Aplikacja Animal Helper – na pomoc zwierzętom

pies

fot. Unsplash.com / autor: Milli

Szybkie działanie, profesjonalna pomoc i dostęp dla każdego – to podstawowe założenia aplikacji Animal Helper. Jej celem jest zrewolucjonizowanie systemu pomocy oraz ułatwienie szybkiej reakcji na krzywdę zwierząt.

Czym jest aplikacja Animal Helper?

Animal Helper jest to aplikacja, która ma ułatwić niesienie pomocy zwierzętom w potrzebie. Jest ona odpowiednikiem numeru 112 – skierowanym tylko dla zwierząt. Na ten moment działa jedynie w województwie pomorskim, ale w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się rozszerzenia jej działalności na inne województwa. Celem aplikacji jest skrócenie czasu reakcji na zgłoszenie, a także budowa empatycznego społeczeństwa, które nie boi się reagować, gdy zwierzęciu dzieje się krzywda. Została ona stworzona przez dwóch Polaków – Adama Van Bendlera (założyciela fundacji Psia Krew) oraz Pawła Geberta (biegłego sądowego z zakresu ochrony i dobrostanu zwierząt). Prace nad jej tworzeniem trwały ponad cztery lata. Jest ona nowością, ponieważ powstała dopiero 8 listopada tego roku. Pierwsze fazy testów przebiegały już rok temu w okresie letnim. Natomiast w czerwcu 2023 r. twórcy na mediach społecznościowych ogłaszali drugą fazę testów aplikacji. Zrekrutowano dziesięciu pracowników, którzy aktualnie odbierają zgłoszenia i udzielają potrzebnych wskazówek. Aplikacja działa całodobowo, siedem dni w tygodniu. Gdy natkniemy się na zwierzę w potrzebie, możemy zareagować natychmiastowo. Jej uruchomienie przyciągnęło duże zainteresowanie mediów. Mówiono o niej m.in. w: Radio Trójka, RMF FM, TVP3 Gdańsk, Dzień dobry TVN, Tvn24 i na wielu innych portalach internetowych. Inicjatywa ta jest bardzo ważna, dlatego jej nagłośnienie jest istotne, aby trafiła do jak największej liczby osób.

Jak działa?

Aplikacja jest bardzo intuicyjna i prosta w użyciu. Można ją zainstalować zarówno w systemie IOS, jak i Android. Wchodząc w aplikację możemy wybrać w jaki sposób chcemy dokonać zgłoszenia. Zgłaszamy przez telefon dzwoniąc pod numer +48 22 129 17 91 lub przez formularz w aplikacji. Wybierając pierwszą opcję łączymy się z operatorem, który po opisaniu przez nas dokładnie sytuacji będzie starał się nam pomóc i wysłać do danej lokalizacji odpowiednie służby. Natomiast wybierając opcję formularza internetowego sami uzupełniamy potrzebne dane. Wybieramy rodzaj zdarzenia, konkretny rodzaj zwierzęcia, ile jest tych zwierząt oraz opisujemy inne szczegóły w specjalnie przeznaczonym do tego polu. Oprócz tego jest opcja zamieszczenia zdjęć, które pomogą w zidentyfikowaniu z jaką konkretnie sytuacją mamy do czynienia. Jeśli chodzi o miejsce zdarzenia, to adres możemy wpisać samemu lub wybrać konkretne miejsce na mapce. Twórcy aplikacji zwrócili uwagę na to, że nie trzeba być zalogowanym, aby zgłosić dane zdarzenie. Ma to na celu zapewnienie anonimowości i bezpieczeństwa dla nas samych, w szczególnie trudnych i patologicznych przypadkach. Gdy dokonamy zgłoszenia, jego status będzie na bieżąco aktualizowany – dzięki temu będziemy wiedzieć jakie konkretnie działania są podejmowane.

Oprócz formularza zgłoszeniowego znajdziemy w aplikacji również zakładkę “porady”. Zazwyczaj nie wiemy lub zapominamy ze stresu co konkretnie mamy zrobić przed przyjazdem służb.  W tej zakładce znajdziemy informację, w jaki sposób udzielić zwierzęciu pierwszej pomocy np. w przypadku poparzenia czy odmrożenia. Zamieszczono w niej również wskazówki na temat odpowiedniego żywienia zwierząt oraz ich pielęgnacji.

Zrzutka

Pierwsze tygodnie działalności aplikacji Animal Helper przyniosły duże zainteresowanie. Jak podają twórcy w pierwszym tygodniu zgłoszono aż 270 przypadków (tylko z województwa pomorskiego), a aplikację pobrało już 30 tysięcy użytkowników. Aby działalność ta dalej mogła się rozwijać potrzebne są środki pieniężne. Wcześniej prowadzona zbiórka zakończyła się sukcesem i pozwoliła rozpocząć działanie centrali oraz dokładne przeszkolić pracowników. Obecnie prowadzona jest zrzutka na utrzymanie i rozwój centrali. Pozwoli to na dalsze funkcjonowanie infolinii oraz umożliwi zatrudnienie większej ilości pracowników, według obecnych potrzeb. Działalność Animal Helper jest prowadzona w bardzo ważnym społecznym celu, zatem warto dołożyć swoją cegiełkę i wspierać tak istotne inicjatywy. Aktualną zrzutkę możemy znaleźć pod podanym linkiem: zrzutka Animal Helper.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *