Intensywne zwiedzanie, czyli gdzie polecieć na jeden dzień z Gdańska?

Podróżowanie

Fot. https://unsplash.com/photos/flat-lay-photography-of-camera-book-and-bag-qyAka7W5uMY

W dzisiejszych czasach tanie linie lotnicze dają możliwości, o jakich kiedyś można było jedynie marzyć. Zwiedzanie świata staje się coraz łatwiejsze, nawet mając tylko jeden dzień, można udać się za granicę i odkryć nowe horyzonty. Wystarczą tylko chęci i trochę budżetu !

 LONDYN

Ceny biletu: Ceny różnią się w zależności od pory roku, jednak każdego miesiąca, możliwe jest znalezienie bardzo dobrej oferty. Loty w dwie strony można zakupić już za 120 zł, a może i nawet taniej.

Dlaczego tylko jeden dzień? Londyn oferuje możliwość zwiedzenia go w tak krótkim czasie. Wylatując z Gdańska o 6 rano, wraca się około 21, ten czas pozwoli na zobaczenie najważniejszych miejsc tego miasta. Oczywiście wycieczka może trwać dłużej, jednak wtedy dochodzą dodatkowe koszty, między innymi noclegu, który ciężko znaleźć w przystępnej cenie, aby lokalizacja była odpowiednia.

Lotniska: z Gdańska można się tam udać za pośrednictwem dwóch tanich linii lotniczych -Wizzair i Ryanair, natomiast lądują one na dwóch odległych od siebie i centrum lotniskach (Stansted Airport, Luton Airport).

Jak dostać się do centrum z lotnisk? Oba lotniska są oddalone od centrum miasta, jednak można się do niego dostać busem, metrem czy korzystając z najdroższej opcji-taxi. Bilet na metro czy busa można zakupić z wyprzedzeniem lub na miejscu za około 30 funtów (około 150zl). Taka podróż metrem trwa około godziny, gdzie busem są to już 2 godziny.

Myśląc o Wielkiej Brytanii, jako pierwsze na myśl przychodzi miasto-Londyn, czyli stolica i największy ośrodek miejski pełny zabytków i ważnych dla kultury elementów. W ciągu jednego dnia można odkryć jego część, którą uważa się za najbardziej interesującą! W Londynie większość muzeów jest darmowych, zatem można zwiedzić na przykład do najpopularniejszego z nich, muzeum historii naturalnej. Oprócz tego w ciągu jednego dnia można udać się na London Eye, pod pałac królewski Buckingham, zobaczyć można słynny Big Ben i wiele innych. W mieście tym odnajdą się również fani mody, ponieważ oferuje ono sklepy z odzieżą ciężko dostępną w Polsce.

KOPENHAGA

Ceny biletu: Do stolicy Danii można udać się nawet za  100 zł, jak w każdym przypadku zależy to od czasu podróż. W okresie letnim bilety są najdroższe.

Dlaczego tylko jeden dzień? Linie lotnicze dają możliwość wylotu o godzinie 6 i powrocie około godziny 22. Niemniej jednak nie zawsze taka opcja jest dostępna, ale przy odrobinie kombinowania jest to możliwe. Przykładowo lot tam można wybrać za pośrednictwem jednej linii lotniczej, aby z powrotem lecieć z inną. Wybranie opcji jednodniowej oszczędza koszty, które musiałyby zostać przeznaczone na nocleg, który w Kopenhadze nie jest tani. W czasie jednego dnia można zobaczyć wiele ciekawych miejsc, które miasto ma do zaprezentowania.

Lotniska: Z Gdańska do Kopenhagi można polecieć, jak i do Londynu za pośrednictwem Wizzair i Ryanair. Obie te linie lotnicze lądują na tym samym lotnisku, czyli Kopenhaga-Kastrup.

Jak dostać się do centrum z lotniska? Lotnisko w Kopenhadze, czyli port lotniczy Kastrup jest oddalone od centrum miasta około 30 minut jazdy metrem. Ta opcja  dojazdu do centrum jest zdecydowanie najlepsza, cena wysoki 28DKK (około 14 zł), zatem podróż w dwie strony to koszt niecałych 30 złotych.

Stolica Danii, jedno ze skandynawskich miast, które przyciąga do siebie największą liczbę zwiedzających. Pomimo faktu wysokich cen wyjazd można zrobić budżetowo, wbrew pozorom ceny w sklepach nie są aż tak złe. Ceny „grozy” pojawiają się dopiero w restauracjach, na co trzeba uważać. W mieście jest wiele darmowych atrakcji, jak muzeum sztuki nowoczesnej czy biblioteka narodowa. Oprócz tego pełno jest tam zieleni, a co za tym idzie i parków krajobrazowych, które również są darmowe.

SZTOKHOLM

Ceny biletu: Koszty biletu do Sztokholmu mogą wynieść nawet i 100, jednak znalezienie ich do 130 zł jest naprawdę bardzo łatwe.

Dlaczego tylko jeden dzień? Sztokholm należy do miast skandynawskich, które kojarzone są z wysokimi cenami. W stolicy Szwecji właśnie takie one są, zatem uniknięcie wysokich kosztów noclegu jest doskonałym rozwiązaniem dla fanów budżetowych podróży. W czasie od lądowania, czyli koło godziny 8 do godziny wylotu 20/21 można wiele zobaczyć, szczególnie że najważniejsze zabytki nie są oddalone od siebie na dużą skalę.

Lotniska: Sztokholm Arlanda, to tam lecą obie wymienione wyżej linie lotnicze.

Jak dostać się do centrum z lotniska? Do miasta dostać się można za pośrednictwem pociągów Arlanda-Express. Kursują one co 15 minut. Czas trwania takiego przejazdu wynosi 20 minut. Cena to 320 SEK. dla dorosłych i 160 SEK. dla dzieci i studentów (około 123 zł i 62 zł).

Stolica, największe, najbardziej zaludnione miasto Szwecji, pełni funkcję siedziby rządu i parlamentu Szwecji oraz Szwedzkiej rodziny królewskiej. W mieście znajduje się ponad 70 muzeów, z czego najczęściej wybierane przez turystów to muzeum okrętów Vasa i Skansen. Niektóre są darmowe, jak zbrojownia zamku królewskiego czy muzeum armii. Oprócz tego w mieście zobaczyć można zamek królewski Atrakcje uważaną dla wielu za najciekawszą i wyjątkową są stacje metra. Każda ze stacji jest w innej estetyce, przyozdobiona w ciekawy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 − trzy =