Kaszubski Folklor w jazzowym wykonaniu – 4 edycja “babskiego grania”

 

_DSC062404.02 odbył się drugi wieczór 4 edycji “Babskiego grania”. Na łamach sceny gdańskiego klubu Żak, wystąpiła Krystyna Stańko, która zaprezentowała materiał z nowej płyty “Snik”.

Krystyna Stańko charakteryzuje się niezwykle ciepłym, kojącym i zmysłowym głosem. Artystka jest również kompozytorką, gitarzystką, autorką tekstów, absolwentką wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej a także pedagogiem. Zdobyła wiele nagród takich jak zwycięstwo w plebiscycie “Jazz Forum”, “osobowość roku” przyznawaną przez Radio Gdańsk, “pomorską Nagrodę Artystyczną” oraz medal przyznawany przez ministra kultury “Gloria Artis”.
Wokalistka bardzo często zaprasza do współpracy różnych muzyków, nie tylko pochodzących z trójmiasta. Tym razem zaśpiewała u boku : Dominika Bukowskiego, Gabrieli Dudzik, Marcina Gawdzisa, Przemka Jarosza oraz Piotra Lemańczyka.
Krystyna Stańko otworzyła koncert dosyć spokojnymi utworami, które wbijały słuchacza w fotel. Nietuzinkowe, oryginalne i harmonijne brzmienie połączone z poetyckimi tekstami oraz wizualizacją Kaszub okazało się bardzo spójną kompozycją. Wręcz można by przyznać, że słuchacz na kilka minut przenosił się w zupełnie inny wymiar.
Utwory były ułożone stopniowo od spokojniejszych po te najbardziej charyzmatyczne przy, których nogi same podrygiwały. Zdecydowanie znakomitym połączeniem był klasyczny jazz z tradycyjnymi pieśniami kaszubskimi, które przybliżały nasz, unikatowy folklor.
Prawdziwą perełką było wykonanie tradycyjnej, kaszubskiej kołysanki w akompaniamencie kalimby ( przyp.red.1 instrument blaszkowy). Instrument jak i kojący głos wokalistki wprawił w senny i relaksujący nastrój.
Wokalistka przygotowała również niespodziankę dla swoich słuchaczy. W co drugim miejscu siedzącym był przyklejony bilecik, który umożliwiał odbiór najnowszej płyty “Snik” artystki tuż po koncercie.
Występ został zakończony utworami Billie Holiday z okazji 100 urodzin ikony jazzu. Artyści zostali obdarowani owacjami na stojąco, a koncert został oficjalnie zakończony bisowym występem.
“Babskie Granie” w klubie Żak to kolejny dowód, że warto poszerzać muzyczne horyzonty spędzając weekendowe wieczory zakrapianych oryginalną muzyką pochodzącą z naszych stron.

Fot. Alicja Pazio

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *