Oscary – nominacje i kontrowersje. Kto powalczy o statuetkę?
4 min readW czwartek 23 lutego poznaliśmy nominowanych do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej. Oscary, czyli Gala Nagród Akademii Filmowej, odbędzie się już po raz 97. Co roku przyciąga uwagę milionów osób, nie tylko fanów kina, ale też mody czy kontrowersji. W mediach można zaobserwować spięcia odnośnie tego, kto został nominowany, a kto niestety musi obejść się smakiem. Kim są wytypowani szczęściarze?
Nominacje
Rok 2024 obfitował w doskonałe filmy. Od epickiego seansu Diuna: Część druga, poprzez artystyczne Challangers, czy przerażającą Substancję, kończąc na familijnym Wicked. Te i wiele więcej tytułów powalczy o statuetkę złotego rycerza stojącego na szpuli filmowej. Oscary
NAJLEPSZY FILM
- Anora
- Brutalista
- Kompletnie nieznany
- Konklawe
- Diuna: Część druga
- I’m Still Here
- Emilia Pérez
- Nickel Boys
- Substancja
- Wicked
Wśród nominowanych reżyserów znalazła się jedna kobieta. To często podejmowany temat podczas Oscarów, ponieważ w tej kategorii kobiety są nominowane rzadko i jeszcze rzadziej wygrywają. W 97 letniej historii Oscarów jedynie trzy kobiety otrzymały statuetkę za najlepszą reżyserkę. Jednak tegoroczna kandydatka ma spore szanse, gdyż krytycy jak i widzowie Substancja wysoko oceniają tę produkcję.
REŻYSERIA
-
- Anora – Sean Baker
- Brutalista – Brady Corbet
- Kompletnie nieznany – James Mangold
- Emilia Pérez– Jacques Audiard
- Substancja – Coralie Fargeat
Wśród aktorów pierwszoplanowych jako faworyta typuje się Adriena Brodiego, chodź biorąc pod uwagę ostatnie kontrowersje dużą szansę ma też Ralph Fiennes. Sporo uwagi przyciąga też Timothee Chalamet, który w ostatnich latach jest gorącym tematem amerykańskiego świata kina.
AKTOR PIERWSZOPLANOWY
- Adrien Brody – Brutalista
- Timothee Chalamet – Kompletnie nieznany
- Colman Domingo – Sing Sing
- Ralph Fiennes – Konklawe
- Sebastian Stan – Wybraniec
Wśród aktorek pierwszoplanowych zapowiada się ogromne stracie. Demi Moore z pewnością jest faworytką wielu osób, co m.in. potwierdza przyznany jej na początku roku Złoty Glob. Nie można jednak pominąć wspaniałego występu Fernandy Torres, która również otrzymała Złotego Globa, a Oscar w karierze obu pań byłby idealnym podsumowaniem ich wieloletniej kariery. W tym roku nastąpił również przełom w nominacjach co do mniejszości etnicznych jak i seksualnych. Karla Sofia Gascon jest pierwszą transseksualną kobietą nominowaną do Oscara w kategorii aktorskiej. Natomiast Cynthia Erivo ma szansę zostać siódmą czarnoskórą aktorką, która wygra statuetkę w tej kategorii. W historii Oscarów osób czarnoskórych w kategoriach aktorskich było zaledwie 37.
AKTORKA PIERWSZOPLANOWA
- Cynthia Erivo – Wicked
- Karla Sofia Gascon – Emilia Pérez
- Mikey Madison – Anora
- Demi Moore – Substancja
- Fernanda Torres – I’m Still Here
Pełna lista nominowanych dostępna na stronie Oscars Academy Awards.
Kontrowersje
Oscary nigdy nie odbywają się bez kontrowersji. To jak stała mantra wpisana w dziedzictwo tego wydarzenia. Były już odmowy przyjęcia statuetki, błędnie odczytany zwycięzca, przemoc fizyczna wymierzona na scenie przy obecności gości i kamer i wiele więcej. W tym roku kontrowersje zaczynają się o wiele wcześniej, ponieważ już od gali Złotych Globów. Musical Emilia Pérez zdobył wtedy 4 statuetki, wygryzając przy tym nominowane równolegle Wicked. Spotkało się to z ogromnym niezadowoleniem widowni, ponieważ musical ten jest uważany za pełen stereotypów dotyczących transpłciowości i meksykanów. Ponadto przeważają głosy mówiące o tym, że musical jest generalnie nie ciekawy, ze źle napisanymi piosenkami, przez co nie jest open atrakcyjny do oglądania. Wszystko to spowodowało niemałe oburzenie po czwartkowym ogłoszeniu nominacji do Oscarów, gdzie Emilia Pérez zdobyła najwięcej, bo aż 13 nominacji.
Sporo emocji wywołał też fakt braku jakiejkolwiek nominacji dla filmu Luci Guadagnino Challangers. Produkcja podbiła serca widzów swoją oryginalną muzyką, powolnym budowaniem napięcia i pięknem nieoczywistych kadrów. Niestety nie udało jej się zdobyć wyróżnienia w oczach Akademii Filmowej.
Głośno zrobiło się również o filmie Brutalista, który był dużym oscarowym faworytem, jednak okazało się, że zastosowano w nim AI. Montażysta filmu, Dávid Jancsó, zdradził, że w postprodukcji podkręcono akcent głównego aktora (Adrien Brody), aby brzmiał na bardziej węgierski. Dodatkowo w filmie używano sztucznej inteligencji do wygenerowania części niektórych scenografii czy całych budynków. W internecie możemy znaleźć wiele głosów mówiących, że to przekreśla potencjalną wygraną filmu w najważniejszych kategoriach. Przypomnijmy też, że użycie sztucznej inteligencji zarzucano twórcom Chłopów, co ostatecznie miało być argumentem koronnym do braku nominacji dla polskiego filmu. Oscary
Polski akcent
Jak w ostatnich latach tak i teraz nie zabrakło polskiego akcentu wśród nominowanych filmów. Duńska nominacja dla Dziewczyny z igłą oraz Prawdziwy ból to pozycje silnie powiązane z naszą ojczyzną. Pierwsza z nich jest nominowana w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Była częściowo produkowana w Polsce, a Polacy brali udział przy jej realizacji (m.in autor zdjęć filmu czy autorka scenografii). Natomiast Prawdziwy ból został dostrzeżony w dwóch kategoriach – najlepszy aktor drugoplanowy oraz najlepszy scenariusz oryginalny. Film był nagrywany głównie w Polsce, a jego reżyser jest z nią silnie związany ze względu na swoją prababcię, która urodziła się w Krasnymstawie. Aktualnie stara się on również uzyskać polskie obywatelstwo.
Chleba i igrzysk
Pomimo kalifornijskich pożarów gala odbędzie się zgodnie z planem w nocy z 2 na 3 marca (czasu polskiego). Lista nominowanych obfituje we wspaniałe filmowe pozycje zatem walka z pewnością będzie zacięta. Wiele z nich nie miało jeszcze polskiej premiery, zatem zapowiada się bardzo gorący czas w kinach.