Samemu może i dobrze się mieszka, ale zasypia fatalnie

pozadanie mieszka w szafie„Pożądanie mieszka w szafie”, powieść autorstwa Piotra Adamczyka (filozofa i dziennikarza, nie aktora grającego papieża!) to pozycja, po którą koniecznie trzeba sięgnąć. Autor prowadzi czytelnika przez meandry życia uczuciowego, zawodowego, a przede wszystkim… erotycznego. Do tego posługuje się językiem lekkim i przyjemnym w czytaniu.

Mówi się, iż nazwisko zobowiązuje. Adamczyk udowadnia jednak, jak wiele rozczarowań przyniósł kobietom, biorącym go za znanego aktora. A może trafiał po prostu na nieodpowiednie? Na każdym kroku przedstawia czytelnikowi filozofię pani nocnej – opiekunki z domu dziecka, która – jak można się domyślić – wywarła na nim ogromne wrażenie i znacząco wpłynęła na dorosłe życie.

Pierwszą miłością bohatera powieści była Marysia Jezus. To od niej zaczęły się wielkie namiętności, kłótnie, nieprzewidziane rozczarowania, zazdrość i… zdrady. Okazało się bowiem, że jedyna, wymarzona i na całe życie kobieta nie jest wyłącznie jego.

W świecie Adamczyka pełno jest płci pięknej. Magdalena – pragnie za wszelką cenę mieć dziecko (potencjalny ojciec to kwestia drugorzędna, byle był zdrowy), lecz ukrywa dalekomorskiego narzeczonego. Marlena– piękna, wyzwolona i bogata była dziewczyna „prawdziwego” Adamczyka, z którą główny bohater obserwuje się poprzez zakupy na Allegro i umawia na drugim końcu świata, lecz ich randka kończy się fiaskiem. Marzenka – niepozorna współpracownica potrafi pokazać pazur, kiedy trzeba. Miriam – tajemnicza, bezgranicznie oddana wielbicielka, która pisze e-maile, lecz po chwili jej adres już nie istnieje. Czy jest jakaś szansa, by z takiej mieszanki wyniknęło coś dobrego? I czy to przypadek, że wszystkie imiona rozpoczynają się na literę „M”?

Bohater powieści jest dziennikarzem, lecz zawodowo również się wypala. Redakcja nie potrafi na siebie zarobić. „Hipermarketyzacja” gazety – pionierski pomysł, w którego wszyscy uwierzyli, także nie przynosi pożądanych efektów. Czy Adamczyk jest więc życiowym nieudacznikiem?

Kłopoty mężczyzny nakładają się na siebie i – zdaje się – zaczynają go przytłaczać. Jakie rozwiązania wybierze? Którą drogą pójdzie? Można jedynie zdradzić, iż powieść przeistacza się w pewnym momencie w kryminał. Przez niefortunne zbiegi okoliczności bohater ma problemy i z opresji ratuje go… wielka miłość!

Autor zaskakuje barwnym językiem i ironiczną treścią. Z pewnością nie należy wszystkiego odbierać dosłownie, ponieważ Adamczyk, choć mówi o poważnych problemach jak samotność czy życiowe niepowodzenia, celowo to przerysowuje i używa błyskotliwego humoru. A przecież życia nie należy traktować zupełnie serio.

Autor: Piotr Adamczyk

Tytuł: „Pożądanie mieszka w szafie”

Rok wydania: 2012

Wydawnictwo: Dobra Literatura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *