Ale jaja!
4 min readWielkanoc jest dla nich tym, czym dla Brazylijczyków karnawał. W tym okresie to one stają się gwoździem programu, przywdziewając kolorowe „wdzianka” i malując „lica”. Jajka. Jak domowymi sposobami stworzyć z nich małe dzieła sztuki, które zachwycą gości przy wielkanocnym stole?
Kolor? Naturalnie!
Piękne kraszanki można uzyskać, stosując naturalne barwniki. Wystarczy jajka ugotować w wodzie z dodatkiem jednego ze składników. W tym celu najlepiej wybrać garnek, na którym nam nie zależy, gdyż barwnik ciężko domyć ze ścianek naczynia. Oto kolory, jakie możemy osiągnąć przy pomocy łatwo dostępnych, naturalnych produktów:
Biały – ugotowane na twardo jajka wkładamy na krótko do wody z dodatkiem octu;
Żółty – kurkuma, curry, suszone kwiaty jaskrów polnych, rumianek, suche łupinki cebuli;
Złoty – łupiny orzecha włoskiego i łupiny z cebuli (cebuli musi być więcej niż orzecha);
Pomarańczowy – sok z marchwi z kroplą octu, kawałki dyni;
Jasno czerwony – żurawina, mrożone maliny;
Czerwony – łuski czerwonej cebuli, owoce czarnego bzu, suszone jagody, wywar z czerwonych buraków z kroplą octu, kwiaty hibiskusa z odrobiną soku z cytryny;
Różowy – mocno rozcieńczony sok z buraka;
Fioletowy – płatki czarnej malwy, owoce tarniny i czarnego bzu;
Niebieski – owoce tarniny, borówka amerykańska;
Granatowy – pokrojone liście czerwonej kapusty i kilka kropli octu;
Jasnozielony – szpinak;
Zielony – młoda trawa, pokrzywa, szczypiorek;
Brązowy – świeże łupiny orzecha włoskiego, igły jodłowe lub duża ilość łupin z cebuli, wywar z czarnej herbaty;
Ciemny brązowy – liście dębu i olchy, wywar z kawy;
Czarny – wygotowane olchowe szyszki, kora olchy, kora dębu, młode liście czarnego klonu, łupiny orzecha włoskiego.
Dla utrwalenia powstałych kolorów, do gotującego się wywaru można dodać odrobinę octu. Pięknego połysku wystudzonym kraszankom nada przetarcie ich olejem.
Wzorów moc
Jeżeli kolorowe jajka to dla Was za mało, mamy kilka propozycji jak własnoręcznie i w niedrogi sposób ozdobić ugotowane jajka. UWAGA! Wszystkie ozdoby mocowane są za pomocą nietoksycznego kleju na bazie wody. Można wykonać go samemu: 1 szklankę mąki wymieszać z 1/3 szklanki cukru oraz 3/4 szklanki wody. Mieszać do uzyskania gęstej pasty bez grudek. Ponownie wlać 3/4 szklanki wody oraz łyżeczkę octu. Masę gotować do zgęstnienia na średnim ogniu. Schłodzony klej przełożyć do pojemnika i przechowywać w lodówce (nie dłużej niż pół roku). Klej po wyschnięciu jest bezbarwny.
Sposoby na ozdabianie jajek:
Mozaikowe pisanki: ugotowane i pofarbowane jajka obrać ze skórki (poza jajkiem głównym). Skorupki rozdrobnić na mniejsze kawałeczki. Jajko główne smarować klejem (mniej więcej po ¼ powierzchni) i barwnymi łupinkami wykładać mozaikę.
Pisanki w kropki: jajka pofarbuj dowolnym barwinkiem (zaleca się używanie jasnych kolorów) i odstaw do wyschnięcia. Odpal wąską, długą świeczkę i upuszczaj krople wosku na jajko. Nie przejmuj się nieregularnością kropek – w tym urok tych pisanek. Pokropkowane jajka pozostaw, aby wosk stwardniał. Następnie zdrap krople, najlepiej paznokciami (żeby nie uszkodzić pofarbowanej powierzchni jajka).
Pisanki z liściem: do surowego jajko przyłożyć liść, całość włożyć do nylonowej pończochy, zawiązać na supeł. Tak przygotowane jajka gotować w barwniku, np. łupinach od cebuli. Po wystudzeniu zdjąć z jajek pończochę – na pisance odbije się nie tylko liść ale i faktura materiału.
Pisanki zdobione nasionami: ugotowane jajko posmarować klejem (1/4 powierzchni), a następnie przyklejać ziarenka ryżu, kaszy, gorczycy (dowolne nasiona, ważne jest tylko, żeby ich rozmiar nie był większy od ziarnka grochu). Tak przygotowane jajka odstawić na 2 godziny do wyschnięcia.
Wydrapywanki: jajka intensywnie barwimy na wybrany kolor. Następnie przy pomocy ostrego nożyka lub dużej igły wdrapujemy w skorupce wzorek. W ten sposób możemy tworzymy delikatne, koronkowe ozdoby.
Decoupage: ugotować jajka na twardo, ostudzić. Z papierowej serwetki lub cienkiego materiału wyciąć elementy, którymi mają być ozdobione pisanki. Na jajko nanieść cienką warstwę kleju i przycisnąć do niej wycięty element; docisnąć lekko i nanieść drugą warstwę kleju. Odstawić do wyschnięcia.
Marmurkowe jajka: ugotuj jajka na twardo, wytrzyj do sucha i zostaw do wystudzenia. Zimne obij wokoło, aby skorupka się pokruszyła, ale nie odpadła. NIE obieraj jajek. Do woreczków śniadaniowych włóż po jednym jajku i dodaj barwnik. Dokładnie obracaj każdym jajkiem, aby w całości pokryło się kolorem. Woreczki zamknij szczelnie i pozostaw na co najmniej dwie godziny. Po tym czasie wyjmij jajka z woreczka i nad zlewem przelej je octem. Odłóż do wyschnięcia. Suche jajka obierz z połamanej skorupki.
Każdy znajdzie najbardziej odpowiednią dla siebie metodę zdobienia jajek. Wykonanie jednych kraszanek jest skomplikowane i pracochłonne, innych – dziecinnie łatwe. Jednakże nie to się liczy, ale fakt, że własnoręcznie wykonujemy tę świąteczną ozdobę, a w wykończenie pisanek wkładamy całe swoje serce.