15/01/2025

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

„Wicked” – recenzja filmu pełnego emocji i magii

5 min read

Fot: https://www.universalpictures.com/news

Wicked to amerykański musical, który w Polsce zadebiutował 23 listopada ubiegłego roku, zamykając 32. edycję Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Film już teraz, sądząc po opiniach, podbił serca zarówno widzów, jak i krytyków. Ci, którzy poczuli więź z tą historią, mają powód do radości – w przyszłym roku do kin trafi kolejna część, Wicked: For Good.

Historia

Wicked to adaptacja powieści Gregory’ego Maguire’a Wicked: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu, wydanej w 1995 roku. Musical inspirowany książką miał swoją premierę w 2003 r. na Broadwayu. Scenariusz do niego napisała Winnie Holzman, a muzykę skomponował Stephen Schwartz. Pomysł na spektakl zrodził się podczas wakacji, kiedy muzyk przeczytał książkę Maguire’a.

Wicked stało się jednym z najbardziej dochodowych tytułów na Broadwayu, granym przez ponad dziewięć lat. W oryginalnej obsadzie w role Glindy i Elphaby wcieliły się Kristin Chenoweth i Idina Menzel. Co ciekawe obie aktorki pojawiają się gościnnie w zeszłorocznej ekranizacji.

Produkcja

Film został podzielony na dwie części. Pierwsza, obecnie dostępna, nosi tytuł Wicked: Part 1, zaś druga Wicked: For Good trafi do kin w przyszłym roku. Reżyserem obu części jest Jon M. Chu, znany z filmów takich jak Bajecznie bogaci Azjaci czy Step Up. Scenariusz współtworzyły Winnie Holzman i Dana Fox, a producentem jest Marc Platt (Legalna blondynka, La La Land, Cruella) były dyrektor studia Uniwersal, dla którego Wicked zostało wyprodukowane.

Obsada

Fot. https://www.universalpictures.com/movies/wicked
Fot. Wicked(2024)/ źródło: biuro prasowe Uniwersal Pictures

Stwierdzenie, że to właśnie obsada przyciąga najwięcej widzów, nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. W głównych rolach występują Cynthia Erivo, znana m.in. z filmu Harriet (2019), oraz Ariana Grande, którą można było zobaczyć w Don’t Look Up (2021).

W produkcji pojawia się także jako Czarnoksiężnik Jeff Goldblum, niezapomniany z Jurassic Park (1993). Michelle Yeoh, czyli laureatka Oscara za rolę we Wszystko wszędzie naraz (2022), wciela się w Madame Morrible. Jonathan Bailey, znany z serialu Bridgertonowie (2020–), gra Fiyero, a Peter Dinklage, kojarzony przede wszystkim z Gry o tron (2011–2019), występuje jako Doktor Dillamond.

Równie istotne role odegrali Ethan Slater, który wystąpił w broadway’owskiej wersji SpongeBoba Kanciastoportego jako Boq, oraz Marissa Bode. Na szczególną uwagę zasługuje także młoda Cesily Collette Taylor w roli Nessy, która zyskała duże uznanie, pojawiając się na premierach filmu.

Aktorzy doskonale poradzili sobie w swoich rolach, pokazując zarówno umiejętności aktorskie, jak i zaangażowanie w projekt.

Muzyka

Podobnie jak w przypadku scenariusza muzyka również pozostała w rękach tej samej osoby, co w broadway’owskiej wersji opowieści. Za muzykę ponownie odpowiada Stephen Schwartz, zdobywca nagród Grammy i Oscara. Utwory wykonuje zdobywczyni nagród Emmy, Grammy i Tony, nominowana do Oscara Cynthia Erivo oraz zdobywczyni Grammy, multiplatynowa artystka i globalna supergwiazda Ariana Grande. Nie zabrakło również innych z obsady, czyli Michelle Yeoh, Jonathana Baileya oraz Jeffa Goldbluma. W ścieżce dźwiękowej znalazło się 12 utworów, trwających łącznie ponad 50 minut. Większość z nich wykonują wspomniane Erivo oraz Grande. Obie wzniosły się na wysoki poziom, kreując głosy swoich bohaterek. Największą popularnością cieszy się piosenka Defying Gravity, która wybrzmiewa na ekranie w kulminacyjnym momencie filmu. Aż 7 utworów z soundtracku znalazło się na liście Billboard Hot 100, co świadczy o ogromnym sukcesie muzycznym produkcji.

W ekranizacji niesamowicie dopasowane do siebie głosy aktorów wspiera scenografia oraz taniec, ale co najważniejsze chór. Jego członkowie i członkinie, dzięki perfekcyjnemu zgraniu oraz wspaniałemu, pełnemu emocji brzmieniu, podkreślają każdą scenę, czyniąc ją wyjątkową!

Refleksje

Film trwa prawie trzy godziny, co dla fanów musicali nie jest zaskoczeniem, zważywszy na liczne zawarte w nim piosenki. Niektóre komentarze, dotyczące długości seansu, wydają się nieuzasadnione – dłuższy czas pozwala na dokładniejsze przedstawienie historii i zbudowanie atmosfery.

Film nie jest tylko przyjemny do słuchania, ale równie przyjemnie się go ogląda. Scenografia jest zachwycająca. Pełne kolorów i szczegółów miejsca jak miasto Oz czy Uniwersytet Shiz doskonale oddają baśniowy charakter produkcji. Sami bohaterowie są oczarowani tymi dwoma głównymi sceneriami. Shiz to prestiżowa szkoła, do której uczęszczać mogą jedynie wybrani, natomiast Oz to miejsce zamieszkania czarodzieja, wielbionego przez mieszkańców miasta i jego okolic. Wykreowana przez aktorów ekscytacja pozwala widzom zanurzyć się w tym świecie i również czerpać radość z odkrywania tych niezwykłych miejsc.

Główne bohaterki – Glinda i Elphaba poznają się na Uniwersytecie Shiz. Z początku nie darzą się sympatią, ale z czasem ich relacja przeradza się w głęboką przyjaźń. Wątki emocjonalne takie jak poświęcenie dla bliskich czy trudne decyzje życiowe, sprawiają, że widzowie mocno identyfikują się z bohaterkami. Myślę jednak, że rozwój przyjaźni Elphaby i Glindy mógł zostać przedstawiony bardziej szczegółowo – po wzruszającym początku ich relacji dalsze sceny wydają mi się zbyt pobieżne, niepogłębione. Możliwe jednak, że to druga część Wicked skupi się na tej więzi.

Najbardziej emocjonującym momentem filmu jest pożegnanie Elphaby i Glindy do piosenki Defying Gravity. Cynthia Erivo zachwyca swoim głosem, a scena pozostawia ciarki na ciele i wrażenie na widzach.

Podsumowanie

Wicked to nie bajka o dobrej i złej wróżce, jak można by początkowo przypuszczać. To przede wszystkim opowieść o życiu – przyjaźni, miłości i poświęceniu dla bliskich. Ekranizacja daje widzom szansę na głębokie wczucie się w losy bohaterów, dzięki emocjom mistrzowsko wykreowanym przez obsadę.

Pozytywne opinie zdecydowanie dominują nad negatywnymi. Potwierdzają to również recenzje krytyków, którzy podzielają entuzjazm widzów wobec produkcji. Wicked już zdobyło nominacje do najważniejszych nagród filmowych takich jak Złote Globy czy SAG Awards, jednak z całą pewnością to dopiero początek wyróżnień.

Wicked to obowiązkowa pozycja dla fanów musicali i wzruszających opowieści – emocje gwarantowane!