Porozmawiajmy o prawach zwierząt nie-ludzkich. Zapowiedź wydarzenia

W czwartek 21 marca na terenie Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się wydarzenie Porozmawiajmy o prawach zwierząt nie-ludzkich. Event składać się będzie z dwóch wykładów, poprowadzonych kolejno przez Dariusza Gzyrę i Karolinę Kuszlewicz oraz z warsztatów, które będą miały miejsce w klubokawiarni Index. 

Pierwszy wykład, zatytułowany Czy istnieje przemoc, której jeszcze nie zadano zwierzętom? poprowadzi Dariusz Gzyra i odbędzie się w godz. 11:30 – 12:30.

Dariusz Gzyra to filozof, aktywista, podcaster, wykładowca i publicysta. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa, a także filozoficznych studiów doktoranckich na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Jest twórcą podcastu Ważne Nieważne, a także autorem książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018), wielu artykułów publicystycznych oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim antropozoologię, czyli dyscyplinę akademicką badającą relacje między ludźmi a zwierzętami pozaludzkimi. Jest przy tym jednym z koryfeuszy tego obszaru badań w Polsce. Współtworzy również kadrę dydaktyczną interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „Prawa zwierząt” na Uniwersytecie SWPS. Redaguje dział ,,etyka praw zwierząt” w czasopiśmie naukowym Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies. Członek wielu ciał, m.in. Polskiego Towarzystwa Etycznego i Rady Eksperckiej Green REV Institute.

Jak piszą organizatorzy:

Przemoc jest zjawiskiem, które wymyka się prostym definicjom. Występuje w wielu formach. Niektóre są eksponowane i piętnowane, inne ukryte i odtwarzane – również bezwiednie – w ramach normy społecznej. Wbrew powierzchownym skojarzeniom, nie musi się łączyć wyłącznie z destrukcją, zniszczeniem i krzywdą. W trakcie wykładu przeanalizujemy status zwierząt pozaludzkich we współczesnym świecie i związane z nim praktyki i przekonania, skutkujące wieloma formami przemocy. Podstawą rozważań będzie długa lista różnych form przemocy, opisanych w literaturze przedmiotu – począwszy od przemocy fizycznej i psychicznej, poprzez strukturalną i symboliczną, po wizualną, powolną, obiektywną i wiele innych, rzadziej przywoływanych. Spróbujemy dostrzec to, co wymyka się uwadze, dokonać przychylniejszej zwierzętom interpretacji pojęć i zrozumieć, że wszyscy definiujemy przemoc, a sam sposób definiowania również może być przemocowy.

Dzień później, w piątek 22 marca, Gzyra wystąpi ponadto na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku z kolejnym wykładem, zatytułowanym Sztuka rozpamiętywania. Twórcze strategie upamiętniania pozaludzkich ofiar. Wydarzenie odbędzie się w baszcie w Wielkiej Zbrojowni, na ul. Targ Węglowy 6 o godz. 12. Wykład poświęcony będzie przeżyciom, będącym udziałem artysty tworzącego dzieło upamiętniające krzywdy, jakich doświadczają zwierzęta pozaludzkie.

Już nie rzeczy, jeszcze nie podmioty. Te trzecie – zwierzęta pozaludzkie w prawie

Następny wykład poprowadzi adwokatka Karolina Kuszlewicz. Podzieli się ona z uczestnikami doświadczeniem, jakie zdobyła podczas dziesiątek spraw sądowych, w ramach których występowała w obronie zwierząt i przyrody. Na co dzień popularyzuje wiedzę na temat prawnych metod ochrony zwierząt na antenie podcastu Kuszlewicz w imieniu. Podcast Adwokatki, a także prowadząc stronę na Facebooku W imieniu zwierząt i przyrody – głosem adwokatki. Jest również autorką publikacji Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik oraz Komentarz do ustawy o ochronie zwierząt. Od 2019 r. wykłada również na Uniwersytecie Śląskim i Uniwersytecie Warszawskim. Doprowadziła do przełomowego wyroku Sądu Najwyższego, w którym potwierdził on odczuwanie bólu przez ryby. Jej działalność została uhonorowana pierwszym miejscem w rankingu Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra w 2017 r. oraz nominacją do tytułu Superbohaterki Wysokich Obcasów w 2023 r.

Wegańskie warsztaty w Klubokawiarni Index

Po prelekcjach, o godz. 17, w Klubokawiarni Index położonej na ul. Polanki 66 odbędą się warsztaty, które poprowadzi cukiernik Marlena Wronka. — Będzie to niepowtarzalna okazja do nauki o wegańskim stylu życia, poznania nowych przepisów oraz wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami — piszą organizatorzy.

Marlena Wronka, pracująca w zawodzie cukiernika od 2019 r., to autorka wielu przepisów na wegańskie desery, popularyzująca roślinną stronę cukiernictwa.

Wydarzenie organizują trzy instytucje Uniwersytetu Gdańskiego: Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej, Parlament Studentów i Rada Doktorantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − 3 =