Sekcja Analizy Myśli Lewicowej na Uniwersytecie Gdańskim

Źródło: https://unsplash.com/photos/gray-concrete-statue-on-green-grass-field-during-daytime-Ga8VvtQYz_s

Sekcja Analizy Myśli Lewicowej Międzywydziałowego Koła Naukowego Politicus zachęca do wstąpienia w swoje szeregi — Celem naszego koła jest poznawanie, analiza i dyskusja nad szeroko pojętą myślą lewicową — mówi Wojciech Giernat, przewodniczący Sekcji, a od niedawna również przewodniczący koła Politicus.

Na spotkaniach członkowie sekcji omawiają ustalone wcześniej fragmenty tekstów klasyków myśli lewicowej. W zeszłym roku były to między innymi Zasady komunizmu Fryderyka Engelsa, opracowania twórczości Hegla czy Wybrane problemy filozofii marksistowskiej pod redakcją profesora Tadeusza Jaroszewskiego. Każdy członek sekcji może jednak zgłosić własną propozycję książki czy artykułu. Sekcja, w skład której wchodzi aktualnie około 15 osób, organizuje również spotkania tematyczne, na które zaprasza zewnętrznych prelegentów.

Początki inicjatywy

Sekcja jest autonomicznym podmiotem, wchodzi jednak w skład Politicusa, czyli międzywydziałowego koła naukowego założonego na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, i korzysta z wsparcia innych sekcji koła. Pomysł jego powołania narodził się w ostatnich miesiącach letniego semestru roku akademickiego 2021/2022, zaś został zrealizowany w czasie semestru zimowego roku akademickiego 2022/2023.

— Wraz ze znajomymi z kierunku; Michałem Ciemińskim, Grzegorzem Chamarczukiem i Pauliną Warchlewską stworzyliśmy wstępne plany oraz listę literatury — opisuje historię powstania Sekcji Wojciech Giernat

— Ze strony organizacyjnej bardzo pomógł nam przewodniczący Politicusa, Piotr Patalas oraz nasz wykładowca, doktor Dominik Bień. Zorganizowaliśmy spotkanie i nim się obejrzeliśmy, zleciał cały rok — mówi dalej.

Współpraca ze studentami innych kół

Gdańska inicjatywa nie jest jedyną tego typu na terenie Polski. Wśród innych warto wymienić choćby Koło Naukowe Myśli Lewicowej UŚ czy Koło Naukowe Myśli Lewicowej imienia Róży Luksemburg UW. Jest to niewątpliwie najbardziej aktywny podmiot tego typu, a także organizator Letniej Szkoły Studenckiej Kół Myśli Lewicowej. Na jej zeszłorocznej, drugiej edycji, studenci gdańskiej inicjatywy mieli okazję wziąć udział w prowadzonych przez ekspertów prelekcjach i wykładach. Mogli również poznać osoby o podobnych zainteresowaniach z innych polskich i zagranicznych uczelni.

Jak dołączyć?

Do Sekcji można dołączyć w dowolnym momencie. Spotkania odbywają się co drugi wtorek o godzinie 15:00. Mają miejsce w budynku Wydziału Nauk Społecznych na piętrze 300 w skrzydle D, w różnych salach. W ramach najbliższego spotkania, które odbędzie się 20 marca, przebiegnie seminarium, które poprowadzi dr Mikołaj Ratajczak. Dr Ratajczak to historyk idei, tłumacz i filozof. Jego teksty ukazywały się m.in. w Gazecie Wyborczej, Jacobinie, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Le Monde diplomatique.

Osoby zainteresowane dołączeniem do Sekcji mogą nawiązać kontakt pisząc do jej przewodniczącego na adres wojtekgiernat@gmail.com lub przez Messengera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 1 =