Londyn: śladem Sherlocka

Nie macie pomysłu na wakacje? Co powiecie na zwiedzanie Londynu śladem Sherlocka Holmesa? Przypomnimy historię słynnego detektywa, a także odkryjemy miejsca, w których powstawał serial „Sherlock” z Benedictem Cumberbatchem.

Steven Moffat i Mark Gatiss – twórcy serialu „Sherlock” – odświeżyli dawne opowieści Sir Arthura Conan Doyle’a, osadzając przygody genialnego detektywa w XXI wieku. Oprócz interesującej fabuły, każdy odcinek zawiera dodatkową atrakcję – jest wizytówką współczesnego Londynu. Zatem jeżeli macie zamiar odwiedzić stolicę Wielkiej Brytanii, mamy dla was kilka propozycji, jakie miejsca warto zobaczyć.

Początek

Gdyby Arthur Conan Doyle, podczas swoich studiów medycznych, nie poznał doktora Josepha Bella, zapewne losy Sherlocka Holmesa potoczyłyby się inaczej. To właśnie ten wykładowca, który wykazywał niezwykłą umiejętność obserwacji i dedukcji, zainspirował pisarza do stworzenia postaci detektywa-konsultanta. Holmes po raz pierwszy pojawił się w „Studium w szkarłacie” z 1887 roku; łącznie Doyle napisał 4 powieści i 56 opowiadań.

Z czasem Sherlock stał się również bohaterem innych tekstów kultury. Już w 1900 roku stworzono jednominutową produkcję – „Sherlock Holmes Baffled”, a był to dopiero początek detektywa na ekranie. Od tamtej pory powstały dziesiątki filmów i seriali, a także kilkanaście gier komputerowych. Ponadto, proza Doyle’a wpłynęła na innych autorów, którzy stworzyli podobnych bohaterów i nowe historie, nie tylko kryminalne. Inspirację przygodami Holmesa z łatwością można dostrzec choćby w serialu „Dr House”, w którym lekarz używa podobnych metod rozwiązywania zagadek (w tym przypadku medycznych), a także ma lojalnego przyjaciela doktora Wilsona (Watson?). Jednak co dziwnego jest w inspirowaniu się tekstami kultury, skoro sam Doyle czerpał z dzieł innych pisarzy (między innymi z opowieści o przygodach Augusta C. Dupina – Edgara Allana Poe)?

Sherlock Holmes jest ikoną kultury, rozpoznawaną nawet przez tych, którzy powieści o nim nigdy nie czytali. Niemal każdy kojarzy wygląd tej postaci (długi płaszcz, myśliwska czapka), a także fikcyjny adres – mieszkanie 221b na ulicy Baker Street w Londynie. To właśnie od tego miejsca miłośnik detektywa, powinien rozpocząć swoją wycieczkę po stolicy Wielkiej Brytanii.

Muzeum Sherlocka Holmesa221b

Zwiedzając Londyn, dłuższe dystanse najwygodniej pokonywać metrem. Otwarta w 1863 roku stacja Baker Street, współcześnie wystrojem nawiązuje do postaci fikcyjnego detektywa – na ścianach znajdują się ilustrację niektórych jego przygód. Ze stacji można udać się na słynną ulicę, gdzie mieści się muzeum Sherlocka Holmesa. Wejścia do muzeum nie sposób przeoczyć, ponieważ zwykle stoi przed nim spora kolejka osób, pragnących zajrzeć do środka. Na szczęście porządku „pilnuje” konstabl, który również chętnie pozuje do zdjęć. Choć wstęp jest płatny, warto zajrzeć do muzeum, gdzie znajdują się eksponaty związane z detektywem, stylizowane pomieszczenia oraz sklep z pamiątkami. Ponadto, nad muzeum widnieje charakterystyczna dla Londynu niebieska tabliczka, informująca, że w danym miejscu mieszkał ktoś szczególny. W tym wypadku napis na niej głosi: 221b, Sherlock Holmes, consulting detective, 1881 – 1904.

Jednak to nie jedyne, tak wyraźnie związane z Holmesem, miejsce. Niedaleko stacji Charing Cross, na Northumberland Street 10, znajduje się pub i restauracja The Sherlock Holmes.

Dom Sherlocka i Speedys Cafe

Miejsce grające dom serialowego Sherlocka

Śladem Sherlocka

Serial „Sherlock” (2010 -) z Benedictem Cumberbatchem i Martinem Freemanem w rolach głównych, prezentuje przygody detektywa-konsultanta we współczesnym świecie. Holmes (Cumberbatch), podczas rozwiązywania zagadek, nie obywa się bez telefonu komórkowego i Internetu. Natomiast dr Watson (Freeman), jak przystało na narratora historii, opisuje śledztwa na swoim blogu. Biorąc pod uwagę inne ekranowe adaptacje prozy Doyle’a, osadzające akcję w XIX wieku, forma „Sherlocka” jest nowa. Ponadto, jak zaznaczono we wstępie, atrakcję stanowi również główne miejsce wydarzeń, czyli Londyn.

W otwierającej każdy odcinek czołówce, pojawiają się znane miejsca w stolicy Wielkiej Brytanii, np. Piccadilly Circus – skrzyżowanie, przy którym znajduje się ściana z wyświetlanymi reklamami znanych marek. Na środku placu mieści się Shaftesbury Memorial Fountain, stanowiąca atrakcję turystyczną. To właśnie w pobliżu fontanny stoi jedna z ofiar niebezpiecznej gry z odcinka „The Great Game”. Następnie idąc ulicami Haymarket i Pall Mall, można dotrzeć na Trafalgar Square (odc. „The Blind Banker”, „The Reichenbach Fall”), z którego blisko na, wspomnianą już, ulicę Northumberland. Natomiast idąc z Piccadilly Circus, Shaftesbury Avenue, przez Wardour Street, do Gerrard Street, znajdziecie się w centrum londyńskiego Chinatown. To tutaj Sherlock i Watson szukali informacji w odc. „The Blind Banker”, jednak nie ma tu sklepu The Lucky Cat, ponieważ zaaranżowano go w Newport w Walii.

Kilka sherlockowych lokalizacji znajduje się w pobliżu mostu Waterloo. Na przykład, idąc wzdłuż południowego brzegu Tamizy, na zachód od mostu, natrafimy na South Bank Skate Park, który pojawił się w odcinku „The Blind Banker”. Gratka dla deskorolkarzy, znajdująca się pod Queen Elizabeth Hall, ozdobiona jest kolorowym graffiti. Natomiast idąc na wschód, w kierunku mostu Blackfriars, znajdziemy się przy plaży z odcinka „The Great Game”. To tam Sherlock znalazł ciało jednej z ofiar, która jak się okazało, była kluczowa dla rozwiązania zagadki. Plaża znajduje się tuż przy Oxo Tower. Był to kiedyś budynek elektrowni, który przebudował producent kostek rosołowych „Oxo” – stąd wieża w stylu art déco z oknami układającymi się w nazwę firmy. Obecnie znajduje się tam kompleks handlowo-gastronomiczny. Ponadto, na piaszczysty brzeg prowadzą schody, jednak należy pamiętać, że dostęp do plaży uzależniony jest od pływów Tamizy.

Jednym z najczęściej pojawiających się miejsc w „Sherlocku” jest szpital św. Bartłomieja, znajdujący się przy ulicach Giltspur Street i West Smithfield. Jest to najstarsza tego typu placówka w Londynie. W St Bart’s pracuje serialowa Molly Hooper (Louise Brealey). Ponadto, na dachu szpitala rozgrywały się decydujące sceny w odcinku „The Reichenbach Fall”.

Kopuła Central Criminal Court

Kopuła Central Criminal Court

Niedaleko West Smithfield, przy ulicy Old Bailey, mieści się główny brytyjski sąd karny – Central Criminal Court, gdzie skazywano najgroźniejszych zbrodniarzy w historii kraju. Również tam odbywała się sprawa Moriarty’ego – przeciwnika Holmesa (jednak wnętrza kręcono gdzie indziej). Imponujący budynek sądu, wieńczy kopuła z figurą Sprawiedliwości.

Pytanie, gdzie serialowy Sherlock Holmes mieszka? Próżno szukać jego siedziby w pobliżu Baker Street, ponieważ znajduje się ona zupełnie gdzie indziej – pod numerem 187 przy North Gower Street (niedaleko stacji Euston Square). Na potrzeby odcinków, adres na drzwiach zamienia się na 221b. Tuż obok wejścia do kamienicy, udającej dom detektywa, mieści się Speedy’s Sandwich Bar & Cafe. Lokal znany z ekranu, istnieje naprawdę i cieszy się popularnością, nie tylko wśród fanów serialu. Można w nim zjeść lunch lub kupić coś na wynos i urządzić piknik w pobliskim parku Russel Square Gardens, z odcinka „A Study in Pink”.

Ostatnim miejscem, które proponujemy odwiedzić jest „fałszywa kamienica”, pojawiająca się w odcinku „His Last Vow”. Zapewne nawet nie wszyscy londyńczycy wiedzą, że domy przy 23 – 24 Leinster Gardens (w dzielnicy Bayswater), są tylko fasadą, za którą nie kryje się żaden budynek. Ta architektoniczna niespodzianka maskuje znajdujący się poniżej otwarty tunel metra – zabieg ten umożliwia wentylację. Tajemnice można odkryć oglądając „kamienicę” od strony ulicy Porchester Terrace.

Nie są to wszystkie serialowe lokalizacje, więcej miejsc znajdziecie na stronie Sherlockology. Natomiast jeśli jesteście ciekawi, gdzie kręcono „Sherlocka Holmesa” Guya Ritchiego, poszukajcie informacji na www.movie-locations.com.

Fot. Zuzanna Tanajewska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 13 =