„Ci, którzy chcą nas wyprowadzić z Unii, popełniają wielki błąd” – Aleksander Kwaśniewski

Mija 20 lat od kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. W związku z tą okrągłą rocznicą, na Uniwersytecie Gdańskim pojawiło się wielu przedstawicieli polskiej polityki, w tym osoby, które odegrały kluczową rolę w procesie integracji naszego kraju z europejską wspólnotą.

Konferencja „Polska w Unii Europejskiej 2004-2024. Współpraca, osiągnięcia i wyzwania” odbyła się 17 maja na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Gośćmi specjalnymi wydarzenia była minister edukacji Barbara Nowacka oraz Aleksander Kwaśniewski, prezydent Polski w latach 1995–2005.

Jednym z paneli było forum premierów, które odbyło się po przemowach gości specjalnych. To podczas tej części wydarzenia, swoje wspomnienia dotyczące drogi Polski do Unii Europejskiej, a także refleksje na temat przyszłości wspólnoty przedstawili: Hanna Suchocka, Leszek Miller, Leszek Balcerowicz oraz Jan Krzysztof Bielecki. W trakcie wydarzenia odbyło się także forum eksperckie, którego panelistami byli: dr Magdalena Adamowicz, prof. dr hab. Anna Zielińska-Głębocka, Jarosław Wałęsa oraz dr Janusz Lewandowski.

CO DALEJ?

Rozmowy gości skupiały się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską w najbliższych latach. Mówiono m.in. o kwestii obronności, w tym o rosnącej destabilizacji ze strony Rosji, czy też o polityce migracyjnej UE.

Gdy Polacy świętują 20 lat obecności w Unii, są w Europie kraje, dla których bycie członkiem wspólnoty pozostaje jedynie marzeniem. Wyrażają je dziś na ulicach chociażby obywatele Gruzji. Rząd w Tbilisi dryfuje w stronę Rosji i oddala kraj od Zachodu. O tym, jak w kontekście walki Gruzinów wyglądają ci, którzy chcieliby Polski poza Unią i o wyzwaniach dla wspólnoty rozmawialiśmy z Aleksandrem Kwaśniewskim.

– Ci, którzy chcą nas wyprowadzić z Unii, popełniają wielki błąd – powiedział nam prezydent Kwaśniewski.

Materiały powstały we współpracy z telewizją uniwersytecką Neptun TV.  

MIEJSCE POLSKI W UNII

O pozycji Polski w Unii Europejskiej rozmawialiśmy także z Leszkiem Millerem, premierem w latach 2001–2004. To on 16 kwietnia 2003 roku podpisał w Atenach traktat akcesyjny Polski do UE.

– Aby w Unii Europejskiej mieć coś do powiedzenia, trzeba mieć interesujące propozycje. Trzeba uczestniczyć w rozmaitych dyskusjach. Walenie pięścią w stół nic nie daje – mówił o budowaniu pozycji Polski we wspólnocie były premier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × cztery =