Subiektywny ranking spektakli gdańskiego Teatru Wybrzeże

224142_539159642780036_1369223858_nTrójmiejska bohema artystyczna lubi narzekać na lokalny teatr. Często okazuje się, że ci najbardziej sceptyczni przestali odwiedzać Wybrzeże. Postanowiliśmy więc przedstawić wam optymistyczny tekst, w którym udowadniamy, że Gdańsk jest ważnym punktem na teatralnej mapie Polski.

1. „Amatorki” Elfriede Jelinek

Ewelina Marciniak rozbiera aktorów, każe swoim bohaterom upokarzać się nawzajem, wkłada im w usta prawie niezmodyfikowany tekst Jelinek, gra obrazem i muzyką, a w efekcie wzrusza i skłania do refleksji. Spektakl zdobył Główną Nagrodę na 48. edycji Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” oraz Honorową Nagrodę Specjalną Miasta Gdańska za „przedstawienie roku”. Ewelina Marciniak za reżyserię „Amatorek” została laureatką Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. Dorota Androsz za rolę Brigitte oraz Katarzyna Dałek za rolę Pauli zdobyły Nagrody Aktorskie na 53. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych. Portal Dwutygodnik uznał „Amatorki” za jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych 2012 roku.

319575_298552926840710_2022814976_n

2. „Na początku był dom” Doris Lessing

Spektakl o wartościach i rodzinnych więziach. Z tekstem brytyjskiej noblistki zmierzyła się Anna Augustynowicz, laureatka „Paszportu Polityki” za przedstawienia odważne, mądre i dotykające bolesnych miejsc naszej epoki. W głównej roli doskonała Dorota Kolak.

3. „Słodki ptak młodości” Tennessee Williamsa

Ważna opowieść, ceniony reżyser i „Sztorm roku” dla Doroty Kolak przekonują, dlaczego spektakl nie schodzi z afisza od niemal sześciu lat.

4. „Nasi najdrożsi” Philipa Osmenta

Psychologiczny, bardzo aktorski i przejmujący teatr Rudolfa Zioły tym razem analizuje problemy odmienności i straty. Przejmujące kreacje aktorskie Doroty Kolak i Michała Kowalskiego.

5. „Czarownice z Salem” Arthura Millera

Najlepszy spektakl zeszłorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych. Adam Nalepa za reżyserię „Czarownic z Salem” został laureatem nagród „Sztorm roku” oraz „Splendor Gedanensis”.

11779_620247451337921_642650503_n

6. „Ciąg” Michała Buszewicza

Ten spektakl warto zobaczyć ze względu na środki artystyczne zaproponowane przez Ewelinę Marciniak. Reżyserka przenosi nas do świata przedstawionego. Widz jest uczestnikiem alkoholowej libacji, a jednocześnie gościem zbiorowej terapii.

 

7. „Arabela” Maliny Prześlugi oparta na motywach scenariusza serialu Vaclava Vorlicka i Milosa Macourka

Dla najmłodszych widzów Wybrzeże przygotowało teatralną adaptację kultowego czechosłowackiego serialu. Trudno ocenić, kto lepiej bawi się na widowni – dzieciaki czy ich opiekunowie.

 

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Teatru Wybrzeże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *