Nikt nie słucha, każdy nuci – przegląd piosenek DISCO POLO

4678035c604bf4b3e1edc67ac4f7a0aaGatunek muzyczny zwany Disco Polo to polski odpowiednik amerykańskiego country. Ludzie z USA wcale nie wstydzą się tego gatunku, a są wręcz z niego dumni. Dlaczego więc Polacy boją się przyznać, że słuchają Disco?

Problem polega na tym, że w kategorii estetycznej Disco Polo jest pojmowane jako kicz. Mało ambitny tekst, aranżacja, która wpada szybo w ucho – to przepis na idealny utwór rodem z kanału Polo TV. Dzisiaj specjalnie dla was, przez trudy i znoje postaraliśmy się wybrać najnowsze hity disco polo, bez których nie ma prawdziwej, dobrej studenckiej imprezy.

MIG – Ona Jedyna

Po takich letnich hitach jak „Mariola” oraz „Wymarzona” to już kolejna propozycja, niegdyś przez wszystkich wyśmiewanego, zespołu MIG. „Ona jedyna” to lekka kompozycja, która naprawdę wpada w ucho. Wszystko psuje niezręcznie złożony teledysk. I niestety nie pomoże nawet to, że występuje w nim mister polski 2014 – Rafał Maślak.

Mario Bischin ft. BOYS – Ty i ja

Kto nie zna „Macareny” od rumuńskiego wokalisty Mario Bischina? Po wielu numerach w języku angielskim, zaskoczył wszystkich polskich fanów utworem „Morena” w  którym zaśpiewał po polsku. Kompozycja zaowocowała współpracą z liderem zespołu BOYS, Marcinem Millerem i tak powstał przebój „Ty i ja”. Jeżeli mamy oceniać, to sama warstwa muzyczna, nie jest zła, brzmi bardziej jak Disco, niż Disco Polo. Niestety… warstwa słowna to grafomania w najlepszym wydaniu. Ale nie możemy za mocno się czepiać. W końcu nawet Rihanna śpiewała o parasolce.

Piękni i młodzi & Playboys – Wyśmienicie

Piękni i młodzi to grupa, która podbiła swoimi utworami nawet jurorów show Must be the Music. Grupa muzyczna doszła do finału, co zagwarantowało im rozgłos i popularność. Tym razem próbują przekonać fanów do kompozycji „Wyśmienicie” nagranej z grupą Playboys. Nie jest to może piosenka najwyższych lotów, ale z pewnością nie chce się przełączyć jej już po kilku sekundach. W utworze świetną robotę robi saksofon, który w każdej kompozycji muzycznej (kiedy jest umiejętnie użyty) potrafi zdziałać cuda.

Mejk – Dla Ciebie

Kto mówi, że tylko zagraniczne gwiazdy nagrywają covery i remiksują swoje dawne hity. Zespół Mejk jest najlepszym przykładem tego, że ze starocia można zrobić hit. „Dla ciebie” to utwór, który swoją premierę miał 1999 roku i był pierwszym singlem wydanym przez grupę. Teraz po 16 latach utwór został odświeżony – uzyskał unowocześnioną aranżację muzyczną i kilka efektów. Wideo towarzyszące to istna porażka. Wokalistka zespołu na siłę próbuje być młodzieżowa, co w konsekwencji wychodzi komicznie.

Power Play – Co ma być to będzie

Nie jest to utwór, który może kogoś porwać na parkiet. Niezaprzeczalnie jednak stał się hitem o czym świadczy choćby ilość wyświetleń na YT. Grupa Power Play prezentuje kolejny kawałek, który promowany był już nie tylko przez Polo TV, ale nawet Polsat. Ocenę pozostawiamy wam.

Freaky Boys – Do białego rana

To już kolejna imprezowa kompozycja prosto od tego zespołu. Tym razem postanowiono bardziej na teledysk niż sam utwór. Zobaczymy w nim nie tylko wokalistów, ale również znaną wszystkim „rudą” od Czadomana. Taki utwór możnaby przeżyć na imprezie. Najzabawniejsze jest to jak wokalista wczuwa się podczas śpiewania, dlatego lepiej słuchać niż oglądać.

CZADOMAN – Ruda tańczy jak szalona

Jeśli istnieje ktoś, kto nie słyszał tego utworu będzie to dla nas wielki szok. „Rudą” zna każdy i każdy potrafi zaśpiewać choć fragment tej piosenki. Co ciekawe utwór stał się na tyle popularny, że bryluje na każdej imprezie weselnej. Czemu to zawdzięcza? Na pewno prostemu i niezbyt głupiemu tekstowi, oraz mocnym i intensywnym bitom. Z ciekawostek warto dodać, że CZADOMAN to pseudonim stworzony i przyjęty przez Pawła Dudka. Mężczyzna rozpoczynając swoją karierę podpisał niekorzystny kontrakt, na mocy którego nie miał prawa śpiewać pod swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Jak widać, poradził sobie z tym problemem znakomicie, a jego utwór to naprawdę rozpoznawalna piosenka.

D-Bomb – Lubię kiedy

Zespół ten do niedawna zaliczano do kategorii takich jak „Sumptuastic” czy „Farba”. Wiadomo jednak, że rynek rządzi się własnymi prawami i panowie z D-Bombu musieli zmienić swoją grupę docelową. Co za tym idzie stać się bardziej polo niż disco. Kompozycja, która za mocno się nie wyróżnia, a jednocześnie idealnie wpasuje się w klimat studenckiej domówki.

SONiC – Miliony gwiazd

Grupa SONiC to niemowlak jeśli chodzi o zespoły Disco Polo. Zawojowali listy przebojów swoją letnią propozycją „Miliony gwiazd”. SONiC zajęli trzecie miejsce w talent show DISCO STAR. Ich kariera dopiero nabiera tempa, ale jeżeli dostaniemy więcej utworów jak ten, to będzie można patrzeć inaczej na disco polo.

Akcent – Przez Twe Oczy Zielone

Tego Pana po prostu nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Zenon Martyniuk i jego Akcent to jedna z najpopularniejszych grup disco polo na rynku. Tym razem Zenek z Akcentu śpiewa o szaleństwie spowodowanym przez oczy ukochanej.

Może nie jest to hit na miarę „Pragnienia miłości”, który w roku 2004 otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu muzyki disco polo w Ostródzie, ale można powiedzieć, że stał się nieoficjalnym hymnem polskiej reprezentacji piłki nożnej. A świadczy o tym choćby to nagranie z szatni chłopaków:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *