Halloween bez strachu

Siedem

Jutro Halloween, maskarada rodem z Ameryki, obchodzona zazwyczaj w wigilię dnia Wszystkich Świętych.  Z tej okazji, specjalnie dla osób o słabszych nerwach, przygotowaliśmy przegląd filmów, które budzą dreszczyk, ale z duchami i upiorami nic wspólnego nie mają. 

Nie grzesz

Na początek thriller „Siedem”. Akcja filmu rozgrywa się w mieście, w którym rozpoczyna się seria koszmarnych, lecz niezwykle wyrafinowanych i skrupulatnie przygotowanych morderstw. Każda ofiara to ucieleśnienie jednego z siedmiu grzechów głównych. Dwaj detektywi pracujący w wydziale zabójstw: będący w wieku emerytalnym i pogrążony w apatii kapitan Somerset (Morgan Freeman) oraz rozpoczynający karierę, pełen ideałów o sprawiedliwości detektyw Mills (Brad Pitt), podążają śladami mordercy. Psychopata opętany morderczą manią naprawy złego świata, wciąga ich coraz głębiej w szaloną rozgrywkę.

Nigdy nie opuścisz tej wyspy

wyspa tajemnicLaureat Oscara Martin Scorsese po raz kolejny łączy siły z Leonardo DiCaprio. Tym razem jest to mrożący krew w żyłach thriller „Wyspa tajemnic”. Oficer policji Teddy Daniels (DiCaprio) przyjeżdża do znajdującego się na wyspie szpitala psychiatrycznego dla kryminalistów. To, co wydawało się rutynowym dochodzeniem, przeradza się w przerażającą serię tajemniczych zdarzeń. W miarę rozwoju śledztwa, Teddy odkrywa coraz więcej szokujących faktów na temat wyspy i powoli dociera do niego, że niektórych miejsc nigdy nie da się opuścić…

Czy patrzysz uważnie?

prestiżLondyn, przełom XIX i XX wieku. Iluzjoniści Robert Angier (Hugh Jackman) i Alfred Borden (Christian Bale) są bliskimi przyjaciółmi. Angier jest wytrawnym showmanem, doskonale radzącym sobie z promocją swoich umiejętności. Borden to jego przeciwieństwo: geniusz, któremu brak siły przebicia. Kiedy podczas występu wskutek błędu Bordena ginie żona Angiera, przyjaciele stają się śmiertelnymi wrogami. Z czasem obaj zdobywają rozgłos jako wielcy iluzjoniści. Rywalizacja przeradza się w otwartą wojnę na trik, a tłem walki jest niepohamowane pragnienie poznania zawodowych tajemnic rywala. „Prestiż” to filmowa łamigłówka, której scenariusz powstał w oparciu o powieść Christophera Priesta pod tym samym tytułem.

Kobieta mnie bije!

miseryJesteście fanami Stephena Kinga? Kolejny filmowy smaczek, który chcemy Wam zaproponować, to „Misery”, thriller, którego kanwą jest opowieść amerykańskiego pisarza literatury grozy. Paul Sheldon (James Caan) nie pamięta oślepiającego błysku, za sprawą którego prowadzony przez niego samochód wypadł z drogi. Nie pamięta także, żeby ktoś go pielęgnował, gdy leżał nieprzytomny. Jedyne co pamięta, to fakt, że obudził się w domu Annie Wilkes (Kathy Bates) – fanatycznej miłośniczki jego twórczości, która wpada w szał po przeczytaniu jego najnowszej powieści i postanawia przetrzymywać pisarza jako osobistego więźnia…

Labirynt strachu

labiryntKeller Dover (Hugh Jackman) staje twarzą w twarz z koszmarem: jego sześcioletnia córka, Anna, zostaje porwana wraz ze swą koleżanką, Joy. Pierwszy trop prowadzi do samochodu, który zaparkowano na ulicy. Prowadzący śledztwo detektyw Loki (Jake Gyllenhaal) aresztuje kierowcę vana, Alexa Jonesa (Paul Dano), którego wkrótce musi wypuścić z braku dowodów. Świadomy, że życie jego dziecka jest w niebezpieczeństwie, Dover bierze sprawy w swoje ręce. Thriller „Labirynt” zdaje się odpowiadać na pytanie: do czego zdoła posunąć się zrozpaczony ojciec, by ochronić swoją rodzinę?

Piętnaście lat w ciemności

oldboyPewnego dnia w 1988 roku Oh Dae-su zostaje porwany i uwięziony. W celi  jego jedynym łącznikiem ze światem jest telewizor. Ze szklanego ekranu dowiaduje się, że jego żona została brutalnie zamordowana, a on sam jest głównym podejrzanym. Zaczyna spisywać wszystkie swoje czyny, które w przeszłości mogły skrzywdzić innych. Przyzwyczaja się do ciemności, ćwiczy ciało i umysł. Poprzysięga sobie zemścić się na tym, kto zniszczył jego życie. 15 lat później, w 2003 roku, Dae-su budzi się na wolności. Wkrótce dzwoni do niego człowiek podający się za tego, który trzymał go w zamknięciu. Proponuje byłemu więźniowi grę: Dae-su ma 5 dni na odkrycie, kto i dlaczego zamienił jego życie w koszmar. „Oldboy” to klasyk kina południowokoreańskiego.

Podróż w czasie

obłędFanom thrillerów psychologicznych polecamy „Obłęd”. Żołnierz Jack Starks (Adrien Brody) powraca do rodzinnych stron. Podróżując bez celu, spotyka na drodze matkę i córkę, którym pomaga uruchomić zepsuty samochód. Kontynuuje jazdę autostopem, aż do momentu, gdy kierowca z którym jedzie zostaje zatrzymany przez policję. Jack traci przytomność i gdy ją odzyskuje okazuje się, że znajduje się na sali rozpraw oskarżony o morderstwo. Sąd, z uwagi na niepoczytalność Starksa, skazuje go na pobyt w ośrodku zamkniętym. Tu Jack będzie poddany nieludzkim eksperymentom. Stan pomiędzy jawą a snem, pomiędzy przeszłością i przyszłością przyniesie mu cierpienie, ale pozwoli mu znaleźć odpowiedzi na nękające go pytania.

Tajemnicze kasety

zagubiona autostradaMuzyk jazzowy podejrzewa swoją żonę (Patricia Arquette) o zdradę. Pewnego ranka dowiaduje się, że Dick Laurent nie żyje. Nie ma pojęcia kim był ów mężczyzna. Pod drzwiami jego domu zaczynają pojawiać się kasety video, przedstawiające jego posiadłość, życie prywatne, aż w końcu morderstwo jego żony, które popełnia on sam. Trafia do więzienia, gdzie skarży się na okropny ból głowy… „Zagubiona autostrada” to psychodeliczny thriller Davida Lyncha, jednego z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów naszych czasów.

 

Dlaczego to robicie?

lokatorNa koniec coś polskiego twórcy – „Lokator” w reżyserii Romana Polańskiego. Skromny 30-letni imigrant Trelkovsky (w tej roli sam Polański) wynajmuje w paryskiej kamienicy mieszkanie, którego poprzednia lokatorka Simone Choul próbowała popełnić samobójstwo. W normalną codzienność bohatera powoli, niepostrzeżenie wkrada się coś dziwnego, szalonego i w końcu groźnego. Samotny i nieśmiały Trelkovsky odczuwa coraz większy lęk przed agresywnym i wrogim – w jego odczuciu – otoczeniem, a jednocześnie… coraz większą fascynację Simone Choul.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − siedem =