Mityczna Atlantyda istnieje?

IMG_0730

Sardynia – to wyspa położona między Korsyką a Sycylią. Druga co do wielkości na Morzu Śródziemnym. Znajdziecie tu piękne nadmorskie kurorty, dzikie, górzyste tereny, małe plaże i pełne życia ludowe festyny. Spróbujecie pysznej kuchni i wyśmienitego lokalnego wina, zwiedzicie fascynujące prehistoryczne warownie i popłyniecie w rejs jachtem. Wskakujcie na pokład!

Kilka słów o wyspie

DSCF4171Na Sardynię najlepiej wybrać się już po sezonie wakacyjnym, czyli pod koniec sierpnia. Możemy wówczas liczyć na niższe ceny przelotu czy zakwaterowania. Bilety z Warszawy w tym okresie mogą kosztować nas zaledwie 244 zł. Najlepszą propozycją dla studenta jest jednak popłynięcie promem z Livorno. Po wyspie najlepiej poruszać się samochodem, gdyż pociągi i autobusy są powolne i kursują bardzo rzadko.

Największym walorem Sardynii jest bez wątpienia jej długie wybrzeże. To ponad 1800 kilometrów wspaniałych plaż, zatoczek i skalnych urwisk. Szmaragdowe morze i białe plaże to doskonałe wakacyjne połączenie z łagodnym klimatem, które od kilku lat przyciąga rzesze turystów. Sardynia, pełna sekretów, bywa określana mianem wyspy skarbów.

Sardyńskie plaże uważane są przez Włochów z Półwyspu Apenińskiego za najpiękniejsze w całej Italii. Do najładniejszych należą te, które uchroniły się przed ingerencją człowieka. Są to zwykle ukryte zakątki, trudno dostępne od strony lądu. W pełni sezonu nie można jednak liczyć, że będą bezludne, gdyż wiele biur turystycznych organizuje rejsy statkami wycieczkowymi wokół wyspy, aby turyści mogli poznać jej piękniejszą stronę.

Nie można też sobie odmówić podróży łodzią lub pontonem wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Sardynii. Absolutnym rajem na ziemi są plaże Cala Goloritze oraz kamienista Cala Moresca. Zorganizowana wycieczka to koszt ok. 40 euro.

Rocce Rosse

Rocce Rosse

Na Sardynii warte zobaczenia są nuragi, czyli warowne wieże obserwacyjne, których powstanie datuje się na połowę II tysiąclecia przed naszą erą. Zbudowano je z ociosanych bloków skalnych, bez użycia zaprawy. Na wyspie jest ich ponad 7 tys., a jeden z najlepiej zachowanych- Su Nuraxi – mieści się w pobliżu miejscowości Barumini. To dzięki tym potężnym budowlom cywilizacji nuragijskiej w 2002 roku włoski dziennikarz Sergio Frau w książce „Słupy Herkulesa” wskazał, że Sardynia może być mityczną Atlantydą. Uznał, że nuragi wraz ze sztuką starożytnej cywilizacji przywołują skojarzenia z opisywaną przez Platona kulturą Atlantów.

Poza tym na turystach ogromne wrażenie robią przepiękne porfirowe Czerwone Skały (Rocce Rosse) w Arbatax i skaliste wybrzeże w okolicach Golfo Aranci. Jednakże jeżeli zdarzy się, że przypłyniecie na Sardynię promem  i waszym portem będzie Olbia, to warto odwiedzić znajdującą się w pobliżu hodowlę małży. Wstęp to tylko 2 euro od osoby. To właśnie tutaj co roku hoduje się około 4 tys. ton jadalnych małży.

Miasto na wzgórzach

Via Roma

Via Roma

Stolicę Sardynii zbudowano na siedmiu wzgórzach: Sant’Elia, Bonaria, Monte Urpinu, Castello, Monte Claro, Tuvixeddu i San Michele. Jednakże Cagliari to przede wszystkim Stare Miasto (Castello), które często określane jest mianem białego miasta. Zawdzięcza to promieniom słońca odbijającym się w wapiennych murach, z których wybudowano większość domów na starówce.

Głównym punktem na starym mieście jest zamek z doskonale zachowanymi murami i dwiema wieżami z białego wapienia: St Pancras Tower i Tower Elephant.  Będąc w Cagliari, nie można  nie zobaczyć jednego z symboli miasta, czyli Bastionu Saint Remy. Jest to olbrzymia konstrukcja z tarasami, pasażem wewnątrz oraz imponującym Łukiem Triumfalnym. W historii bastion nie miał nic wspólnego z obronnością, jego wnętrza  wykorzystywano jako sala bankietowa. Obecnie w pasażu odbywają się wystawy, przyjęcia i spotkania.

Na uwagę zasługuje także Katedra Santa Maria, znajdująca się w historycznym centrum miasta przy Piazza Palazzo, w pobliżu najpiękniejszych pałaców Cagliari. Katedra została zniszczona, a potem odbudowana w 1930 roku. Do dziś jednak zachowała się oryginalna dzwonnica.

Inne sakralne obiekty znajdujące się w stolicy Sardynii to Bazylika San Saturnino, uznawana za jeden z najważniejszych zabytków chrześcijańskiej kultury na Sardynii, oraz Sanktuarium Matki Bożej Bonaria i XVI-wieczny kościół Chiesa della Purissima. W mieście są także pozostałości dawnych rzymskich budowli, takie jak rzymski amfiteatr wyryty w skale, akwedukt oraz pozostałości rzymskiej nekropolii.

Poza zabytkami Cagliari przyciąga bliskością naturalnej, nienaruszonej przyrody. Niedaleko miasta znajdują się górskie parki narodowe, takie jak: Monta Arcosu czy Maidopis, w których żyje wiele gatunków dzikich zwierząt oraz rzadko spotykana roślinność.  Ponadto w Cagliari jest najdłuższa miejska plaża w Europie. Poetto rozciąga się na długości 13 km i jest znana z drobnoziarnistego, białego piasku.

Dobrą wiadomością jest, że zabytki i inne ciekawe miejsca dostępne są zwykle ze zniżką dla studentów. Przykłady cen biletów wstępu do kilku najczęściej odwiedzanych miejsc w Cagliari wahają się pomiędzy 2,5-3 euro.

Pora na lampkę Vermentino

Każdy, kto przyjeżdża na Sardynię, powinien spróbować tradycyjnego, sardyńskiego trunku. Wśród 19 sardyńskich win prym wiedzie białe wytrawne wino Vermentino di Gallura. Pozostałe to czerwone  Cannonau, prawdopodobnie najstarsze na świecie oraz słodkie białe wino Moscato. Do mocno wytrawnego Cannonau serwuje się zazwyczaj jagnięcinę i koźlinę. Sardynia bez wątpienia jest ziemią pasterzy. To dzięki hodowanej tam specjalnej rasie owiec Razza Sarda zawdzięczamy sery Pecorino Sardo oraz Fiore Sardo. Sardynia jest również największym producentem sera Pecorino Romano. Oprócz tego warto wspomnieć także produkowane tam sery z mleka koziego, jak caciocavallo i provolone.

Z kolei miejscowość Muravera słynie z cytrusów. W marcu i kwietniu odbywa się tu nawet poświęcone im święto Sagra degli agrumi. Na Sardynii w czasie licznych świąt mieszkańcy zakładają tradycyjne stroje i wytaczają na ulice wózki ciągnięte przez woły (traccas).

DSCF4043

Wyspa o wielu twarzach

Sardynia to nie tylko luksusowe wakacje spędzone na słynnym Costa Smeralda. Warto tu wybrać się również jesienią i zimą. W tym czasie wiele sardyńskich prowincji organizuje liczne festyny, prezentujące kulturę i obyczaje wyspy. Przyjezdni mają wówczas okazję doświadczyć niezwykłej gościnności Sardyńczyków oraz spróbować ich tradycyjnych wyrobów. Sardynia to miejsce, do którego naprawdę warto przyjechać o każdej porze roku, by odkryć zupełnie inną twarz wyspy. Trzeba spędzić tu jednak trochę czasu, by przesiąknąć kulturą i poczuć prawdziwą magię tego miejsca.

 

 

fot. pochodzą ze zbiorów autorki tekstu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 9 =