“Wonka”, świat czystej wyobraźni

Willy Wonka, postać związana ze światem czekolady, powraca na ekrany w trzeciej już adaptacji swojej historii. Reżyser filmu, znany z Paddingtona Paul King, zadbał o prawidłowe przedstawienie kultowej postaci. Jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie Timothée Chalamet, który wcielił się w tytułową rolę.  Adaptacja ta obiecuje nową perspektywę na historię postaci. Pozwala poznać przeszłość Wonki oraz jego drogę do stworzenia, ukazanego w wersji z 2005 roku, imperium czekolady.

Obsada

Wonka to niewątpliwie jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów w 2023 roku. Wynikać to może z gwiazdorskiej obsady. Główną rolę zagrał znany z filmów takich jak Diuna czy Tamte dni i tamte noce dwudziestosiedmioletni aktor Timothée Chalamet, który z roku na rok zyskuje coraz to większy rozgłos. Do Chalameta dołączył Hugh Grant, który podbija scenę filmową od ponad 30 lat. W Wonce wciela się w Umpa Lumpę. W stałym towarzystwie głównej postaci jest Nitka (Calah Lane), oszukana podobnie jak on przez P. Skrobicz. W postać wciela się laureatka Oscara dla aktorki pierwszoplanowej za rolę w filmie “Faworyta” – Olivia Colman.  Na dodatek w filmie pojawia się Rowan Atkinson, znany szerszej publiczności z roli Jasia Fasoli, odgrywający Księdza.  Dodatkowo w ciągu trwania seansu dostrzec można Sally Hawkins (Paddington, Godzilla) w roli mamy Williego oraz komendanta policji granego przez Keegana M.Key.

 obsada. https://www.instagram.com/wonkamovie/

obsada podczas premiery filmu. https://www.instagram.com/wonkamovie/

Miejsce akcji

Film kręcony był w wielu lokalizacjach, jednak nie wychodząc poza tereny Wielkiej Brytanii. Miasta, w których doszło do nagrywania to: Londyn, Bath, Watford, Mapledurhan, Lyme, St. Albans i Oxford. Głównym miejscem produkcji okazało się jednak studio Warner Bros w Leavesden, gdzie kręcono inne znane filmy takie jak Barbie, czy filmy z cyklu Harry Potter. Z informacji przekazanych prasie wynika, że reżyser Paul King tworząc fikcyjne miasto na potrzebę filmu, chciał, aby zawierało ono najlepsze cechy miast europejskich. W ten sposób miało powstać “najlepsze miasto w Europie”.

Fabuła

W najnowszej wersji historii cukiernika o imieniu Willy widz może poznać jego przeszłość i to jak doszedł na szczyt. Film przedstawia młodego marzyciela, dla którego pragnienie to jednocześnie cel.  Dialogi bohaterów dopełniają piosenki, tworząc tym samym musical. Willy Wonka opisuje swoje wspomnienia z lat dziecięcych. Nawiązuje do swojej mamy oraz do tego, że to dzięki niej chce tworzyć czekoladę.  Po jej śmierci została mu tylko tabliczka czekolady, której nie otwiera ponieważ pamięta jej słowa. Mówiła mu, że jak otworzy sklep w Galerii Gourmet (wzorowanej na Galleria Vittorio Emmanuele II w Mediolanie) ujrzy matkę ponownie. Jednak po spełnieniu celu tak się nie dzieje, bo przesłanie kobiety miało znacznie głębszy sens!

"Wonka", galeria w Mediolanie https://pixabay.com/pl/photos/architektura-budynek-miasto-5055472/

Galeria Wiktora Emanuela II w Mediolanie Źródło: pixabay.com

Zaktualizowana wersja filmu z 2023 roku w wielu momentach nawiązuje do poprzednich inscenizacji, pojawiają się nawiązania do Willy Wonka i Fabryka czekolady z 1971 roku oraz do Charlie i fabryka czekolady z 2005. Główny bohater wypowiada zapożyczone z tych filmów kwestie i śpiewa zapożyczone piosenki. Mimo to Wonka różni się od dwóch poprzednich wersji. Mie ma w nim mowy o słynnym “złotym bilecie”, a twórca czekolady dopiero tworzy swój biznes. Jego pasja i talent doceniony zostaje na końcu filmu. Ostatnia scena to powstawanie fabryki, którą zna każdy fan wcześniejszych filmów powiązanych z tym czekoladowym mistrzem. Nie brakuje w niej Umpa Lumpy, który razem z Wonką uczestniczy w tym procesie. Scena zapowiada to, co świat już zna – Wielkie imperium stworzone z czystej wyobraźni Williego Wonki!

Czy warto udać się na film “Wonka?

 

Odpowiedz to bez wątpienia, tak. Film jest przepełniony kolorowymi scenami, muzyką i tańcem. Wszystkiemu towarzyszą gwiazdy filmowe, które sprawiają, że Wonka staje się jeszcze bardziej wyjątkowy. Historia twórcy czekolady jest kultowa, znana przez znaczącą część społeczeństwa. Obejrzenie filmu pozwala na cofnięcie się do wspomnień widzów znających inne realizacje filmowe historii Williego Wonki.  Młody, ambitny marzyciel bez grosza przy duszy udowadnia, że każde marzenie da się spełnić przy odrobinie wiary. Droga na szczyt jest trudna, ale nie niemożliwa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *