Jastrzębia Góra, czyli bardziej na północ się nie da

Niepiaszczyste, wąskie plaże, do których prowadzi setka schodów. Burzliwe, ciemne morze i nieustanny, nieraz porywisty wiatr. Tu tutaj plaże zdobią liczne kamienie, korzenie, deski i inne oderwane części klifu. To tylko niektóre z atrakcji Jastrzębiej Góry, która jest najbardziej wysuniętą miejscowością na północ Polski. 

Jastrzębia Góra liczy 1068 mieszkańców. Mimo swojej niewielkiej powierzchni (2609 km kw.) w sezonie letnim liczba osób przebywających w tym miejscu zwiększa się co najmniej pięciokrotnie. Co skłania tylu ludzi do corocznego przyjazdu w te strony? Czyżby dojrzeli piękno w niemalże niedotkniętej przez rękę człowieka naturze? Jak mówi znane powiedzonko – dla każdego coś dobrego. Oprócz żywiołowej i ciekawej przyrody, Jastrzębia Góra znana jest z urokliwego deptaku – Promenady Światowida i z Gwiazdy Północy, czyli miejsca wysuniętego najbardziej na północ Polski.

Kierunek: północ!

Zanim dotrzemy do Jastrzębiej Góry,  miniemy wiele nadmorskich miejscowości, które kuszą swoimi atrakcjami i walorami. Kierujmy się jednak z uporem w stronę północy. Jest wiele opcji transportu. Najwygodniej jest podróżować samochodem. Ale bez problemu można też dojechać pociągiem. W tym przypadku we Władysławowie musicie się przesiąść do autobusu. Kiedy nasza podróż powinna dobiec końca? To podpowiedzą nam nie tylko liczne tablice i widoki, ale i niezwykle czyste, rześkie powietrze. Jeden głębszy haust i życie wydaje się piękniejsze! Plaża w Jastrzębiej Górze

Jastrzębia Góra, to miejsce nietuzinkowe. Wielu ludzi często spotyka się z opinią, że miejscowość jest niezadbana, nieprzystosowana dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Wynika to z bardzo stromych zejść na plażę i dużej liczby śliskich kamieni, które stanowią niemałe zagrożenie. Te negatywne opinie brzmią nieraz dość niedorzecznie. Miasteczko słynie z wysokiego, spektakularnego klifu. Zachodnia część nadbrzeża mierzy 33,2 m.n.p.m. Klif powstał poprzez niszczącą działalność fal morskich, zwaną abrazją. Negatywne zjawiska morskie, jak widać mogą pozytywnie oddziaływać na atrakcyjność regionu. Klif dostarcza pięknych widoków, serwuje niemałą dawkę adrenaliny oraz zachwyca swoją florą ludzi, którzy bardziej wnikliwie obserwują przyrodę. Stojąc na jego szczycie zapewniamy sobie wspaniały widok na plażę.  Bystry obserwator doszuka się śladów potwierdzających te geograficzne uwarunkowania. Tak bardzo znienawidzone kamienie nie znajdują się na plaży tylko po to, żeby uprzykrzyć nadmorskie wędrówki, są efektem działalności skandynawskiego lodowca. Taką plażą nie można się znudzić. Dzień po dniu, turyści odkrywają jej kolejne atuty. Spore korzenie i gałęzie tworzą urokliwe kąty, w których można się zaszyć i podziwiać piękny zachód słońca.

Zejścia na plażę, mimo sporej wysokości są bezpieczne. Podczas schodzenia/wchodzenia turyści mogą usiąść na ławkach i nieco odpocząć. Bliżej jastrzębskiego deptaku jest zejścia zwane „piaszczystym”, które zostało całkowicie pozbawione licznych stopni. Zanim jednak zwiedzający dotrze nad morze, musi przejść przez malowniczy park. Jastrzębia Góra urozmaica swoje widoki pięknym wąwozem zwanym Lisim Jarem. Porasta go stuletni las bukowy, który zachwyci każdego. Szczególnie zachęca do przechadzek, gdyż jest z dala od ulicznego zgiełku, hałasu i tłoku. Wejścia do jaru pilnuje obelisk z orłem na szczycie. Został wzniesiony w 1932 roku z okazji przybycia do tego miejsca króla Zygmunta III Wazy. Klif

Ta miejscowość zadbała również o wędkarzy – na południowym-zachodzie znajduje się Czarna Wda. Rzeka ta jest udostępniana dla wędkarzy. Spokój, piękna natura i wszechobecna cisza. W Jastrzębiej Górze naprawdę się odpoczywa.

(Nie)geograficzne przyjemności

Kolejną rzeczą, która wpływa na atrakcyjność regionu jest wspomniany już deptak. Liczne stoiska z lokalnymi pamiątkami, kawiarnie, lodziarnie, bary i inne sklepiki skupiają wokół siebie tłumy i stanowią alternatywę dla odpoczynku. Najwięcej takich udogodnień jest latem, gdy miasto przyciąga do siebie największą liczbę ludzi. To wtedy Jastrzębia Góra tętni życiem, a na turystów czekają atrakcje. Można wybrać się na wycieczkę krajoznawczą meleksem z przewodnikiem za drobną, pięciozłotową opłatą. Jest też bardziej alternatywna wersja zwiedzania, czyli wycieczka rowerem. Przejażdżka parkiem graniczącym z plażą jest świetną opcją na spędzanie pogodnego dnia.   Na mapie naszej podróży po Jastrzębiej Górze jest jeszcze jeden punkt, który koniecznie trzeba zobaczyć – Gwiazda Północy. To symboliczny obelisk, który wyznacza najdalej wysunięte miejsce w Polsce.Życie w tej miejscowości kwitnie też nocą. Dyskoteki, Beach bary i znany (nie tylko mieszkańcom Jastrzębiej Góry) – Dom Whiskey.

Nieopodal Jastrzębiej Góry jest jeszcze jedno miejsce, które warto zobaczyć. Mowa tutaj o latarni morskiej w Rozewiu. W sezonie letnim możliwe jest wejście na jej najwyższy poziom i podziwianie niesamowitych widoków. Cały krajobraz okolicy widziany z wysokości ponad 32 metrów robi wrażenie. W latarni mieści się również muzeum latarnictwa.

A na początku były gęsi

Mieszkańcy Jastrzębiej Góry, to reprezentanci kultury kaszubskiej. Są bardzo związani z regionem i tradycją –  świetnie  mówią po kaszubsku. Miłym zaskoczeniem dla przejezdnych jest usłyszenie tej gwary od rodowitego mieszkańca. Grono szczęśliwców może również bawić się przy muzyce i śpiewach wykonanych „na żywo”,  podczas letnich festiwali odbywających się na Promenadzie Światowida, czyli przytaczanym wcześniej, deptaku. Lokalne zespoły w swoim repertuarze mają obowiązkowo kaszubski alfabet, czyli „Kaszëbsczé nótë”.

Miejscowi często zamiast Jastrzębia Góra mówią Pilëce. Właśnie w tym miejscu warto wspomnieć o gęsiach. Dzięki nim, tak brzmi kaszubska nazwa tej miesjcowości. Zanim zbudowano pierwszy dom w  miejscowości, cały teren zajmowały rozległe, jałowe pastwiskami, na których pasły się gęsi, po kaszubsku – pila. Brak dróg i ludności chętnej do zamieszkania w tym miejscu spowodował zagospodarowaniem łąk w celach wypasu. W chwili odzyskania przez Polskę niepodległości zaczęto w Jastrzębiej Górze budować domy i modernizować tereny.

zachód Jastrzębia Góra Obecnie, Jastrzębia Góra jest popularnym kurortem letnim z różnymi atrakcjami. To miejsce stworzone do odpoczynku i relaksu. Zachęca do odwiedzin również swą nietypową i ciekawą historią. Warto poznać tak bogatą kulturowo i przyrodniczo miejscowość, zwłaszcza gdy uciekacie przed zgiełkiem dużych miast.

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia pochodzą z prywatnej galerii autorki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *