Co nas kusi, podnieca i rujnuje?

anima3

Hasłem przewodnim kolejnej już konferencji zorganizowanej przez Koło Naukowe ANIMA były uzależnienia. Prelekcje i warsztaty odbyły się 12 grudnia na Wydziale Nauk Społecznych UG.

Koło Nauk Psychologicznych ANIMA działa na Wydziale Nauk Społecznych UG już od 1999 roku. Od samego powstania organizuje ono otwarte konferencje, które docelowo mają zainteresować nie tylko studentów psychologii. Kluczem jest poruszanie aktualnych problemów, które często dotyczą nas wszystkich. Tematem czternastej już konferencji były uzależnienia.

Prelegenci opowiadali kolejno o całej gamie uzależnień dotykających współczesnych ludzi. Szczególnie interesujący jest fakt, że wiele schorzeń nie zostało jeszcze uznanych w oficjalnej psychiatrycznej i psychologicznej nomenklaturze. Mimo to, nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że są poważnym problemem, którego często nie traktuje się poważnie. Rozmawiano o pracoholizmie, problemie alkoholowym i seksoholizmie.  Poruszono również kwestię coraz bardziej szerzącego się uzależnienia od Internetu, które wielu z nas bagatelizuje. Niektórych zaskoczył fakt, że nawet zbytnie przywiązanie do drugiej osoby nosi znamiona uzależnienia, które należy leczyć.

anima 2Najbardziej podobał mi się wykład o kompulsywnych zachowaniach seksualnych. Interesuję się tą tematyką. Ważne było to, że prelegent nie bał się tematu i opowiadał wprost o seksualności. Zdecydowanie wiedział o czym mówi i podawał przykłady ze swojej praktyki terapeutycznej – mówi Beata, studentka trzeciego roku psychologii. – Wiele dały mi też warsztaty mgr Anny Wenty o uzależnieniu od seksu.  Tutaj również najcenniejsze okazały się opowieści dotyczące konkretnych metod stosowanych w terapii pacjentów.

Najbardziej utkwił mi w pamięci wykład dra Marcina Szulca, który w żartobliwy sposób przybliżył nam problematykę wpadania w błędne koło uzależnień, także w świecie zwierząt – dodaje Mateusz, również student trzeciego roku psychologii.

anima1Frekwencja po raz kolejny dopisała. Organizatorów cieszy fakt, że na widowni pojawiły się osoby z różnych kierunków naszego uniwersytetu. Równie dużym zainteresowaniem co wykłady, cieszyła się część warsztatowa. Na niektóre zabrakło miejsc już w pierwszym dniu zapisów i tworzone były listy rezerwowe.

Dobrze, że tego typu wydarzenia odbywają się na naszym wydziale. Fajnie robić coś poza samym chodzeniem na zajęcia – mówi Ania, studentka socjologii.

Pasjonaci psychologii nie muszą czekać całego roku na kolejne tego typu wydarzenie. Koło Nauk Psychologicznych planuje już kolejną konferencję, prawdopodobnie w maju. Tematyka pozostaje na razie tajemnicą. Wszystkich chętnych, zachęcamy więc do śledzenia organizowanych przez ANIMĘ wydarzeń!

Wszelkie informacje odnajdziecie na ich fanpage’u.

Możecie też liczyć na naszą zapowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × pięć =