W Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się wykład ,,Urbanistyka feministyczna. Jak projektować dostępne miasta?”

Fot. Marc-Olivier Jodoin, źródło: https://unsplash.com/photos/low-angle-photography-of-high-rise-building–HIiNFXcbtQ

We wtorek 19 marca o godz. 18:00 w Instytucie Kultury Miejskiej na Targu Rakowym 11 odbędzie się wykład ,,Urbanistyka feministyczna.  Jak projektować dostępne miasta?” — W marcu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. To doskonały czas, by poruszać kwestie związane z prawami kobiet i równością. Zwłaszcza, gdy dotyczy to równości funkcjonowania we wspólnej przestrzeni i jej użytkowania — piszą organizatorki. 

Wykład poprowadzi Ewelina Jaskulska z Kolektywu Architektoniczki, który przedstawia się jako ,,interdyscyplinarny projekt badawczy prowadzony przez Fundację Katarzyny Kozyry, którego celem jest ukazanie wpływu kobiet /architektów/ na kształtowanie przestrzeni”. Obowiązuje wstęp wolny. Tematem wydarzenia będzie architektura inkluzywna, uwzględniająca potrzeby osób wykluczonych. Jak piszą organizatorki — Myślenie o projektowaniu przestrzeni to nadal myślenie ,,one size fits all”. Nic dziwnego, gdyż projektowanie wciąż opiera się na systemie wymiarowania uwzględniającym proporcje “standardowego mężczyzny” o wzroście 183cm. Tym samym z przestrzeni miejskiej wykluczane są osoby starsze, z niepełnosprawnościami, dzieci i kobiety.

Przed wykładem, o godz. 16, Ewelina Jaskulska poprowadzi warsztaty ,,Codzienne szlaki kobiet – stwórzmy razem feministyczną mapę Gdańska”. W ramach wydarzenia uczestniczki poddadzą refleksji przestrzeń miasta, zastanawiając się, w których jego częściach czują się bezpiecznie, a w których nie. Zastanowią się również, jakie czynniki sprawiają, że daną przestrzeń kwalifikują do danej kategorii. Przeanalizują również swoje funkcjonowanie w mieście oraz postulaty, jakie mogą wobec niego wyciągać.  Żeby uczestniczyć w warsztatach, należy nabyć darmowy bilet na stronie Instytutu Kultury Miejskiej.

Podczas obu wydarzeń zapewniona będzie opieka dla dzieci. Organizatorzy proszą osoby chcące z niej skorzystać o podanie imienia i wieku dziecka oraz numeru kontaktowego do opiekuna poprzez napisanie na adres: agnieszka.salamadry@ikm.gda.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 17 =