Point Break – Na fali

7714486.3Film, który jeszcze przed premierą zebrał ostre słowa krytyki od fanów oryginalnej wersji. „Point Break” zagościło na naszych ekranach w piątek, czy ma szansę powtórzyć sukces swojego pierwowzoru?

Johnny Utah (Luke Bracey), były gwiazdor sportów ekstremalnych, a obecnie świeżo upieczony agent FBI prowadzi śledztwo w sprawie serii napadów, które łączy jeden wspólny mianownik – dokonać ich mogli tylko ludzie, którzy na co dzień igrają ze śmiercią. Aby rozwiązać zagadkę Johnny będzie musiał dołączyć do grupy sportowców, którzy za nic mają granice ludzkich możliwości. Oznacza to wzięcie udziału w Wyprawie Ośmiu Wyzwań, która jest Świętym Graalem w świecie sportów ekstremalnych.

W latach 90-tych film „Na fali” bił rekordy popularności, a grający w nim główne role Keanu Reeves i Patrick Swayze stali się kultowymi aktorami. Po ponad 20 latach historię postanowił odświeżyć Ericson Core. I wyszło mu…dość marnie. Remake poza bohaterami nie ma wiele wspólnego z oryginałem. Film z 1991 roku skupiał się jedynie na surfingu, w nowej wersji twórcy serwują widzom więcej sportów ekstremalnych. Bohaterowie m.in. uprawiają skydiving, jeżdżą na snowboardzie, surfują, wspinają się oraz wyczynowo jeżdżą na motocyklach. Za przedstawienie ekstremalnych wyczynów należą się twórcom brawa. Niektóre sceny wciskają widza w kinowy fotel. Warto zaznaczyć, że reżyser zamiast na efekty specjalne, przy realizacji postawił na współpracę z prawdziwymi sportowcami, którzy sami wykonali większość niebezpiecznych sekwencji.

Plusem są również piękne ujęcia. Akcja „Point Break” rozgrywa się na całym świecie. Dosłownie. Plan filmowy był m.in. w Alpach, na Hawajach, na Tahiti, w Wenezueli oraz na Polinezji Francuskiej. Krajobrazy robią wrażenie szczególnie podczas akrobacji. Górskie plenery podczas zjazdów na snowboardzie czy wspinaczek zapierają dech w piersiach. Te krótkie chwile sprawiają, że „Point Break” to porywający obraz. Niestety, gdy widz zdąży już zachwycić się tym, co serwują mu twórcy, powraca nużąca akcja.

Fabuła, chociaż wzorowa