Dzień Kobiet na świecie

tulipanyMoże się wydawać, że Dzień Kobiet – tak popularny w okresie PRL-u, kiedy to wręczało się paniom goździki i paczkę rajstop – to typowo polskie święto. Nic bardziej mylnego. Lista krajów, w których się go obchodzi jest bardzo długa, a historia sięga aż starożytności. Dzień ten, w zależności od kraju, spędza się jednak bardzo różnorodnie.

Dzień Kobiet obchodzi się obecnie w 28 krajach. Zdziwić może, że niewiele z nich leży w ogóle w Europie, a większość jest dla nas bardzo egzotyczna. Świętuje się na przykład w Tadżykistanie, Zambii, Brazylii czy w Laosie.

Do najpopularniejszych upominków dawanych płci pięknej w Dzień Kobiet należą oczywiście kwiaty. W wielu państwach istnieją jednak specjalne tradycje i prezenty, którymi obdarowuje się panie tego dnia.

Na przykład w Białorusi jest to święto państwowe, a kobiety spotykają się na oficjalnych akademiach na ich cześć. W rumuńskim kalendarzu 8 marca jest jednocześnie Dniem Matki. Ukraina przyjęła u siebie tradycję wolnego dnia od pracy. Zamiast tonąć w płatkach róż i zajadać się słodyczami, panie udają się raczej do sklepu… ze sprzętem AGD. Mają wtedy okazję skorzystać z największych rabatów w roku.

akacja srebrzysta

akacja srebrzysta

Na południu Dzień Kobiet obchodzi się oczywiście bardzo hucznie. Włosi obdarowują kobiety tylko jednym rodzajem kwiatów – akacją srebrzystą o żółtym kolorze, znaną u nas jako mimoza. Kobiety spędzają ten dzień raczej w gronie przyjaciółek, wychodząc wspólnie na obiad i wspólnie świętując. Podobnie jest w Portugalii, gdzie płeć piękna gromadzi się na przyjęciach, na które tylko kobiety mają wstęp.

W Rosji też najczęściej daje się paniom kwiaty i drobne upominki. Dzień Kobiet jest tam, zaraz po Nowym Roku, najpopularniejszym świętem. Przeprowadzono nawet badania, z których wynika, że najgorszym prezentem dla kobiety jest książka, zaś do najlepszych należą kwiaty, biżuteria i futra.  W Armenii świętuje się z kolei nie przez jeden dzień, a cały miesiąc! W wyniku sporu, co do ustalenia konkretnego dnia, Dzień Kobiet trwa od 8 marca, do aż 7 kwietnia. Tamtejszym kobietom można tylko pozazdrościć. 🙂

Panie w Wietnamie również mają szczęście, bo ich dzień przypada aż dwa razy w roku! Chinkom z okazji Dnia Kobiet przysługuje z kolei pół dnia wolnego od pracy, a w sklepach czekają na nie specjalne wyprzedaże. Są też niestety miejsca, gdzie obchodzenie tego święta jest surowo zabronione – na przykład w Iranie.

Obchody Dnia Kobiet Wrocław 2010, Manifa, fot. K. Starula

Obchody Dnia Kobiet Wrocław 2010, Manifa, fot. K. Starula

Dzień Kobiet to jednak nie tylko kwiaty i prezenty. Co roku w wielu krajach na ulice wychodzą demonstrujące feministki. Przykładem jest warszawska Manifa. Kobiety wykorzystują ten dzień do apelu o równe traktowanie kobiet i mężczyzn oraz przedstawianie swoich poglądów.

Dzień Kobiet to dobra okazja, by obdarować swoją partnerkę, mamę czy siostrę drobnym upominkiem. Pamiętajmy jednak, że czułe słowa i uprzejmość ważne są nie tylko od święta! Kobiety bardzo cenią prezenty wręczane bez okazji. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 8 =