozrywka, Vlog) i Video Roku. Kto, między innymi, pojawia się w gronie nominowanych?

Aleksandra Kiszewska: Spośród dziesiątek kanałów, moim zdaniem, warto szczególnie wyróżnić trzy. Pierwszy z kategorii Vlog, tutaj kciuki trzymam za Włodka Markowicza, kiedyś współprowadzący w Lekko Stronniczych, aktualnie filmy tworzy we współpracy z żoną. A 18 maja ukaże się jego książka. Dlaczego warto zwrócić uwagę właśnie na niego? Filmy dopina na ostatni guzik, poza tym są to treści, których wciąż brakuje na polskim YouTubie. Idealnym przykładem mogą być słynne „Kropki” albo „Gruzja bez Internetu”, które serdecznie polecam.

Zuzanna: W kategorii Vlog nominowano także kanały Jakby niepaczeć i Sfilmowani. O pierwszym, dotyczącym seriali, wspominałam już w „Przeglądzie…”. Jednak od tamtej pory wiele się zmieniło. Wokół kanału zgromadziła się społeczność, na którą twórcy – Kaja Szafrańska i Janusz Raczyński – mogą liczyć, choćby w kampaniach crowdfundingowych. Obecnie ekipa Jakby niepaczeć pracuje nad filmem o widzach seriali. Natomiast Sfilmowani, nie trudno zgadnąć, zajmują się kinem. Pełni zamiłowania do X muzy panowie Dawid Adamek, Jacek Napora i Michał Urbański, recenzują najnowsze produkcje i polecają klasyki. Jednak o ich ostatnich materiałach wspomnę później.

Aleksandra: Oprócz vlogów YouTube pełen jest tez innych filmów. Kolejni twórcy to nominowani odpowiednio w kategorii Lifestyle i Rozrywka. TheKretka1, czyli połączenie vlogów z Florydy, mody i makijażu. Kanał jest różnorodny przez co ciekawy, co nie tak łatwe w tej tematyce. Ania od pierwszych minut filmów zaraża swoim uśmiechem, przez co jest idealnym kompanem do porannej kawy. Następnie Krzysztof Gonciarz, sam posiada dwa kanały, trzeci anglojęzyczny prowadzi razem z Kasią. Nominowany jest za cykl „Zapytaj Beczkę”, czyli tę bardziej humorystyczną odsłonę twórczości, lecz warte uwagi są też jego vlogi. Od pewnego czasu nagrywane są w Azji, ich największym autem są ujęcia, montaż i niebanalna tematyka (podobnie jak u Włodka). Od stycznia moim stałym ulubieńcem jest ten pt. „Więcej niż JEDNO ŻYCIE”. Jeśli ktokolwiek zastanawia się czy warto podróżować, albo od czego zacząć, to myślę, że Gonciarz wszystko wam rozjaśni. Natomiast dla osób, które interesują się montażem czy produkcją wideo powstał making of tego filmu, w którym znajdziecie kilka wskazówek jak robić to dobrze.

Zuzanna: Skoro o sztuce filmowej mowa, 28 lutego odbyła się 88. ceremonia wręczenia Oscarów, czyli nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Z tej okazji kilku youtuberów przygotowało specjalne materiały. Wspomniani już Sfilmowani, zaprosili do rozmowy Tomasza Raczka, by wspólnie podsumować galę. Nie zabrakło tutaj humoru, paru złośliwości, interesujących opinii na temat nagrodzonych oraz przypomnienia, po co oglądamy filmy. Natomiast jeżeli kogoś dziwi to, że „Mad Max: Fury Road” zdobył aż sześć Oscarów, to wyjaśnienie też można znaleźć na YouTube. Na przykład, Marcin Łukański, autor kanału o technice filmowej Na Gałęzi, opowiada o sztuce montażu w najnowszym„Mad Maxie”.

Aleksandra: Temat Oscarów, jak widać, okazał się dość popularny na YouTube. Dwa odcinki ukazały się na kanale Kłamcy TV. Tytus Hołdys i Bartosz Kusy w pierwszym z nich mówili o swoich faworytach. Natomiast drugi jest relacją z Gali Oscarów, w której, wraz z przyjaciółmi, na świeżo komentowali decyzje jury oraz stroje gwiazd. Wszystko w dość luźny i zabawny sposób.
Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na relację z Gali Twórców, która odbędzie się 18 marca. Może ktoś z branży odważy się na komentarz dotyczący wyników. Nasza odsłona dwóch spojrzeń na to, co ciekawe na YouTube, już w następnym miesiącu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *