Halo, jestem… Jestem z Gdańska

DSC_1243W minioną środę (30.09) w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się uroczysta finałowa gala projektu „Halo, jestem… Jestem z Gdańska” w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Podczas debaty goście rozmawiali o wychowaniu przedszkolnym oraz przyszłości gdańskich przedszkolaków.

Celem akcji „Halo, jestem… Jestem z Gdańska” było promowanie działań edukacyjnych przedszkola w przestrzeni publicznej oraz wzmocnienie tożsamości dzieci jako mieszkańców miasta. Przez cały wrzesień gdańskie przedszkolaki wraz z nauczycielami tworzyły prace plastyczne, nagrywały utwory muzyczne oraz uczestniczyły w wydarzeniach w swoich dzielnicach (olimpiady sportowe, kolorowe defilady).

Podsumowaniem Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka była otwarta debata. Słowo wstępu wygłosili Ewa Słomińska z Trójmiejskiego Oddziału PK OMEP w Gdańsku i przedszkola „Panienka z Okienka”, dyrektor ECS Basil Kerski, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Elżbieta Wasilenko, Pomorski Kurator Oświaty.
Następnie odbyły się wykłady wprowadzające pt. „Dzieciństwo czasem rodzącej się koncepcji siebie”. Prof. dr hab. Dorota Klus-Stańska, kierownik Zakładu Badań nad Dzieciństwem i Szkołą na Uniwersytecie Gdańskim poszukiwała odpowiedzi na pytanie, czy dziecko znajduje się w centrum czy na peryferiach edukacji, natomiast prof. nadzw. i wiceprezydent OMEP Norwegia dr Anne Greve z Oslo University College mówiła jak ważna jest w relacjach międzyludzkich przyjaźń ukształtowana w okresie dzieciństwa.

Plakat4 Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka region ŚródmieściePodczas panelu dyskusyjnego zaproszeni goście: prof. dr hab. Dorota Klus-Stańska, dr hab. Anna Malitowska, adiunkt Zakładu Etyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Sławomir Lipnicki z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pisarka Anna Czerwińska – Rydel, Ewa Słomińska oraz dr Agnieszka Tomasik rozmawiali na temat wychowania przedszkolnego w Polsce. Prelegenci zastanawiali się nad budowaniem przez dzieci koncepcji siebie w aspekcie wiedzy i wartości, ale także opowiadali o swoich wspomnieniach z czasów przedszkolnych oraz obecnych doświadczeniach, gdy jako rodzice zaprowadzają swoje dzieci do przedszkola.

W ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności przygotowano specjalną Strefę Przedszkolaka, którą zdobiła wielka instalacja plastyczno-muzyczna wykonana pod kierownictwem dra Sławomira Lipnickiego. Prace plastyczne dzieci można było podziwiać także na gdańskich przystankach autobusowych i tramwajowych.

Galę uświetnił występ dzieci z Przedszkola nr 16 i z Przedszkola nr 21.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *