#TygodniowyUpdate: 20.04 – 26.04.2026
3 min przeczytania
grafika: Magdalena Grudzinska
Co wydarzyło się w minionym tygodniu na świecie? W dzisiejszym #TygodniowyUpdate przyjrzymy się wizycie prezydenta Francji w Gdańsku, tragicznej śmierci polskiego posła, nowym doniesieniom z Iranu oraz decyzjom Unii Europejskiej dotyczącym wsparcia Ukrainy. Oto najważniejsze informacje z ostatnich siedmiu dni!
Szczyt polsko-francuski w Gdańsku
20 kwietnia prezydent Francji Emmanuel Macron przybył do Gdańska, gdzie spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem w ramach I Polsko-Francuskiego Szczytu Międzyrządowego. Wizyta odbyła się z okazji obchodzonego po raz pierwszy Dnia Przyjaźni Polsko-Francuskiej, ustanowionego na mocy traktatu podpisanego w 2025 roku w Nancy.
Rozmowy przywódców skupiały się na kwestiach bezpieczeństwa w Europie, współpracy militarnej oraz relacjach sojuszniczych, w tym transatlantyckich. W programie wizyty zaplanowano również m.in. złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 oraz wizytę w Europejskim Centrum Solidarności.
Nie żyje Łukasz Litewka
Polskę obiegła informacja o tragicznej śmierci posła Łukasza Litewki, który zginął w wypadku drogowym. Miał 36 lat. Jego odejście wywołało poruszenie zarówno w środowisku politycznym, jak i wśród osób zaangażowanych w działalność społeczną.
Litewka był znany z aktywności na rzecz zdrowia publicznego oraz pomocy potrzebującym. Polityk angażował się w zbiórki dla osób w trudnej sytuacji życiowej, które aktywnie promował na swoim profilu. W swoich materiałach wyborczych zachęcał także do adopcji zwierząt. W parlamencie działał w obszarach związanych ze sprawami społecznymi i ochroną zwierząt.
Niepewna sytuacja w Iranie
Nowe doniesienia medialne wskazują na trudną sytuację wewnętrzną w Iranie po przejęciu władzy przez Modżtabę Chameneiego. Nowy przywódca, który objął funkcję po śmierci swojego ojca, nie pojawia się publicznie. Według „NYT” nie kontroluje on w pełni sytuacji w państwie.
Kluczową rolę w zarządzaniu krajem odgrywają obecnie dowódcy wojskowi, którzy mają decydujący głos w sprawach bezpieczeństwa i polityki zagranicznej. Jednocześnie odwołano wylot wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych J.D. Vance’a do Pakistanu. Irańscy generałowie postanowili zerwać negocjacje z USA, co dodatkowo komplikuje sytuację w regionie.
UE zatwierdziła wsparcie dla Ukrainy
Państwa Unii Europejskiej jednogłośnie przyjęły decyzję o udzieleniu Ukrainie pożyczki w wysokości 90 miliardów euro oraz wprowadzeniu kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji. Ta ogromna kwota ma zostać przeznaczona zarówno na wsparcie budżetowe, jak i wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy.
Decyzje zapadły po wcześniejszych sporach wśród państw członkowskich, które ostatecznie zostały rozwiązane. Wcześniej blokowały je Węgry, jednak sytuacja zmieniła się po przegranej premiera Viktora Orbána w wyborach parlamentarnych w kraju. Natomiast 20. pakiet sankcji ma dodatkowo uderzyć w rosyjski sektor energetyczny i ograniczyć możliwości omijania dotychczasowych restrykcji.
Na tym kończymy dzisiejsze podsumowanie. Wracamy z kolejną porcją wiadomości za tydzień! #TygodniowyUpdate
