Z miłości do słodkości, czyli walentynkowe przepisy
4 min readNie od dzisiaj wiemy, że to co przygotowane samodzielnie smakuje najlepiej. Jeżeli jeszcze przyprawimy to odrobiną miłości , sukces jest gwarantowany. Poznajcie sprawdzone, walentynkowe przepisy na romantyczny wieczór. Będzie słodko.
Składniki: ( na 2 porcje w kokilkach o średnicy 9,5 cm)
60 g masła
85 g czekolady (w proporcjach: ok. 50g gorzkiej i ok. 30 g mlecznej)
1 jajko
1 żółtko
1,5 łyżki cukru pudru
1 pełna łyżka mąki pszennej
szczypta soli
Wykonanie:
Czekolady wraz z masłem rozpuścić, np. W wodnej kąpieli. Odstawić na bok by masa nieco przestygła. Całe jajka, żółtka i cukier ubić na niemal białą, gęstą pianę. Dodać mąkę i sól, a następnie masę czekoladową. Krótko zmiksować, by składniki dobrze się połączyły.
Wnętrze kokilek dobrze wysmarować masłem i obsypać kakao. Wlać przygotowaną masę do 3/4 wysokości naczyń. Wstawić do dobrze nagrzanego piekarnika. Piec w temp. 220C od 8 do 12 minut.Czas pieczenia może być różny dla różnych piekarników. Sekret lava cake tkwi w tym, że musi być dobrze ścięte po bokach i z wierzchu, natomiast wnętrze powinno pozostać płynne.
Po wyjęciu z piekarnika odstawić kokilki na minutę. Lekko podważyć nożem brzegi ciastka i wyłożyć je na talerzyki.Można też podać ciastko nie wyjmując go z naczynek do zapiekania.
Wierzch ciastka oprószyć cukrem pudrem i udekorować truskawkami, bitą śmietaną. Można dołożyć gałkę lodów, np. o smaku waniliowym
Szaszłyki owocowe z sosem czekoladowym
Składniki: ( na 10 szaszłyków)
tabliczka czekolady mlecznej
tabliczka czekolady białej
10 truskawek
2 jabłka
3 plastry świeżego ananasa
karambola
kiwi
10 malin
10 pianek marshmallow
Wykonanie:
Czekolady osobno rozpuścić w kąpielach wodnych. Jabłka, plastry ananasa, kiwi i karambole pokroić tak, aby uzyskać po 10 kawałków. Truskawki i maliny pozostawić w całości.
Na każdy patyczek do szaszłyków nadziewać po kawałku każdego owocu i jedną piankę. Zmieniać kolejność na kolejnych patyczkach, aby było różnorodnie i kolorowo.
Przełożyć owocowe szaszłyki na duży talerz i blachę. Zanurzać widelec w gorących czekoladach, raz w ciemnej, raz w białej i pozwalać jej ściekać na owoce, żeby powstały fantazyjne wzorki.
Wstawić do lodówki, żeby czekolada stężała
Crème brûlée z białą czekoladą
Składniki: ( na 2 porcje)
135 ml śmietanki 30%
1/3 laski wanilii
2 mniejsze żółtka
25 g cukru
35 g białej czekolady
2 płaskie łyżki cukru na wierzch
borówki amerykańskie do dekoracji
Wykonanie:
Piekarnik nagrzać do 110 stopni C. Przygotować foremki.
Do rondelka wlać śmietankę. Laskę wanilii przekroić wzdłuż na pół, łyżeczką wyskrobać ziarenka. Przepołowioną laskę i ziarenka wanilii włożyć do śmietanki. Zagotować, odstawić z ognia na 5 minut. Dodać połamaną na kosteczki białą czekoladę i wymieszać do całkowitego rozpuszczenia się. Wyjąć pustą laskę wanilii.
W czystej misce wymieszać łyżką żółtka z cukrem. Cały czas mieszając żółtka wlewać do nich stopniowo śmietankę. Masa na crème brûlée jest już gotowa. Masę wlać do foremek i ustawić na kratce piekarnika w środkowej części. Zapiekać przez 35-40 minut,tylko do czasu aż masa się zetnie (dodatkowo stężeje po ostudzeniu i schłodzeniu w lodówce).
Wyjąć foremki z piekarnika, ostudzić i wstawić do lodówki na minimum 2 godziny.
Przed samym podaniem posypać wierzch kremu cukrem (około 1 niepełna łyżka na 1 porcję), potrząsnąć foremką rozprowadzając cukier równą warstwą po powierzchni deseru. Opalić palnikiem lub przypiec w piekarniku, aby cukier się skarmelizował. Udekorować borówkami.
Składniki: ( na 4 porcje w zależności, od wielkości foremek)
Na spód:
90 g masła
1/4 szklanki (55 g) drobnego cukru
1 jajko
220 g mąki pszennej
1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
Na masę serową:
75 dag sera ricotta
1 łyżka skórki otartej z cytryny
1/4 szklanki (60 ml) soku z cytryny
3 jajka
0,5 szklanki drobnego cukru
1/4 szklanki (40 g) sułtanków
1/4 szklanki (80 g) kandyzowanych owoców
1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Wykonanie:
Foremki wysmarować masłem i posypać odrobiną bułki tartej. Wszystkie składniki na spód wyrobić (można w malakserze). Na dno foremek wyłożyć ciasto, wyrównać, ponakłuwać widelcem, schłodzić w lodówce przez 30 minut.
Schłodzone ciasto w foremkach przykryć papierem do pieczenia, wysypać na nie kulki ceramiczne (lub suchy ryż, fasolę) w celu obciążenia i piec 10 minut w temperaturze 180ºC, następnie usunąć papier i obciążenie, podpiekać kolejne 15 minut lub do złotego koloru. Ostudzić.
Przygotować serek ricotta. Z opakowania odlać wodę. Serek odcisnąć na sitku, przez gazę lub lniany ręczniczek, by usunąć nadmiar płynu.
Wszystkie składniki na masę serową umieścić w misie miksera i wymieszać na jednolitą masę, pod koniec dodać bakalie. Wylać na podpieczone spody.
Piec w temperaturze 150ºC przez około 60 – 70 minut, aż środki serniczków będą ścięte i sprężyste. Wystudzić, schłodzić przez 3 godziny w lodówce, a najlepiej przez całą noc. Przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem.
Podawać z malinami i gałką lodów np. śmietankowych.
Poza wyjątkowym smakiem i oryginalnością, atutem wszystkich wymienionych przepisów jest łatwość ich przygotowania. Nie poświęcicie im zbyt dużo czasu, zrobi je także laik kulinarny. Natomiast ogromne wrażenie, zrobione na drugiej osobie możemy zagwarantować!
Smacznego!