„Nie umiem nie dawać z siebie 100%” – spotkanie z Mirosławem Baką

_TG_1640-2W miniony piątek 27.03 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Świętować można na różne sposoby: wybrać się na spektakl do teatru albo… zaprosić teatr do siebie. W tym roku CDN postanowił uczcić ten dzień wyjątkowo. 

Chociaż początki były trudne – trzeba było zmienić salę, z powodu ogromnego zainteresowania studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego, a spotkanie stanęło pod znakiem zapytania z powodu informacji o tym, że dzień wcześniej odwołano spektakl z jego udziałem – to jednak udało się zorganizować wywiad na żywo z Mirosławem Baką. Rozmowę prowadzili Urszula Korąkiewicz oraz Oskar Małys.

Jako że spotkanie wypadło w Międzynarodowy Dzień Teatru rozmowa toczyła się przede wszystkim wokół teatru. Mirosław Baka opowiadał o tym, jak pracuje przy konstrukcji postaci bazując na własnym doświadczeniu, które zdobył między innymi podczas praktyk w karetce pogotowia. Zaproszony gość mówił też o rutynie, która w niektórych przypadkach jest bardzo pomocna w pracy aktora. Wszyscy uczestnicy mogli wysłuchać zabawnych anegdot, na przykład o zapominaniu tekstu w czasie spektaklu, ale także o drugiej stronie i ciężkiej pracy, która niekiedy kończy się omdlewaniem z wycieńczenia podczas przedstawień. Ponadto rozmawiano o kondycji polskiego kina (zdaniem Mirosława Baki, zmierza ku lepszemu), o twórczości młodych artystów i możliwościach, jakimi teraz dysponują w dobie smartphonów, youtube czy vimeo.
Podczas wywiadu nie zabrakło także spojrzeń wstecz. Przywołano takie wielkie osobowości teatralne jak Gustaw Holoubek czy Tadeusz Łomnicki. Mirosław Baka wspominał studia aktorskie i pierwsze role, także z nieznanych lub zapomnianych produkcji, jak na przykład „Bao-Bab, czyli zielono mi”.

Jednak nie samym teatrem człowiek żyje i podczas spotkania można było usłyszeć o zamiłowaniu Mirosława Baki do fotografii i podróży oraz o fundacji „Żyć z pompą”, w której aktywnie działa.

Wywiad na żywo wzbudził duże zainteresowanie i uczestnicy nie tylko licznie przyszli, ale także chętnie zadawali pytania. Niektóre z nich bardzo zaskoczyły zaproszonego gościa. Podczas całego spotkania panowała swobodna atmosfera, często przerywana spontanicznymi oklaskami i salwami śmiechu. Nie brakowało także chwil wstrzymywania oddechu, tak jak wtedy, kiedy aktor opowiadał o raftingu na rzece Zambezi, zaliczanego do jednego z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych spływów na świecie.

Spotkanie z Mirosławem Baką rozpoczęło cykl wywiadów na żywo z artystami z Trójmiasta. O kolejnych będziecie mogli przeczytać na naszej stronie lub Facebook’u. Bądźcie z nami!

fot. Magdalena Drozdek, Tomasz Gałązka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 11 =